Tattoo Art Forum
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Daca doriti sa ma ajutati

5 participanți

In jos

Daca doriti sa ma ajutati Empty Daca doriti sa ma ajutati

Mesaj Scris de Cornelescu Mar Sept 13, 2011 3:59 am

Salutare si respect tuturor. Sunt nou pe acest forum si am cateva nedumeriri. Se poate dilua negrul (pentru a fi folosit la umbre) cu ser fiziologic? Eu am un Dark grey de la Intenze dar uneori este prea inchis. In afara de vaselina medicinala se poate folosi si vre un alt produs din farmacie? Am cautat pe la mai multe si nu am gasit. Ultima intrebare: Voi (cei home-made) cum sterilizati varfurile si tuburile? Eu le fierb in jur de 25-30 minute de cand fierbe apa la foc mic. Multumesc anticipat si respect tuturor.

Cornelescu

masculin
Numarul mesajelor : 3
Varsta : 50
Location : Bucuresti
Data de inscriere : 10/09/2011

Sus In jos

Daca doriti sa ma ajutati Empty Re: Daca doriti sa ma ajutati

Mesaj Scris de nick_style Mar Sept 13, 2011 5:31 am

Varfurile si tuburile le sterilizez cu Gigasept,cred ca prin fierbere nu ajungi la acea temperatura care sa omoare virusii.
Negrul il diluezi pur si simplu cu apa distilata si poti adaiga putina glicerina.
nick_style
nick_style
Membru Gold
Membru Gold

masculin
Numarul mesajelor : 1386
Varsta : 44
Location : vaslui
Data de inscriere : 19/04/2009

Sus In jos

Daca doriti sa ma ajutati Empty Re: Daca doriti sa ma ajutati

Mesaj Scris de sever Mar Sept 13, 2011 10:52 am

firbarea ce o faci tu este egala cu 0. iati macar un gigasept in care sa ti 24 de ore

sever
Membru Gold
Membru Gold

masculin
Numarul mesajelor : 841
Varsta : 44
Location : Lupeni-Hunedoara,Odense-Danemarca
Data de inscriere : 06/11/2010

http://www.severtattoo.com

Sus In jos

Daca doriti sa ma ajutati Empty Re: Daca doriti sa ma ajutati

Mesaj Scris de Cornelescu Mar Sept 13, 2011 11:57 am

Mersi mult pentru raspunsuri. Am intrebat deoarece pana acum am folosit varfuri din plastic sterile, dar m-am saturat de ele mai ales pentru ca varfurile si tuburile din plastic sunt foarte usoare si nu ai un echilibru bun,
uneori gaura la capat este mai mare decat ar trebui si scuipa vopseaua si multe alte dezavantaje. Varfurile si manerele din inox le-am folosit doar pentru mine si prietena mea.

Cornelescu

masculin
Numarul mesajelor : 3
Varsta : 50
Location : Bucuresti
Data de inscriere : 10/09/2011

Sus In jos

Daca doriti sa ma ajutati Empty Re: Daca doriti sa ma ajutati

Mesaj Scris de sever Mar Sept 13, 2011 12:36 pm

scuipa vopsea pt ca nu indoi acul la varf de linga cositor si nu ai centrat tija acului pe mijlocul tubului.daca nu ai autoclav totusi cel mai sigur sunt tot cele de unica folosintza. pt sterilizare trebuie sa depasesti 127 de grade C sub presiune minim 30 min

sever
Membru Gold
Membru Gold

masculin
Numarul mesajelor : 841
Varsta : 44
Location : Lupeni-Hunedoara,Odense-Danemarca
Data de inscriere : 06/11/2010

http://www.severtattoo.com

Sus In jos

Daca doriti sa ma ajutati Empty Re: Daca doriti sa ma ajutati

Mesaj Scris de mariusik Mar Sept 13, 2011 12:42 pm

Am studiat si eu in trecut problema sterilizarii acasa si cel mai sigur mod este de a folosi o oala sub presiune. Am mai postat pe aici si argumente asa ca nu o mai fac inca odata (am pus tabele cu diferite organisme, temperaturi, timp de expunere etc.). Dar oricum, home made ca noi, daca nu ai echipament de curatare a varfurilor (cu ultrasunete), tot nu rezolvi problema. Poti folosi totusi (cum fac si eu) varfuri de unica folosinta puse in gripuri metalice ceea ce iti rezolva problema ta. Pe alea le poti curata usor si steriliza. Este indicat sa folosesti si o solutie puternica dezinfectanta (gigasept) si chiar si pungi pt autoclav daca vrei.
mariusik
mariusik
Membru Gold
Membru Gold

masculin
Numarul mesajelor : 980
Varsta : 40
Location : tulcea
Data de inscriere : 01/07/2010

Sus In jos

Daca doriti sa ma ajutati Empty Re: Daca doriti sa ma ajutati

Mesaj Scris de Cornelescu Mier Sept 14, 2011 8:31 am

Multumesc inca o data pentru ajutor. Problema sterilizarii a fost rezolvata prin achizitionarea de tuburi cu tot cu varf sterile (montezi doar manerul pe ele). Recomand tuturor celor ce au intalnit aceasta problema.

Cornelescu

masculin
Numarul mesajelor : 3
Varsta : 50
Location : Bucuresti
Data de inscriere : 10/09/2011

Sus In jos

Daca doriti sa ma ajutati Empty Re: Daca doriti sa ma ajutati

Mesaj Scris de senzation Sam Oct 08, 2011 2:21 pm

sau mai sigur maniere cu tot cu varf d eunica folosinta,si alea sunt 100% sterile,daca montezi doar manierul pe ele e 90% sigur.
senzation
senzation
Membru Gold
Membru Gold

masculin
Numarul mesajelor : 667
Varsta : 35
Location : IASI ; Rromania
Data de inscriere : 06/02/2010

Sus In jos

Daca doriti sa ma ajutati Empty Re: Daca doriti sa ma ajutati

Mesaj Scris de Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum