Tattoo Art Forum
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Legislatie???

+3
sever
senzation
mariusik
7 participanți

Pagina 1 din 2 1, 2  Urmatorul

In jos

Legislatie??? Empty Legislatie???

Mesaj Scris de mariusik Mier Ian 19, 2011 1:07 pm

Pana acum nu am citit pe acest forum (poate nu am gasit eu!) nici un subiect legat de legislatia privind aceasta ocupatie - de tatuator. Da, stiu, pentru noi, cei care tatuam acasa, oricum nu se aplica... cica. Dar parerea mea este ca avem o responsabilitate fata de cei pe care ii tatuam iar asta ne obliga sa cunoastem cat mai bine procedeele de sterilizare, informatii despre germeni de orice natura etc. Eu cunosc Ordinul nr. 1136/2007 din 27/06/2007 privind aprobarea Normelor de igiena pentru cabinetele de înfrumusetare corporala si Norme tehnice din 6 martie 2003 privind curatenia si dezinfectia in unitatile sanitare. Aceste documente cred ca trebuie sa fie cunoscute de toti cei care tatueaza acasa.
Ii rog pe cei care cunosc sa imi spuna si mie ce alte documente mai pot fi consultate si din care se poate si invata ceva.
mariusik
mariusik
Membru Gold
Membru Gold

masculin
Numarul mesajelor : 980
Varsta : 40
Location : tulcea
Data de inscriere : 01/07/2010

Sus In jos

Legislatie??? Empty Re: Legislatie???

Mesaj Scris de senzation Mier Ian 19, 2011 4:35 pm

Daca vrei sa ai siguranta ca nu imbolnavesti pe nimeni trebuie s aurmezi urmatoarele procedee:
Manere cu tot cu varf de unica folosinta, ace de unica folosinta, capacele de unica folosinta,tusuri curate, solutie de transfer curata, prosopele de hartie, folie noua, manusi chirurgicale.
Inainte dea a incepe sa tatuezi, trebuie s ainvelesti in folie scaunul sau masa unde lucrezi. Pui tusurile in capacele ,iar in timp ce lucrezi nu mai pui mana pe tusuri, doar daca schimbi manusile cu unele noi poti pune mana pe tusuri. Pui vaselina pe o bucata de folie de aluminiu de aia cu care invelesti mancarea, iar in timp ce tatuezi nu mai bagi mana in cutia cu vaselina. In timp ce tatuezi ca s anu pui microbii pe butonul(potentiometrul) de la sursa ii dai un scotch pe buton, iar dupa terminare il scoti si dai si cu putin de gigasept pe el ca sa fii mai sigur. In timp ce tatuezi, nu fumezi, nu bei suc sau bere, nu scapi aparatul pe jos. Cat timp tatuezi trebuie sa ai contact doar cu pielea si aparatul, in rest nu umbli cu mainile aiurea.Dupa ce termini de tatuat arunci toate ustensilele folosite la procesul de tatuat, stergi aparatele cu gigasept, sau spirt daca nu ai gigasept. Daca faci chestia asta cred ca nu infectezi pe nimeni, parerea mea. Daca ar lucra toti ca mine cred ca nu ar mai fi probleme cu boli sau alte chestii.
senzation
senzation
Membru Gold
Membru Gold

masculin
Numarul mesajelor : 667
Varsta : 35
Location : IASI ; Rromania
Data de inscriere : 06/02/2010

Sus In jos

Legislatie??? Empty Re: Legislatie???

Mesaj Scris de mariusik Dum Mar 13, 2011 8:47 pm

Oaaauuuuu....sa-mi dau o palma!!! Nimeni nu cunoaste legislatie in ceea ce priveste aceasta activitate???!!! Pfffff...... Rolling Eyes Exclamation Question
mariusik
mariusik
Membru Gold
Membru Gold

masculin
Numarul mesajelor : 980
Varsta : 40
Location : tulcea
Data de inscriere : 01/07/2010

Sus In jos

Legislatie??? Empty Re: Legislatie???

Mesaj Scris de sever Dum Mar 13, 2011 9:45 pm

am sa iti trimit pe mess PDF-uri cu tot ce ai nevoie nu te mai agita atata domnule micky sharpz:))

sever
Membru Gold
Membru Gold

masculin
Numarul mesajelor : 841
Varsta : 44
Location : Lupeni-Hunedoara,Odense-Danemarca
Data de inscriere : 06/11/2010

http://www.severtattoo.com

Sus In jos

Legislatie??? Empty Re: Legislatie???

Mesaj Scris de mariusik Lun Mar 14, 2011 4:54 am

Very Happy Multumesc!!! cheers
mariusik
mariusik
Membru Gold
Membru Gold

masculin
Numarul mesajelor : 980
Varsta : 40
Location : tulcea
Data de inscriere : 01/07/2010

Sus In jos

Legislatie??? Empty Re: Legislatie???

Mesaj Scris de tattoo_by_flo Lun Mar 14, 2011 6:35 am

pai poate o publici aici sever, sa mai vedem si noi. cred ca esti cam singurul cu salon care mai are rabdare cu noi cei home made Very Happy mariusik astea le cunosc si eu ca trebuie...altfel m-ar rupe astia cu amenzi....

tattoo_by_flo
Membru Gold
Membru Gold

masculin
Numarul mesajelor : 458
Varsta : 74
Location : romania
Data de inscriere : 07/06/2010

Sus In jos

Legislatie??? Empty Re: Legislatie???

Mesaj Scris de mariusik Lun Mar 14, 2011 6:40 am

Da, sa mai vada si altii cate ceva din legislatie. Am gasit documente care nu era doar normative ci foarte instructive! Tocmai de aceea vreau sa se stie legislatia, cel putin de cine este interesat.
Si intr-adevar, esti printre singurii artisti tatuatori cu experienta care este dispus sa impartaseasca cu noi informatii. Un lucru rar si de laudat!
mariusik
mariusik
Membru Gold
Membru Gold

masculin
Numarul mesajelor : 980
Varsta : 40
Location : tulcea
Data de inscriere : 01/07/2010

Sus In jos

Legislatie??? Empty Re: Legislatie???

Mesaj Scris de mariusik Lun Mar 14, 2011 6:43 am

tattoo_by_flo a scris:pai poate o publici aici sever, sa mai vedem si noi. cred ca esti cam singurul cu salon care mai are rabdare cu noi cei home made Very Happy mariusik astea le cunosc si eu ca trebuie...altfel m-ar rupe astia cu amenzi....
Pai astea sunt de baza. Dar si la tine se aplica amandoua? Very Happy Oricum, cred ca mai ai tu cateva teancuri de norme pe care trebuie sa le urmezi, ca asa este prin Romania.
mariusik
mariusik
Membru Gold
Membru Gold

masculin
Numarul mesajelor : 980
Varsta : 40
Location : tulcea
Data de inscriere : 01/07/2010

Sus In jos

Legislatie??? Empty Re: Legislatie???

Mesaj Scris de tattoo_by_flo Lun Mar 14, 2011 6:58 am

pfff. o gramada. apropo oare cei cu saloane au contracte cu UPFR,CREDIDAM,UCMR-ADA ?? oare si ei sunt obligati sa incheie contracte??? eu da. ptr ca ascult muzica ambientala Sad

tattoo_by_flo
Membru Gold
Membru Gold

masculin
Numarul mesajelor : 458
Varsta : 74
Location : romania
Data de inscriere : 07/06/2010

Sus In jos

Legislatie??? Empty Re: Legislatie???

Mesaj Scris de young_boy_florin Lun Mar 14, 2011 1:23 pm

http://salonbrasov.blogspot.com/2010/12/salon-de-tatuajpiercing-e-bine-sa-stiti.html am gasit asta p net din intamplare poate ajuta la ceva!
young_boy_florin
young_boy_florin
Membru Gold
Membru Gold

masculin
Numarul mesajelor : 234
Varsta : 40
Location : bucuresti
Data de inscriere : 19/07/2010

Sus In jos

Legislatie??? Empty Re: Legislatie???

Mesaj Scris de mariusik Lun Mar 14, 2011 1:24 pm

Pai am postat ordinul acesta mai sus.
mariusik
mariusik
Membru Gold
Membru Gold

masculin
Numarul mesajelor : 980
Varsta : 40
Location : tulcea
Data de inscriere : 01/07/2010

Sus In jos

Legislatie??? Empty Re: Legislatie???

Mesaj Scris de young_boy_florin Lun Mar 14, 2011 1:26 pm

pai da da acolo scrie si ce zice in ordinu asta!
young_boy_florin
young_boy_florin
Membru Gold
Membru Gold

masculin
Numarul mesajelor : 234
Varsta : 40
Location : bucuresti
Data de inscriere : 19/07/2010

Sus In jos

Legislatie??? Empty Re: Legislatie???

Mesaj Scris de young_boy_florin Lun Mar 14, 2011 1:27 pm

tattoo_by_flo a scris:pfff. o gramada. apropo oare cei cu saloane au contracte cu UPFR,CREDIDAM,UCMR-ADA ?? oare si ei sunt obligati sa incheie contracte??? eu da. ptr ca ascult muzica ambientala Sad
daca da drumu la radio sau la teveu in timp ce tatueaza cred ca da ! Very Happy
young_boy_florin
young_boy_florin
Membru Gold
Membru Gold

masculin
Numarul mesajelor : 234
Varsta : 40
Location : bucuresti
Data de inscriere : 19/07/2010

Sus In jos

Legislatie??? Empty Re: Legislatie???

Mesaj Scris de tattoo_by_flo Lun Mar 14, 2011 2:04 pm

oricum sunt niste portite de a scapa de asta. dar este de stiut ca cei mentionati sus sunt f. idioti. daca nu le faci pe plac te poti alege cu dosar penal. stiu caz Wink in fine... nu vreau sa deviez de la subiect Smile

tattoo_by_flo
Membru Gold
Membru Gold

masculin
Numarul mesajelor : 458
Varsta : 74
Location : romania
Data de inscriere : 07/06/2010

Sus In jos

Legislatie??? Empty Re: Legislatie???

Mesaj Scris de sever Lun Mar 14, 2011 6:12 pm

mariusik cand ma vezi pe mess adu-mi aminte sa iti trimit alea si posteazale tu aici daca ai timp eu chiar sunt f ocupat si ca sa postez aici o poza sau ceva imi ia juma de viatza:))

sever
Membru Gold
Membru Gold

masculin
Numarul mesajelor : 841
Varsta : 44
Location : Lupeni-Hunedoara,Odense-Danemarca
Data de inscriere : 06/11/2010

http://www.severtattoo.com

Sus In jos

Legislatie??? Empty Re: Legislatie???

Mesaj Scris de mariusik Lun Mar 14, 2011 6:34 pm

Ok! Sa vad cand ne intalnim ca maine plec si eu la bucuresti pentru cateva zile sa incerc sa invat cate ceva. Dar cand te voi vedea iti spun.
mariusik
mariusik
Membru Gold
Membru Gold

masculin
Numarul mesajelor : 980
Varsta : 40
Location : tulcea
Data de inscriere : 01/07/2010

Sus In jos

Legislatie??? Empty Re: Legislatie???

Mesaj Scris de sever Lun Mar 14, 2011 6:43 pm

hai intra ca sunt acuma:)

sever
Membru Gold
Membru Gold

masculin
Numarul mesajelor : 841
Varsta : 44
Location : Lupeni-Hunedoara,Odense-Danemarca
Data de inscriere : 06/11/2010

http://www.severtattoo.com

Sus In jos

Legislatie??? Empty Re: Legislatie???

Mesaj Scris de sever Lun Mar 14, 2011 6:59 pm

tattoo_by_flo a scris:pai poate o publici aici sever, sa mai vedem si noi. cred ca esti cam singurul cu salon care mai are rabdare cu noi cei home made Very Happy mariusik astea le cunosc si eu ca trebuie...altfel m-ar rupe astia cu amenzi....

man nu coneaza ca am salon si nu sunt un tatuator extra mega etc ,ajut pt ca asa e omeneste spun ce stiu si daca furati, furati informatie doamne ajuta sa va intre si in cap mana nu mio fura nimeni asa cum nu o fura nimanui din industria tattoo care deschide gura sa ajute,salonul meu este in daneamarca, nu am treaba cu romania si nu tatuez acolo deci nu e ceva wow ca incerc sa ajut pe unii din tara,acum multa vreme si eu am fost invatat aici in multe saloane din scandinavia pt ca lumea e mai deschisa aici doar la noi este nebunia de concurentza si secrete desi asta este o prostie ...inevitabil in fiecare zi apare cineva mai bun ca tine si este chiar normal si pur omeneste sa fie asa ..se numeste evolutie:),si fiecare tatuator trebuie sa fie constient ca maine cineva va fi mai bun ca el si sa i acorde respect pentru ca a fi mai bun cere mii de ore de munca si studiu,doamne ajuta fiecare baiat sau fata ce ia motorasul cu pix in mana sa ajunga mult mai departe decat am reusit sa ajung eu,multumesc baieti pentru cuvintele ok primite de la voi,am s aajut cat pot si cat am timp sper sa stam in cativa ani la ceeasi masa si sa povestim de ce vorbeam pe forumul acesta acum:)),va urez mult succes si motoul meu de pe site "Bring Ink To Life!!!"


Ultima editare efectuata de catre sever in Lun Mar 14, 2011 10:15 pm, editata de 1 ori

sever
Membru Gold
Membru Gold

masculin
Numarul mesajelor : 841
Varsta : 44
Location : Lupeni-Hunedoara,Odense-Danemarca
Data de inscriere : 06/11/2010

http://www.severtattoo.com

Sus In jos

Legislatie??? Empty Re: Legislatie???

Mesaj Scris de tattoo_by_flo Lun Mar 14, 2011 8:21 pm

apreciez sever Smile sunt unii care stiu f bine cu ce se mananca arta asta. dar nu mai vor sa intre pe acest forum din cauza ca exista prea multa invidie . au ales sa isi vada de ale lor.... concluzia asta am tras-o acum cateva zile cand am rasfoit bine acest forum. in fine ...

tattoo_by_flo
Membru Gold
Membru Gold

masculin
Numarul mesajelor : 458
Varsta : 74
Location : romania
Data de inscriere : 07/06/2010

Sus In jos

Legislatie??? Empty Re: Legislatie???

Mesaj Scris de sever Lun Mar 14, 2011 9:02 pm

tattoo_by_flo a scris:apreciez sever Smile sunt unii care stiu f bine cu ce se mananca arta asta. dar nu mai vor sa intre pe acest forum din cauza ca exista prea multa invidie . au ales sa isi vada de ale lor.... concluzia asta am tras-o acum cateva zile cand am rasfoit bine acest forum. in fine ...

tks , in rest parerea mea, pt ca sunt prieten si cu unii si cu altii este sa nu sapi dupa cai morti sa nu aprinzi scantei, este treaba lor si sunt problemele lor si nu trebuie sa ne amestecam in asta ,noi le avem pe ale noastre le vb pe ale noastre .e mai ok asa. este un forum pt tatuatori indiferent al cui este si din ce tabara este deci vorbim de tatuaje.respect man asta tine de tot respect! frustrarile trebuie tinute in frau! barfind sau certandu-te nu te va face un mai bun artist niciodata ,nu vei castiga nimic doar vei pierde.poti vb si spune ce vrei de cine vrei cum vrei dar daca pe piele ce faci ,nu e mai bun ca a celui ce l-ai barfit esti pa! sa dus vraja ta si intre lumea din tattoo si pt clientzi.morala cum iti spuneam datul din clantza nu te face artist ! oricum...balamuc a fost si va fi intodeauna asa e natura omului daca nare de lucru sa isi faca cu cine apuca....hai sa schimba subiectu ca nu e foarte placut .....ca la noi nui la nimeni suntem romani ce dracu nu???

sever
Membru Gold
Membru Gold

masculin
Numarul mesajelor : 841
Varsta : 44
Location : Lupeni-Hunedoara,Odense-Danemarca
Data de inscriere : 06/11/2010

http://www.severtattoo.com

Sus In jos

Legislatie??? Empty Re: Legislatie???

Mesaj Scris de tattoo_by_flo Mar Mar 15, 2011 5:56 am

+1 ideea era ca ,cu cat mai multi ,cu atat mai bine. deci sa revenim la discutiile noastre home made !

tattoo_by_flo
Membru Gold
Membru Gold

masculin
Numarul mesajelor : 458
Varsta : 74
Location : romania
Data de inscriere : 07/06/2010

Sus In jos

Legislatie??? Empty Re: Legislatie???

Mesaj Scris de mariusik Sam Mar 19, 2011 10:25 am

Cei care doresc cateva materiale pentru studiu sa ma contacteze prin mesaj privat si facem legatura cand sunt disponibil si va dau ce am si ce va intereseaza. Sunt carti in special scrise de nume grele din industria tatuajului, in mare parte, dar nu numai, si ma refer la Joshua Carlton, Guy Aitchison, Mike Devries, Joey Desormeau, Godoy, Joe Capobianco. Desi sunt materiale pentru avansati mai mult eu o spun din experienta ca am avut ce invata din ele si am inca pentru ca nu le-am studiat pe toate. Conditia de baza ramane sa stiti engleza si sa nu ma contacteze cei care nu au chef de lucru si le vor doar de curiozitate.
mariusik
mariusik
Membru Gold
Membru Gold

masculin
Numarul mesajelor : 980
Varsta : 40
Location : tulcea
Data de inscriere : 01/07/2010

Sus In jos

Legislatie??? Empty Re: Legislatie???

Mesaj Scris de mariusik Lun Mar 28, 2011 8:59 pm

Atasez aici pentru cine nu a gasit ordinul 1136/2007 privind aprobarea Normelor de igiena pentru cabinetele de infrumusetare corporala. La sfarsit puteti gasi declaratia pe proprie raspundere de care s-a mai vorbit si de care am pomenit si eu de nenumarate ori. Inca odata, pentru cei care spun ca noi, cei home-made, nu avem treaba cu aceasta legislatie, sustin ca trebuie sa ne informam in legatura cu toate aspectele ce privesc aceasta activitate.
Atașamente
Legislatie??? Attachment
1136.2007 - norme de igiena.pdf Nu aveti permisiunea sa descarcati atasamente aici.(136 KB) Descarcat de 5 ori
mariusik
mariusik
Membru Gold
Membru Gold

masculin
Numarul mesajelor : 980
Varsta : 40
Location : tulcea
Data de inscriere : 01/07/2010

Sus In jos

Legislatie??? Empty Re: Legislatie???

Mesaj Scris de mariusik Lun Mar 28, 2011 9:03 pm

Deasemenea am mai facut rost de cateva documente privind prevenirea contaminarii pentru tatuatori dar trebuie sa cunoasteti engleza. Cei care le vor sa imi trimita adresa de mail si vi le dau! Wink
mariusik
mariusik
Membru Gold
Membru Gold

masculin
Numarul mesajelor : 980
Varsta : 40
Location : tulcea
Data de inscriere : 01/07/2010

Sus In jos

Legislatie??? Empty Re: Legislatie???

Mesaj Scris de mariusik Dum Apr 17, 2011 5:25 pm

Cei care aveti posibilitatea, cautati cartea lui Erick Alayon - ''Secrets of tattooing, a guide to rediscovery''. Este foarte buna mai ales pentru cei care de abia descopera aceasta pasiune deoarece vine cu foarte multe imagini si explicatii.
mariusik
mariusik
Membru Gold
Membru Gold

masculin
Numarul mesajelor : 980
Varsta : 40
Location : tulcea
Data de inscriere : 01/07/2010

Sus In jos

Legislatie??? Empty Re: Legislatie???

Mesaj Scris de Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 1 din 2 1, 2  Urmatorul

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum