Tattoo Art Forum
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Ghidul complet al artistului tatuator (Sezonul 1 Episodul 2)

3 participanți

In jos

Ghidul complet al artistului tatuator (Sezonul 1 Episodul 2) Empty Ghidul complet al artistului tatuator (Sezonul 1 Episodul 2)

Mesaj Scris de subsonique Vin Iul 15, 2011 12:37 pm

ADANCIMEA TATUAJULUI

Ghidul complet al artistului tatuator (Sezonul 1 Episodul 2) Adancimeatatuajului.th

In opinia mea adancimea optima pe care am incercat-o pana acum prin putinele tatuaje pe care le-am executat ar fi cuprinsa undeva intre 1,2 si 1,4 milimetri, pe undeva la granita dintre epiderma si derma...
Astept raspunsuri de la tatuatorii cu vechime care au mult mai multa experienta si pot detalia....
subsonique
subsonique
Membru Gold
Membru Gold

masculin
Numarul mesajelor : 169
Varsta : 53
Location : Periprava
Data de inscriere : 15/05/2011

http://440hertzi.blogspot.com/

Sus In jos

Ghidul complet al artistului tatuator (Sezonul 1 Episodul 2) Empty Re: Ghidul complet al artistului tatuator (Sezonul 1 Episodul 2)

Mesaj Scris de Koma Vin Iul 15, 2011 2:28 pm

Eu nu am o regula gen 'trebuie sa bag acul la o adancime xyz'. Pur si simplu imi dau seama cat este de ajuns. Zgarii pielea putin, nu fac sapaturi. Daca sterg si linia este neclara sau chiar arata ca o zgarietura, e clar ca trebuie sa il bag putin mai mult. Stiu ca dupa ce am sters, trebuie sa am o linie fina, dreapta si clara ca de creion. Si imi mentin adancimea pe toata durata tatuajului.

Nu cunosc adancimea la care trebuie batut tatuajul, deoarece imi vine natural, nu pot explica.

(Iti mulltumes pentru episodul 2)

Koma
Membru Gold
Membru Gold

feminin
Numarul mesajelor : 141
Varsta : 34
Location : Piatra Neamt, Romania
Data de inscriere : 10/07/2011

Sus In jos

Ghidul complet al artistului tatuator (Sezonul 1 Episodul 2) Empty Re: Ghidul complet al artistului tatuator (Sezonul 1 Episodul 2)

Mesaj Scris de subsonique Vin Iul 15, 2011 2:35 pm

Koma a scris:Eu nu am o regula gen 'trebuie sa bag acul la o adancime xyz'. Pur si simplu imi dau seama cat este de ajuns. Zgarii pielea putin, nu fac sapaturi. Daca sterg si linia este neclara sau chiar arata ca o zgarietura, e clar ca trebuie sa il bag putin mai mult. Stiu ca dupa ce am sters, trebuie sa am o linie fina, dreapta si clara ca de creion. Si imi mentin adancimea pe toata durata tatuajului.
Nu cunosc adancimea la care trebuie batut tatuajul, deoarece imi vine natural, nu pot explica.
De acord cu tine, oricum marea majoritate a tatuatorilor procedeaza asa, e o chestie de feeling insa doar vroiam sa aduc un pic discutia si in zona tehnica... pentru posteritate Smile
As citi cu interes spre exemplu niste detalii ale celor ce exceleaza in Gray Shading (Mariusik, nu zici nimic? Smile )
subsonique
subsonique
Membru Gold
Membru Gold

masculin
Numarul mesajelor : 169
Varsta : 53
Location : Periprava
Data de inscriere : 15/05/2011

http://440hertzi.blogspot.com/

Sus In jos

Ghidul complet al artistului tatuator (Sezonul 1 Episodul 2) Empty Re: Ghidul complet al artistului tatuator (Sezonul 1 Episodul 2)

Mesaj Scris de Koma Vin Iul 15, 2011 2:52 pm

Ah, si referitor la umbre... nu infing acele in piele, doar 'le frec' pe suprafata. Trec peste o zona de cate ori este nevoie, pana cand am tonul dorit. Folosesc miscari circulare, rapide, sau drepte si bruste, dinspre contur spre mijloc. Sper ca se intelege ceva. Din nou, imi vine natural. Cum ai spus si tu, Subsonique, e o chestie de feeling.

Nu cred ca textul meu ii este folositor cuiva, insa accept bucuroasa orice critica referitoare la metoda folosita de mine.

Ca si tine, sunt mega-super-extra curioasa care este secretul lui Mariusik.

Koma
Membru Gold
Membru Gold

feminin
Numarul mesajelor : 141
Varsta : 34
Location : Piatra Neamt, Romania
Data de inscriere : 10/07/2011

Sus In jos

Ghidul complet al artistului tatuator (Sezonul 1 Episodul 2) Empty Re: Ghidul complet al artistului tatuator (Sezonul 1 Episodul 2)

Mesaj Scris de subsonique Vin Iul 15, 2011 3:09 pm

Koma a scris:Ah, si referitor la umbre... nu infing acele in piele, doar 'le frec' pe suprafata. Trec peste o zona de cate ori este nevoie, pana cand am tonul dorit. Folosesc miscari circulare, rapide, sau drepte si bruste, dinspre contur spre mijloc. Sper ca se intelege ceva. Din nou, imi vine natural. Cum ai spus si tu, Subsonique, e o chestie de feeling...Nu cred ca textul meu ii este folositor cuiva, insa accept bucuroasa orice critica referitoare la metoda folosita de mine.
Ca si tine, sunt mega-super-extra curioasa care este secretul lui Mariusik.
Cred ca ar fi momentul ca Mariusik sa fie filmat in timp ce face o lucrare, cu zoom-ul de rigoare pe detaliu, pe shading, etc... filmare la nivel HD ca sa percepem frumos amanuntele... ce zici Mariusik, nu ai vreun cameraman amator pe langa tine? cyclops
Si nu uita sa ne dai detaliile tehnice despre adancimea la shading si restul... tongue
subsonique
subsonique
Membru Gold
Membru Gold

masculin
Numarul mesajelor : 169
Varsta : 53
Location : Periprava
Data de inscriere : 15/05/2011

http://440hertzi.blogspot.com/

Sus In jos

Ghidul complet al artistului tatuator (Sezonul 1 Episodul 2) Empty Re: Ghidul complet al artistului tatuator (Sezonul 1 Episodul 2)

Mesaj Scris de mariusik Vin Iul 15, 2011 4:55 pm

Smile) Nu cred ca sunt cel mai in masura sa raspunda la intrebarile astea. Mai degraba este ceva de feeling cum ati spus. La trasare eu las in jur de 2-3 mm afara din varf ca sa am vizibilitate la ac. La umbre depinde ce lucrez. Daca am ceva complex, cu detalii de obicei las tot in jur de 2-3 mm ca sa fiu sigur ca controlez bine acul. Adancimea o reglez din mana si in functie de ce voltaj folosesc. La Platon si Aristotel, lucrare de pe coaste - pe care ma bucur ca saptamana asta o voi termina, am lucrat cu un 9 mg 0.30 initial, pe primul persoanj din dreapta; mg-ul a fost pus pe liner ceea ce a fost destul de dificil pt mine, mai ales ca atunci nu aveam deloc experienta cu linerul pt shading. Am reglat voltajul, acele cam 3 mm afara din varf si lucram cat mai finut. Dar de mutle ori imi permiteam sa infig acele destul de bine in piele, sa apas cu varful deoarece imi reglasem aparatul in asa fel incat acele nu patrundeau in piele prea mult.
Ideea este ca nici eu nu am o regula si daca ar sta cineva langa mine probabil ca ar fi mai bulversat decat ar fi fost inainte. Pana si la folosirea tusurilor si a wash-urilor probabil ca nu ar intelege nimeni mare lucru. Lucrez dupa cum simt pe moment, asta este faza. Am invat baza si acum incerc sa ma adaptez din mers pt diferite efecte.
mariusik
mariusik
Membru Gold
Membru Gold

masculin
Numarul mesajelor : 980
Varsta : 40
Location : tulcea
Data de inscriere : 01/07/2010

Sus In jos

Ghidul complet al artistului tatuator (Sezonul 1 Episodul 2) Empty Re: Ghidul complet al artistului tatuator (Sezonul 1 Episodul 2)

Mesaj Scris de mariusik Vin Iul 15, 2011 5:00 pm

Trebuie sa mentionez pt ca nu am facut-o. La trasare las 2-3 mm afara dar lucrez numai cu vf acului. Sa nu se inteleaga ca bag 3 mm de ac in om Smile).
mariusik
mariusik
Membru Gold
Membru Gold

masculin
Numarul mesajelor : 980
Varsta : 40
Location : tulcea
Data de inscriere : 01/07/2010

Sus In jos

Ghidul complet al artistului tatuator (Sezonul 1 Episodul 2) Empty Re: Ghidul complet al artistului tatuator (Sezonul 1 Episodul 2)

Mesaj Scris de subsonique Vin Iul 15, 2011 5:40 pm

Exista lucrarea (Platon si Aristotel) pe forum ?
Poti pune un link catre ea te rog frumos... mersi.
subsonique
subsonique
Membru Gold
Membru Gold

masculin
Numarul mesajelor : 169
Varsta : 53
Location : Periprava
Data de inscriere : 15/05/2011

http://440hertzi.blogspot.com/

Sus In jos

Ghidul complet al artistului tatuator (Sezonul 1 Episodul 2) Empty Re: Ghidul complet al artistului tatuator (Sezonul 1 Episodul 2)

Mesaj Scris de Koma Vin Iul 15, 2011 6:22 pm


Koma
Membru Gold
Membru Gold

feminin
Numarul mesajelor : 141
Varsta : 34
Location : Piatra Neamt, Romania
Data de inscriere : 10/07/2011

Sus In jos

Ghidul complet al artistului tatuator (Sezonul 1 Episodul 2) Empty Re: Ghidul complet al artistului tatuator (Sezonul 1 Episodul 2)

Mesaj Scris de subsonique Vin Iul 15, 2011 6:59 pm


Merci beaucoup Koma.
Cat despre piesele lui Mariusik imi permit sa afirm ca ar trebui putin urecheat, dat un sut direct in poponeata si trimis de urgenta sa lucreze intr-unul din saloanele din Europa... este evident ca nu are ce cauta in Tulcea iar intr-un salon din Romania cu atat mai putin.
Excelente lucrarile! (mea culpa, nu stiu cum le-am ratat)
subsonique
subsonique
Membru Gold
Membru Gold

masculin
Numarul mesajelor : 169
Varsta : 53
Location : Periprava
Data de inscriere : 15/05/2011

http://440hertzi.blogspot.com/

Sus In jos

Ghidul complet al artistului tatuator (Sezonul 1 Episodul 2) Empty Re: Ghidul complet al artistului tatuator (Sezonul 1 Episodul 2)

Mesaj Scris de Koma Vin Iul 15, 2011 7:45 pm

Nici eu nu inteleg ce face Mariusik in Tulcea, ceva nu se pupa. Dar sper sa mai ramana putin, deoarece el imi va termina longsleevul. Am zis.

Koma
Membru Gold
Membru Gold

feminin
Numarul mesajelor : 141
Varsta : 34
Location : Piatra Neamt, Romania
Data de inscriere : 10/07/2011

Sus In jos

Ghidul complet al artistului tatuator (Sezonul 1 Episodul 2) Empty Re: Ghidul complet al artistului tatuator (Sezonul 1 Episodul 2)

Mesaj Scris de Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Sus


 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum