Tattoo Art Forum
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Anestezia locala

+7
articole tattoo
fane_tattoo
Latze
At3ul
vendetta1414
simonabeuca
Ova-Tattoo Art
11 participanți

In jos

Anestezia locala Empty Anestezia locala

Mesaj Scris de Ova-Tattoo Art Dum Noi 18, 2007 10:09 pm

Anestezia locala se face inainte cu 3 minute de operatia de body-piercing, in special si este pe baza de Xilina/injectabil sau Lidocaina/pulverizata... affraid
Ova-Tattoo Art
Ova-Tattoo Art
Admin
Admin

masculin
Numarul mesajelor : 2675
Varsta : 47
Location : Verona / ITALY
Data de inscriere : 18/11/2007

http://www.ova-tattooarte.com/

Sus In jos

Anestezia locala Empty Anestezia...

Mesaj Scris de simonabeuca Vin Noi 23, 2007 2:20 pm

Este normal ca o persoana neautorizata sa execute manopera de anestezie avand in vedere ca trebuie cunostinte temeinice in domeniu ?
PS. Este foarte important...daca doriti anestezie sa intrebati cine o executa,daca nu ,cred ca este mai bine sa suportati putina durere !!!!!!!


Ultima editare efectuata de catre in Dum Dec 16, 2007 9:13 am, editata de 1 ori
simonabeuca
simonabeuca
Full Membru
Full Membru

feminin
Numarul mesajelor : 101
Varsta : 54
Location : Petrosani
Data de inscriere : 23/11/2007

http://www.tattooart.ro

Sus In jos

Anestezia locala Empty Re: Anestezia locala

Mesaj Scris de vendetta1414 Mier Dec 05, 2007 9:26 pm

daca vor sa isi faca gauri ... sa suporte durerea Exclamation
vendetta1414
vendetta1414
Membru Bronz
Membru Bronz

masculin
Numarul mesajelor : 26
Varsta : 37
Location : campina
Data de inscriere : 28/11/2007

http://www.vrecords.go.ro

Sus In jos

Anestezia locala Empty Asa ziceam si eu...

Mesaj Scris de Ova-Tattoo Art Mier Dec 05, 2007 9:35 pm

vendetta1414 a scris:daca vor sa isi faca gauri ... sa suporte durerea Exclamation


Twisted Evil Twisted Evil Twisted Evil Twisted Evil Twisted Evil Twisted Evil
Ova-Tattoo Art
Ova-Tattoo Art
Admin
Admin

masculin
Numarul mesajelor : 2675
Varsta : 47
Location : Verona / ITALY
Data de inscriere : 18/11/2007

http://www.ova-tattooarte.com/

Sus In jos

Anestezia locala Empty ...no coment !!

Mesaj Scris de simonabeuca Dum Dec 16, 2007 9:16 am

vendetta1414 a scris:daca vor sa isi faca gauri ... sa suporte durerea Exclamation
Voi artistii tatuatori aveti, cred eu si o doza de sadism in voi affraid affraid In secolul XXI toata lumea vrea sa scape de durere...
simonabeuca
simonabeuca
Full Membru
Full Membru

feminin
Numarul mesajelor : 101
Varsta : 54
Location : Petrosani
Data de inscriere : 23/11/2007

http://www.tattooart.ro

Sus In jos

Anestezia locala Empty Re: Anestezia locala

Mesaj Scris de At3ul Sam Dec 22, 2007 11:13 pm

nuuuu durerea e buna...... Twisted Evil Twisted Evil Twisted Evil Twisted Evil Twisted Evil

Very Happy Very Happy Very Happy Very Happy Very Happy

dak nu ai fi putzin sadik shi ai fi foarte milos...ai putea sa faci asha ceva?!? Twisted Evil
Sigur ca ai putea...oare toti medicii sunt sadici ??? Eu fac piercing si orice manopera medicala care implica durere,dar asta nu inseamna ca nu ma gandesc si la suferinta pacientului si atunci incerc sa elimin pa cat posibil ''sadismul''!!!!In piercing - parerea mea - nu inseamna numai sa ''bagi'' acul sau branula cu sadism sau...poate unii adepti sunt si masochisti !!!
At3ul
At3ul
Full Membru
Full Membru

masculin
Numarul mesajelor : 446
Varsta : 42
Location : Targoviste
Data de inscriere : 17/12/2007

http://www.fashionabletattoos.ro

Sus In jos

Anestezia locala Empty Re: Anestezia locala

Mesaj Scris de Latze Vin Dec 28, 2007 11:23 am

pt j, chestia cu anestezia, e discutabila... cei care lucreaza stiu de ce... Basketball
Latze
Latze
Full Membru
Full Membru

masculin
Numarul mesajelor : 80
Varsta : 54
Location : Targoviste
Data de inscriere : 14/12/2007

http://www.fashionabletattoos.ro

Sus In jos

Anestezia locala Empty cam asa sta treaba

Mesaj Scris de fane_tattoo Vin Ian 11, 2008 12:26 am

vrea careva o rachie?
-intradevar o anestezie trebuie facuta de o persoana avizata, (de ce trebuie anestezist intr-o operatzie? da ce doctoru-i prost?nu stie sa faca o anestezie,nu-i prost dar anestezia e f importanta, f riscanta si complexa indiferent de ce natura e, de acea la acest capitol se cer studii superioare. Alta chestiune cu care m-am confruntat este criza aia de lesin dublata de spasme (trebuie culcat pe plan orizontal cu picioarele ridicate si trebuie avut grija la limba sa nu o inghita)foarte naspa sunt sigur ca cunoscatorii stiu despre ce vorbesc dar e bine de stiut
-suportzi frate durerea ca doar nu rasuceste acu in tine, pt 1 min 2, ca mie nu imi ia mai mult din momentul in care bag acul pana pun saiba garnitura inca un rand de saibe si vro 2 piulitze de 17 .
-intradevar se moare de la xilina si daca stam si ne gandin xilina asta se face injectabila
durerea la piercing este tot gen injectziaie adica (penetrarea acului in piele) pai daca fac injectie cu xilina si apoi pun piercing te intzep de 2 ori pt o nimica toata ca oricum tot la fel de putzin doare, dar na depinde si de cum lucrezi (daca tzi tremura mana....) Recomand Spray instant Kodenal, Koden, Spray cu ibuprofen (de ala pt muschi cand fac fotbalistii intinderi are un anestezic super tare,am fost intr-o vara la un iaz si.......... ca tot omu am facut o baie......... si am calcat intro sticla sparta, am avut o plaga de 8mm lungime si adanca de vro 4mm ..... si era exact in arcada biciorului pe mijloc unde e pielea fina, rana era plina de noroi si nisp nu mi am dat seama decat seara cand deja supura, am inceract sa umblu la rana cu pensele pt piercing dar nu am fucking putut, cand scartzaia nisipu pe pensa ma omora de durere dar trebuia sa curatz rana, efectiv nu am putut umbla la rana, dupa ce am pus spray de asta nu am simtzit nimic ,am curatzat rana ca pe fasole ,deci pot zice ca e testat)mai este novocaina gel, lidocaina aia care se pulverizeaza nu e eficienta decat pt piercingurile orale (pt astea orale i foarte buna) si stiu ca mai este un gel intr-o sticlutza mica folosita pt boli venerice, gen gonore etc. cand sunt dureri uretrale, e f bun are un contzinut f mare de lidocaina ...parca ...sau novocaina ... oricum e bun, am taiat cu bisturiul si cusut pe viu adica numai cu chestia asta si era eficient asa si mai sunt criogenate de astea de care nu am folosit si nu va pot indica sau recomanda vreo unul.
Raman la parerea ca durerea e placuta
sper sa va fi fost de folos
asta e facuta pe viu, ala is eu:


Swallow all the needles, Fane

fane_tattoo
Pionier
Pionier

Numarul mesajelor : 13
Varsta : 38
Data de inscriere : 10/01/2008

Sus In jos

Anestezia locala Empty Da, Fane!

Mesaj Scris de Ova-Tattoo Art Vin Ian 11, 2008 3:03 pm

Exclamation Exclamation Exclamation Ai perfecta dreptate. Referitor la Lidocaina si eu am operat un client indolent, care, desi a fost informat de tot ce trebuie, a ezitat sa mai treaca pe la salon, in perioada de vindecare a piercing-ului in limba.
A revenit doar dupa ce bila din partea inferioara a limbii a penetrat tesutul (deoarece a vrut cu tot dinadinsul sa isi puna cu tija scurta, desi i-am prezentat riscurile dinainte) si s-a si vindecat total rana cu bila in interior.
Nu am mai avut decat 1 singura varianta-operatia pe viu, bine-nteles sub efectul anesteziei cu Lidocaina. Operatia a fost de succes. Am schimbat piercing-ul si apoi s-a vindecat repede si bine. Aviz amatorilor - rebelii! Noi va sfatuim, dumneavoastra alegeti!
Idea Idea Idea
Ova-Tattoo Art
Ova-Tattoo Art
Admin
Admin

masculin
Numarul mesajelor : 2675
Varsta : 47
Location : Verona / ITALY
Data de inscriere : 18/11/2007

http://www.ova-tattooarte.com/

Sus In jos

Anestezia locala Empty Re: Anestezia locala

Mesaj Scris de simonabeuca Sam Ian 26, 2008 7:42 am

Latze a scris:pt j, chestia cu anestezia, e discutabila... cei care lucreaza stiu de ce... Basketball

Sau poate ca nu stiu exact de ce !!!!!!!!
simonabeuca
simonabeuca
Full Membru
Full Membru

feminin
Numarul mesajelor : 101
Varsta : 54
Location : Petrosani
Data de inscriere : 23/11/2007

http://www.tattooart.ro

Sus In jos

Anestezia locala Empty Re: Anestezia locala

Mesaj Scris de Ova-Tattoo Art Sam Mar 15, 2008 10:03 pm

Noi am inceput sa folosim inca o metoda pentru anestezia locala, respectiv spray care ingheata locul in care urmeaza sa tatuezi sau sa introduci un piercing. Efectul dureaza cam 10-15 minute, dar este favorabil pentru majoritatea clientilor. Am avut clienti care m-au rugat sa ii spreyez din 5 in 5 minute, ca imi cumpara 10 spray-uri dupa, numai sa nu simta durere. Deci mie mi se pare foarte avantajoasa aceasta metoda de anestezie cutanata si deci o folosesc la fiecare client. Am spus "Pa", durerii!!!
Ova-Tattoo Art
Ova-Tattoo Art
Admin
Admin

masculin
Numarul mesajelor : 2675
Varsta : 47
Location : Verona / ITALY
Data de inscriere : 18/11/2007

http://www.ova-tattooarte.com/

Sus In jos

Anestezia locala Empty Re: Anestezia locala

Mesaj Scris de articole tattoo Vin Iun 25, 2010 5:32 pm

pentru anestezierea pielii recomand crema anestezica EMLA cu contiunut de lidocaina pe care am testat pe mine si a avut un efect de o ora si jumate, insa pentru asta a fost necesar sa tin folia 2 ore pe locul unde urma sa fac tatuajul
dupa ce trecea anestezia mai aplicam un start de crema , lasam 10 minute si mai tinea 20-30 minute efectul ..
important e sa aplici crema sa infoliezi minim juma de ora
pentru piercing sau tatuaje mici ajunge si 5-10 minute dar strat mai gros de crema
treceti la mine la shop si gasiti acolo crema
numai bine
Atti
articole tattoo
articole tattoo
Membru Silver
Membru Silver

masculin
Numarul mesajelor : 96
Varsta : 46
Location : tg mures
Data de inscriere : 13/12/2008

http://www.articole-tattoo.ro

Sus In jos

Anestezia locala Empty Re: Anestezia locala

Mesaj Scris de senzation Lun Dec 27, 2010 12:58 pm

parerea mea e sa faci pe viu, toti care ne-am tatuat in urma cu ceva ani si nu auzisem de creme, ne-am tatuat pe viu, si nu am vauzt vreo unu mort de durere Smile) Apropo femeile sunt mai tolerante ca barbatii la durere Razz 80% din femeile pe care le-am tatuat toate au stat linistite, pe cand baietii au mai si plans unii.
senzation
senzation
Membru Gold
Membru Gold

masculin
Numarul mesajelor : 667
Varsta : 35
Location : IASI ; Rromania
Data de inscriere : 06/02/2010

Sus In jos

Anestezia locala Empty Re: Anestezia locala

Mesaj Scris de uzzyRap Mar Dec 28, 2010 2:00 am

si eu sunt de aceeasi parere..stiti vorba aia no pain no gain...daca nu ar durea care ar fii scopul..si sincer..pana si copii..cum au trecut de 12 ani pac..tattoo...pai ce e asta mai baieti..si la treaba cu femeile rezista..no coment..sunt perfect de acord..am testat si eu de atatea ori..doar ca se vaita la inceput ca nu stiu despre ce e vorba....de exemplu:a trebuit sa fac un cover de tatuaj ca arata ca naiba..(ca sa ma intelegeti..era un sarpe..pe toata coloana Twisted Evil dar stiti de care..de zici ca era calcat de o masina pe asfalt.. affraid)eu am sfatuito ca ar fi bine sa facem mai multe sedinte chiara daca stiam ca femeile rezista mai mult decar barbati dar la ea credeti-ma ca si voi ati fi zis acelasi lucru..era atat de firava si de slaba de iti era frica sa ii faci vant..ca se rupea in doua..si app...tatuajul care trebuia acoperit acoperea si el ceva..o cicatrice de operatie pe toata lungimea iei..din cate am inteles..si imi aduc aminte..nu mai stiu cu a zis ca se numea medical vorbind..dar avea coloana stranba si si operatia a indreptato..deci va dati sema la cum arata..plus astea..un tatuaj de cel putin 4 ore..?!in fine..cei drept nu a rezistat la prima sedinta..si aia cu anestezie facuta...si foarte scurta..tatuat incontinu daca a fost vreo 60 de minute adunate ca mai mult sa plans..total vreo 2 ore..si sa plans atat de mult ca imi era mie frica sa mai acept continuare..in fine cand a venit la a doua sedinta....mi-am facut programul in asa fel in cat sa am toata ziua..intelegeti de ce.. pirat... credeti-ma ca nu stiu ce a facut..dar fara anestezie fara nimic..am terminat 80& din toata coloana(respectiv tot tatuajul)..in ..nu o sa va vina sa credeti..2 ore adunate..si ramasesera cele mai sensibile zone ale operatiei...app..astea in continu..m-am oprit eu de frica de 2 ori pentru cate o tigara..deci BELIEVE IT.. Twisted Evil Twisted Evil Twisted Evil Twisted Evil Twisted Evil

uzzyRap

masculin
Numarul mesajelor : 9
Varsta : 36
Location : Focsani
Data de inscriere : 27/12/2010

Sus In jos

Anestezia locala Empty Re: Anestezia locala

Mesaj Scris de e2die14 Mar Aug 09, 2011 9:34 am

Vand crema anestezica EMLA , DEEP NUMB , DR. NUMB , (tatuaje,body piercing,body waxing )

50 lei / 10 grame

0726735930

e2die14
Membru Bronz
Membru Bronz

masculin
Numarul mesajelor : 26
Varsta : 37
Location : Bucharest
Data de inscriere : 09/08/2011

Sus In jos

Anestezia locala Empty Re: Anestezia locala

Mesaj Scris de Sneky_Cta Dum Sept 18, 2011 12:10 am

Eu unul folosesc lidocain spray inclusiv la tatuat, si pana acum toata lumea a fost multumita, partea mai grea e ca trebuie data din 15 in 15 minute timp de o ora si jumatate sau doua. Dupa astea 2 ore nu se mai simte nimic si poti lucra linistit. Si este si foarte accesibila se gaseste in farmacii si fara reteta... Cum am vazut si mai sus emla e pe baza de lidocain asa ca de ce sa nu folosesc direct lidocain?

Sneky_Cta

masculin
Numarul mesajelor : 5
Varsta : 35
Location : Constanta
Data de inscriere : 17/09/2011

Sus In jos

Anestezia locala Empty Re: Anestezia locala

Mesaj Scris de Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum