Tattoo Art Forum
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

COVER-UP

4 participanți

In jos

COVER-UP  Empty COVER-UP

Mesaj Scris de subsonique Dum Iun 19, 2011 8:48 pm

Salut

Pana de curand nu am avut prilejul sa realizez un cover-up.
Zilele trecute insa, o cunostiinta a unei amice mi-a solicitat un cover-up pentru un tatuaj.
Am terminat lucrarea insa nu sunt multumit de albul de la Intenze (Snow White), cu toate ca stiu din mesajele voastre ca e cel mai bun... oricum in stadiul actual nu consider tatuajul terminat, astept sa se vindece si o sa mai retusez la el pe ici pe colo.
Am cautat o rubrica cu tatuaje Cover-Up dar nu am gasit, sper sa nu fi gresit daca am deschis subiectul aici.
O seara buna in continuare.

Bogdan
COVER-UP  Apachebogdan.th


Ultima editare efectuata de catre subsonique in Lun Iun 20, 2011 10:57 am, editata de 1 ori
subsonique
subsonique
Membru Gold
Membru Gold

masculin
Numarul mesajelor : 169
Varsta : 53
Location : Periprava
Data de inscriere : 15/05/2011

http://440hertzi.blogspot.com/

Sus In jos

COVER-UP  Empty Re: COVER-UP

Mesaj Scris de mariusik Dum Iun 19, 2011 8:54 pm

Eu folosesc alb de la starbrite si este foarte bun. Din cate stiu sunt multi care il folosesc.
mariusik
mariusik
Membru Gold
Membru Gold

masculin
Numarul mesajelor : 980
Varsta : 40
Location : tulcea
Data de inscriere : 01/07/2010

Sus In jos

COVER-UP  Empty Re: COVER-UP

Mesaj Scris de subsonique Dum Iun 19, 2011 9:09 pm

Salut Marius

De cateva saptamani tot citesc mesajele de pe forum (inca nu am terminat cu ele) si din ce am vazut reiese ca Eternal si Intenze sunt situate in varful piramidei cromatice calitative.
Am facut ieri o comanda si o sa incerc si Opaque-ul de la Eternal.
Pana de curand am avut un jaf de kit cu 40 de culori in flacoane de 5ml si printre ele si vreo doua nuante de alb dar execrabile...
Citeam pe undeva ca exista posibilitatea deschiderii culorii sau chiar indepartarea totala cu ajutorul laserului...
Are cineva idee cam cat ar costa o masinarie de genul asta?
Zic asta pentru ca ar fi foarte indicata mai ales pentru cover-up-uri...mai deschizi nuantele, si poti sa realizezi ceva frumos (vazusem pe undeva pe net dar chiar nu mai retin linkul)...
subsonique
subsonique
Membru Gold
Membru Gold

masculin
Numarul mesajelor : 169
Varsta : 53
Location : Periprava
Data de inscriere : 15/05/2011

http://440hertzi.blogspot.com/

Sus In jos

COVER-UP  Empty Re: COVER-UP

Mesaj Scris de nick_style Dum Iun 19, 2011 9:10 pm

Pai cam la ce te asteptai,eu vad albul acolo Smile
Albul se vede bine a doua zi cand nu e rosa pielea.
Eu am de la eternal si sunt f. multumit de el.
nick_style
nick_style
Membru Gold
Membru Gold

masculin
Numarul mesajelor : 1386
Varsta : 44
Location : vaslui
Data de inscriere : 19/04/2009

Sus In jos

COVER-UP  Empty Re: COVER-UP

Mesaj Scris de nick_style Dum Iun 19, 2011 9:13 pm

Acel laser se ridica la pretul de peste 1000 sau mai multe mii de euro.
Oricum nu poti sa te bagi tu la scos tatuaje fara sa ai habar ,e e ceva cu care sa te joci acel laser.
nick_style
nick_style
Membru Gold
Membru Gold

masculin
Numarul mesajelor : 1386
Varsta : 44
Location : vaslui
Data de inscriere : 19/04/2009

Sus In jos

COVER-UP  Empty Re: COVER-UP

Mesaj Scris de subsonique Dum Iun 19, 2011 9:21 pm

@Nick

Mersi pentru informatie.
Apreciez raspunsul tau prompt dar te hazardezi in afirmatii.
In primul rand nu ai de unde sa stii daca imi permit sau nu aparatul ala sau daca am terminat medicina sau nu, fapt care ma califica din start pentru treaba asta... oricum, nu trebuie sa o iei ca pe o ofensa dar poate ca pe viitor ar fi mai intelept din partea ta sa fi mai rezervat un pic.
Repet... apreciez rapiditatea raspunsului... denota ca forumul e viu.

O seara excelenta iti doresc
subsonique
subsonique
Membru Gold
Membru Gold

masculin
Numarul mesajelor : 169
Varsta : 53
Location : Periprava
Data de inscriere : 15/05/2011

http://440hertzi.blogspot.com/

Sus In jos

COVER-UP  Empty Re: COVER-UP

Mesaj Scris de nick_style Lun Iun 20, 2011 4:25 am

Pai nu am zis ca nu-ti permiti,am zis doar care ar fi pretul lui ca sa vezi daca merita cumparat pt. ce vrei tu.
Si mi se pare normal sa spun ca nu e de joaca,am vorbit mai mult in general nu neaparat la persoana ta,doar nu era sa spun hai sa ne cumparam cu totii ca sa scoatem tatuaje:)
nick_style
nick_style
Membru Gold
Membru Gold

masculin
Numarul mesajelor : 1386
Varsta : 44
Location : vaslui
Data de inscriere : 19/04/2009

Sus In jos

COVER-UP  Empty Re: COVER-UP

Mesaj Scris de subsonique Lun Iun 20, 2011 10:52 am

Ok...
Sa iti explic de ce am adus in discutie laserul.
Probabil ca foarte multi dintre voi ati avut ocazia sa vedeti sau chiar sa lucrati la cover-up-uri aproape imposibile, si cand spun asta ma refer la zone mari inegrite, inchise si batute in asa hal incat nu mai exista loc de piele neatinsa decat foarte putin... practic pentru a putea acoperi un asemenea tatuaj nereusit ar fi trebuit sa bati o pata mare neagra si gata...eu la aceste tatuaje ma refer...si evident ca un pic de deschidere cromatica a zonei prin metoda laserului ar aduce tatuajul in zona in care ar putea fi reconstruit sau chiar total inlocuit cu altul mai frumos.
Dar e adevarat, costurile sunt prea mari si nu cred ca isi permite oricine (ma refer si la tatuator si la client in cazul de fata).
Oricum, pentru un salon respectabil cred ca ar fi o investitie necesara...parerea mea.
subsonique
subsonique
Membru Gold
Membru Gold

masculin
Numarul mesajelor : 169
Varsta : 53
Location : Periprava
Data de inscriere : 15/05/2011

http://440hertzi.blogspot.com/

Sus In jos

COVER-UP  Empty Re: COVER-UP

Mesaj Scris de sever Lun Iun 20, 2011 12:55 pm

subsonique a scris:Ok...
Sa iti explic de ce am adus in discutie laserul.
Probabil ca foarte multi dintre voi ati avut ocazia sa vedeti sau chiar sa lucrati la cover-up-uri aproape imposibile, si cand spun asta ma refer la zone mari inegrite, inchise si batute in asa hal incat nu mai exista loc de piele neatinsa decat foarte putin... practic pentru a putea acoperi un asemenea tatuaj nereusit ar fi trebuit sa bati o pata mare neagra si gata...eu la aceste tatuaje ma refer...si evident ca un pic de deschidere cromatica a zonei prin metoda laserului ar aduce tatuajul in zona in care ar putea fi reconstruit sau chiar total inlocuit cu altul mai frumos.
Dar e adevarat, costurile sunt prea mari si nu cred ca isi permite oricine (ma refer si la tatuator si la client in cazul de fata).
Oricum, pentru un salon respectabil cred ca ar fi o investitie necesara...parerea mea.

am prieteni cu saloane care detin aparatura laser,eu nu am pt ca detin salonul in danemarca si aici nu poti opera cu laser fara calificare.nu e asa simplu cu el sa sti ,precizez si de ce:de cateva luni lucrez cu laser chiar pe mine pt a decolora un tatuaj vechi.procesul este foarte lung ,de la o sedintza la alta trebuie cel putin 2 luni chiar trei iar dupa finalizarea cu laser recomandat tatuajul doar dupa 9-12 luni,sa iti explic si de ce.Laserul cand loveste pigmentul in spulbera in particule foarte mici iar atunci incepe o reactie de absortie in corp,foarte lenta,de ex dupa prima sedintza tatuajul incepe sa dispara cu adevarat doar dupa o luna si ceva.absortia facuta de catre corp continua multe luni dupa ultima sedintza iar daca tatuezi recent noul tus va fi absorbit o data cu cel vechi in locul ars de laser.acum sunt riscuri si trebuie sa le sti:pigmentul spart in particule foarte mici este absorbit de corp si o parte care este mai marunta este eliminata prin transpiratie iar particulele mai mari sunt stocate in ficat el incercand sa filtreze acestea.este cu 2 taisuri si fiecare om care isi face laser ar trebui sa stie ca face pe propriul risc unde sansele sunt considerabile sa scapi de un tatuaj urat dar si sa faci un cancer de ficat de ex .Ce iti spun acum nu sunt teorii proprii ci doar chestii invatate la un seminar tattoo in suedia unde erau si medici care explicau partile bune si partile rele ale operatiilor cu laser in cazul tattoo-rilor.Restul vezi tu...te documentezi hotarasti si mai de parte bafta ce sa spun:)

sever
Membru Gold
Membru Gold

masculin
Numarul mesajelor : 841
Varsta : 44
Location : Lupeni-Hunedoara,Odense-Danemarca
Data de inscriere : 06/11/2010

http://www.severtattoo.com

Sus In jos

COVER-UP  Empty Re: COVER-UP

Mesaj Scris de subsonique Lun Iun 20, 2011 2:12 pm

@Sever

Mersi pentru informatii, foarte interesante.
Sunt de acord cu tot ce spui si evident ca pentru un finisaj de exceptie trebuie asteptat destul de mult.

O zi excelenta
subsonique
subsonique
Membru Gold
Membru Gold

masculin
Numarul mesajelor : 169
Varsta : 53
Location : Periprava
Data de inscriere : 15/05/2011

http://440hertzi.blogspot.com/

Sus In jos

COVER-UP  Empty Re: COVER-UP

Mesaj Scris de sever Lun Iun 20, 2011 3:51 pm

ale bune Smile

sever
Membru Gold
Membru Gold

masculin
Numarul mesajelor : 841
Varsta : 44
Location : Lupeni-Hunedoara,Odense-Danemarca
Data de inscriere : 06/11/2010

http://www.severtattoo.com

Sus In jos

COVER-UP  Empty Re: COVER-UP

Mesaj Scris de Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Sus


 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum