Tattoo Art Forum
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Decolorare tatuaj dupa 8 zile

+7
smiresmire
papoasu
articole tattoo
vally
senzation
nick_style
avatar2100
11 participanți

Pagina 2 din 2 Înapoi  1, 2

In jos

Decolorare tatuaj dupa 8 zile - Pagina 2 Empty Re: Decolorare tatuaj dupa 8 zile

Mesaj Scris de tattoo_by_flo Vin Apr 15, 2011 9:18 pm

senzation a scris:ACum 2 zile a venit un fost coleg de facultate sa-i fac un tatuaj, si ma intreaba ce tus am. Ii spun ca am rotring si el ma intreaba daca e tus de imprimanta, eu ii raspund ca nu. Il intreb ce are tusul de imprimanta, si ghici ce-mi raspunde? Ala de imprimanta se face mov. S-ar putea sa-ti fi batut cu tus prost. Chiar si daca-l batea cu rotring era mai bine cred Smile
Am gasit rezolvarea cred. Eu am unu batut cu rotring si l-am dta cu nivea si e negru ca in prima zi. am batut la un prieten cu samo ink si i-am recomandat kanamicina si e grii deschis. Al meu arata mai bine ca al lui.
mai faci cu rotring??? Smile)

tattoo_by_flo
Membru Gold
Membru Gold

masculin
Numarul mesajelor : 458
Varsta : 74
Location : romania
Data de inscriere : 07/06/2010

Sus In jos

Decolorare tatuaj dupa 8 zile - Pagina 2 Empty Re: Decolorare tatuaj dupa 8 zile

Mesaj Scris de mariusik Sam Apr 16, 2011 6:14 am

La ultima mea lucrare m-am spalat si eu destul de des in fiecare zi si tatuajul s-a vindecat destul de bine. Si o faceam cu apa calduta. Totusi eu nu recomand clientilor mei sa se spele decat atunci cand este nevoie dar sa o faca deoarece un tatuaj pe care se aduna scame si praf si alte rahaturi este mai dispus sa se infecteze.
Kanamicina nu este recomandata sa o folositi decat in cazul in care se infecteaza tatuajul, ceea ce nu ar trebuie sa se intample daca se lucreaza steril si clientul are macar 50% grija de tatuaj. Tu, senzation, vad ca ai ceva cazuri. Ce le faci de se infecteaza? Pentru ingrijire nu se folosesc decat creme care sa hidrateze tatuajul si sa reduca din inflamatie, atat, nu antibiotice care forteaza grabirea si au si alte efecte care nu ajuta cu nimic vindecarea!
Dar, plm, asta stiu eu... si am mai spus-o si prin alte topicuri.
Si apropo de rotring... asta este pt tatuat? Ce dracu, sunt atatea marci de tusuri cu preturi variabile si foarte acceptabile... numai ce ziceam undeva de responsabilitate si intrau si materialele folosite la acel semnal de alarma nu numai limitarile artistice.
mariusik
mariusik
Membru Gold
Membru Gold

masculin
Numarul mesajelor : 980
Varsta : 40
Location : tulcea
Data de inscriere : 01/07/2010

Sus In jos

Decolorare tatuaj dupa 8 zile - Pagina 2 Empty Re: Decolorare tatuaj dupa 8 zile

Mesaj Scris de mariusik Sam Apr 16, 2011 6:35 am

tattoo_by_flo a scris:
senzation a scris:ACum 2 zile a venit un fost coleg de facultate sa-i fac un tatuaj, si ma intreaba ce tus am. Ii spun ca am rotring si el ma intreaba daca e tus de imprimanta, eu ii raspund ca nu. Il intreb ce are tusul de imprimanta, si ghici ce-mi raspunde? Ala de imprimanta se face mov. S-ar putea sa-ti fi batut cu tus prost. Chiar si daca-l batea cu rotring era mai bine cred Smile
Am gasit rezolvarea cred. Eu am unu batut cu rotring si l-am dta cu nivea si e negru ca in prima zi. am batut la un prieten cu samo ink si i-am recomandat kanamicina si e grii deschis. Al meu arata mai bine ca al lui.
mai faci cu rotring??? Smile)
Pai daca i-ai recomandat kanamicina cum naiba sa nu fie gri!!!
mariusik
mariusik
Membru Gold
Membru Gold

masculin
Numarul mesajelor : 980
Varsta : 40
Location : tulcea
Data de inscriere : 01/07/2010

Sus In jos

Decolorare tatuaj dupa 8 zile - Pagina 2 Empty Re: Decolorare tatuaj dupa 8 zile

Mesaj Scris de senzation Sam Apr 16, 2011 7:10 am

daca va uitati la datele posturilor, sunt acum un an jumate postate. Pe atunci bateam cu masina din pix si coarda de chitara, plus rotring. De atunci se vede si evolutia. Cand dati reply la post uitativa si la data postului. Asha facem posturi de pomana ca s ane aflam in treaba.
Apropo eu recomand bephanten eritem fesier, dar daca Gicuta nu vrea ii spun sa-si ia kanamicina, fata de crema de galbenele si nivea e tata de matza.Datoria mea e sa iasa tatuajul bine, si sa-i explic cum sa-l trateze, restul tine de el nu de mine.
senzation
senzation
Membru Gold
Membru Gold

masculin
Numarul mesajelor : 667
Varsta : 35
Location : IASI ; Rromania
Data de inscriere : 06/02/2010

Sus In jos

Decolorare tatuaj dupa 8 zile - Pagina 2 Empty Re: Decolorare tatuaj dupa 8 zile

Mesaj Scris de mariusik Sam Apr 16, 2011 7:45 am

scuze... adevarul e ca nu m-am uitat si la data... Embarassed nu mi-am inchipuit ca ar reveni un subiect atat de vechi! Scuzele mele... chiar ma miram dupa ce am vb atat cu tine ca mai folosesti rotring...
mariusik
mariusik
Membru Gold
Membru Gold

masculin
Numarul mesajelor : 980
Varsta : 40
Location : tulcea
Data de inscriere : 01/07/2010

Sus In jos

Decolorare tatuaj dupa 8 zile - Pagina 2 Empty Re: Decolorare tatuaj dupa 8 zile

Mesaj Scris de nick_style Sam Apr 16, 2011 9:54 am

Eu am folosit kanamicina si am recomandato la toti clientii si totusi nu a afectat cu nimic tatuajul.Tatuajul daca e batutu cum trebuie poti sa nu-l dai cu nimic si tot frumos ramane.
nick_style
nick_style
Membru Gold
Membru Gold

masculin
Numarul mesajelor : 1386
Varsta : 44
Location : vaslui
Data de inscriere : 19/04/2009

Sus In jos

Decolorare tatuaj dupa 8 zile - Pagina 2 Empty Re: Decolorare tatuaj dupa 8 zile

Mesaj Scris de mariusik Sam Apr 16, 2011 6:57 pm

Incearca si cu crema de galbenele sa vezi rezultatul! Si cine v-a invatat fratilor ca se administreaza antibiotice, chiar si sub forma de unguente, asa fara motiv. Antibioticele se folosesc in cazul unor infectii si doar la recomandarea medicului sau a unui farmacist, nu dupa ureche. La un tatuaj se foloseste bepanthen unguent si atat. De asta are nevoie, asta ii dai. Dar asta este obiceiul, administram antibiotice dupa placere. Nu aveti incredere in metodele de protectie pe care le folositi? Parerea mea este ca antibioticele nu fac bine si nu ar trebui sa le prescriem noi dupa ureche. Se presupune ca un tatuaj facut ca la carte nu este infectat si nu are nevoie decat de hidratare, de protectie si de ingrijire. Daca omul se balaceste in nu stiu ce lac sau sta prin praf atunci este treaba lui si nu are decat sa consulte un medic si sa ii prescrie antibiotice. Dar pt asta revenim la acea conventie de care vb odata intr-un topic prin care te asiguri ca clientul a luat la cunostinta faptul ca toate materialele sunt sterile etc. altfel e frectie. Plm... poate sunt eu prea obsedat de o lume in care e mai bine sa iti asiguri spatele, mai ales in Romania asta in care cei mai multi care isi fac tatuaje habar nu au de ce presupune un tatuaj. De aceea: educatie, educatie....
mariusik
mariusik
Membru Gold
Membru Gold

masculin
Numarul mesajelor : 980
Varsta : 40
Location : tulcea
Data de inscriere : 01/07/2010

Sus In jos

Decolorare tatuaj dupa 8 zile - Pagina 2 Empty Re: Decolorare tatuaj dupa 8 zile

Mesaj Scris de tattoo_by_flo Dum Apr 17, 2011 10:29 am

mariusik a scris:Incearca si cu crema de galbenele sa vezi rezultatul! Si cine v-a invatat fratilor ca se administreaza antibiotice, chiar si sub forma de unguente, asa fara motiv. Antibioticele se folosesc in cazul unor infectii si doar la recomandarea medicului sau a unui farmacist, nu dupa ureche. La un tatuaj se foloseste bepanthen unguent si atat. De asta are nevoie, asta ii dai. Dar asta este obiceiul, administram antibiotice dupa placere. Nu aveti incredere in metodele de protectie pe care le folositi? Parerea mea este ca antibioticele nu fac bine si nu ar trebui sa le prescriem noi dupa ureche. Se presupune ca un tatuaj facut ca la carte nu este infectat si nu are nevoie decat de hidratare, de protectie si de ingrijire. Daca omul se balaceste in nu stiu ce lac sau sta prin praf atunci este treaba lui si nu are decat sa consulte un medic si sa ii prescrie antibiotice. Dar pt asta revenim la acea conventie de care vb odata intr-un topic prin care te asiguri ca clientul a luat la cunostinta faptul ca toate materialele sunt sterile etc. altfel e frectie. Plm... poate sunt eu prea obsedat de o lume in care e mai bine sa iti asiguri spatele, mai ales in Romania asta in care cei mai multi care isi fac tatuaje habar nu au de ce presupune un tatuaj. De aceea: educatie, educatie....
+ 1

tattoo_by_flo
Membru Gold
Membru Gold

masculin
Numarul mesajelor : 458
Varsta : 74
Location : romania
Data de inscriere : 07/06/2010

Sus In jos

Decolorare tatuaj dupa 8 zile - Pagina 2 Empty Re: Decolorare tatuaj dupa 8 zile

Mesaj Scris de cristian tatuador 2012 Mier Iun 29, 2011 11:19 pm

vally a scris:sa inteleg ca nu e buna kanamicina?
ce mai pot folosi inafara de kanamicina?

poti sa folosesti si bepanten
cristian tatuador 2012
cristian tatuador 2012
Membru Bronz
Membru Bronz

masculin
Numarul mesajelor : 32
Varsta : 31
Location : bucuresti
Data de inscriere : 15/04/2011

Sus In jos

Decolorare tatuaj dupa 8 zile - Pagina 2 Empty Re: Decolorare tatuaj dupa 8 zile

Mesaj Scris de senzation Vin Iul 01, 2011 7:19 pm

E bun si kanamicina,da bephantenul administrat ca la carte plus spalat cu protex antibacterian,fac pariu ca nu faci nici o infectie,chiar daca e iritata pielea Wink
senzation
senzation
Membru Gold
Membru Gold

masculin
Numarul mesajelor : 667
Varsta : 35
Location : IASI ; Rromania
Data de inscriere : 06/02/2010

Sus In jos

Decolorare tatuaj dupa 8 zile - Pagina 2 Empty Re: Decolorare tatuaj dupa 8 zile

Mesaj Scris de Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 2 din 2 Înapoi  1, 2

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum