Tattoo Art Forum
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Stergerea tusului de suprafata in timpul tatuarii

+3
mariusik
tattoo_by_flo
togan
7 participanți

In jos

Stergerea tusului de suprafata in timpul  tatuarii Empty Stergerea tusului de suprafata in timpul tatuarii

Mesaj Scris de togan Sam Ian 08, 2011 2:47 pm

Mai am si eu o intrebare pentru cei care cunosc:stiti cu ce pot sterge surplusul de pigmenti de pe suprafata pielii, in timpul executarii tatuajului?

togan
Membru Bronz
Membru Bronz

masculin
Numarul mesajelor : 26
Varsta : 40
Location : FOCSANI
Data de inscriere : 08/01/2011

Sus In jos

Stergerea tusului de suprafata in timpul  tatuarii Empty Re: Stergerea tusului de suprafata in timpul tatuarii

Mesaj Scris de tattoo_by_flo Sam Ian 08, 2011 3:10 pm

sapun verde

tattoo_by_flo
Membru Gold
Membru Gold

masculin
Numarul mesajelor : 458
Varsta : 74
Location : romania
Data de inscriere : 07/06/2010

Sus In jos

Stergerea tusului de suprafata in timpul  tatuarii Empty Re: Stergerea tusului de suprafata in timpul tatuarii

Mesaj Scris de mariusik Sam Ian 08, 2011 6:15 pm

Eu folosesc un amestec de apa distilata si un sapun antibacterian in proportie de 1/3. Merge foarte bine si asa. Dar daca iti poti cumpara sapun verde este foarte indicat. Daca nu, cred ca orice sapun lichid antibacterian de calitate isi face treaba.
mariusik
mariusik
Membru Gold
Membru Gold

masculin
Numarul mesajelor : 980
Varsta : 40
Location : tulcea
Data de inscriere : 01/07/2010

Sus In jos

Stergerea tusului de suprafata in timpul  tatuarii Empty Re: Stergerea tusului de suprafata in timpul tatuarii

Mesaj Scris de senzation Dum Ian 09, 2011 6:35 pm

eu folosesc gel de dus, dar am vazut la conventie ca foloseau sapun lichid protex cu apa.
senzation
senzation
Membru Gold
Membru Gold

masculin
Numarul mesajelor : 667
Varsta : 35
Location : IASI ; Rromania
Data de inscriere : 06/02/2010

Sus In jos

Stergerea tusului de suprafata in timpul  tatuarii Empty Re: Stergerea tusului de suprafata in timpul tatuarii

Mesaj Scris de tattoo_by_flo Dum Ian 09, 2011 8:21 pm

senzation a scris:eu folosesc gel de dus, dar am vazut la conventie ca foloseau sapun lichid protex cu apa.
i-a sapun verde,crede-ma e bun...

tattoo_by_flo
Membru Gold
Membru Gold

masculin
Numarul mesajelor : 458
Varsta : 74
Location : romania
Data de inscriere : 07/06/2010

Sus In jos

Stergerea tusului de suprafata in timpul  tatuarii Empty Re: Stergerea tusului de suprafata in timpul tatuarii

Mesaj Scris de mariusik Lun Ian 10, 2011 8:55 am

Nu stiu cat de bun este gelul de dus. Scopul acelui amestec este de a curata zona de lucru dar nu numai pentru a elimina tusul ci si pentru a mentine un mediu aseptic. Cel putin asta este parerea mea. De asta se foloseste sapunul verde sau protexul (cum ziceai) sau orice sapun lichid antibacterian de calitate. Si tocmai de aceea am specificat si apa distilata farmaceutica deoarece iti da siguranta ca nu ai patogeni.
mariusik
mariusik
Membru Gold
Membru Gold

masculin
Numarul mesajelor : 980
Varsta : 40
Location : tulcea
Data de inscriere : 01/07/2010

Sus In jos

Stergerea tusului de suprafata in timpul  tatuarii Empty Re: Stergerea tusului de suprafata in timpul tatuarii

Mesaj Scris de Alecsa Bogdan Dum Feb 20, 2011 1:11 pm

Tinctura de sapun verde intradevar e foarte ok....sau cel putin cand vrei sa speli un pic intreaga zona da cele mai bune rezultate...dar in mod constant eu recomand servetele umede pampers..au un calmant chiar foarte eficient in timpul tatuarii...cel putin din punct de vedere al clientului,acea senzatie de usoara iritatie e pastrata la minim!!! Stay Ink!!!
Alecsa Bogdan
Alecsa Bogdan

masculin
Numarul mesajelor : 3
Varsta : 37
Location : constanta
Data de inscriere : 11/02/2011

http://alecssa-bobo.hi5.com -   www.myspace.com/alecsness

Sus In jos

Stergerea tusului de suprafata in timpul  tatuarii Empty Re: Stergerea tusului de suprafata in timpul tatuarii

Mesaj Scris de sever Lun Feb 21, 2011 8:57 pm

daca stergi incontinu cu sapun verde gri roz sau mov sau care drac o mai fi ai sa iriti pielea si sar putea tattooul s aaibe probleme dupa de la frecat cu umed intruna... pe perioada tatuajului dai mereu cu degetul cu vaselina inainte sa pui aparatul cu tus pe piele, stergi dai iara si tot asa ...din cand in cand cand vrei sa cureti zona total si la sfarsitul muncii atunci da dai cu mix de apa si sapun verde.

sever
Membru Gold
Membru Gold

masculin
Numarul mesajelor : 841
Varsta : 44
Location : Lupeni-Hunedoara,Odense-Danemarca
Data de inscriere : 06/11/2010

http://www.severtattoo.com

Sus In jos

Stergerea tusului de suprafata in timpul  tatuarii Empty Re: Stergerea tusului de suprafata in timpul tatuarii

Mesaj Scris de mariusik Mar Feb 22, 2011 4:40 am

Exact sever! Eu am vazut dvd-ul lui Brandon Bond acum ceva vreme si nu mai folosesc sapun verde in timpul tatuarii: 1. irita pielea mai tare, 2. se sterge mai repede transferul! Pana atunci il foloseam si injuram si nu stiam de ce!
mariusik
mariusik
Membru Gold
Membru Gold

masculin
Numarul mesajelor : 980
Varsta : 40
Location : tulcea
Data de inscriere : 01/07/2010

Sus In jos

Stergerea tusului de suprafata in timpul  tatuarii Empty Re: Stergerea tusului de suprafata in timpul tatuarii

Mesaj Scris de nick_style Joi Feb 24, 2011 3:18 pm

Azi am luat si eu o sticluta de 500 ml de sapun verde.
Care este procentajul de diluare?
nick_style
nick_style
Membru Gold
Membru Gold

masculin
Numarul mesajelor : 1386
Varsta : 44
Location : vaslui
Data de inscriere : 19/04/2009

Sus In jos

Stergerea tusului de suprafata in timpul  tatuarii Empty Re: Stergerea tusului de suprafata in timpul tatuarii

Mesaj Scris de mariusik Joi Feb 24, 2011 4:27 pm

o parte sapun verde trei parti apa distilata.
mariusik
mariusik
Membru Gold
Membru Gold

masculin
Numarul mesajelor : 980
Varsta : 40
Location : tulcea
Data de inscriere : 01/07/2010

Sus In jos

Stergerea tusului de suprafata in timpul  tatuarii Empty Re: Stergerea tusului de suprafata in timpul tatuarii

Mesaj Scris de nick_style Joi Feb 24, 2011 7:05 pm

Ok,merci fain Smile
nick_style
nick_style
Membru Gold
Membru Gold

masculin
Numarul mesajelor : 1386
Varsta : 44
Location : vaslui
Data de inscriere : 19/04/2009

Sus In jos

Stergerea tusului de suprafata in timpul  tatuarii Empty Re: Stergerea tusului de suprafata in timpul tatuarii

Mesaj Scris de Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Sus


 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum