Tattoo Art Forum
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

sterilizare

+9
senzation
Grumethe
Majestatea Sa
tattoos
Piticu
nick_style
sebastien tattoo
Ova-Tattoo Art
danieleion
13 participanți

Pagina 1 din 4 1, 2, 3, 4  Urmatorul

In jos

sterilizare Empty sterilizare

Mesaj Scris de danieleion Joi Apr 23, 2009 6:30 am

salutare. am vzt k nu se discuta despre sterilizare(consider k este foarte important) sunt printre cei homemade. cu ce pot steriliza manarele? mentzionez k nu am autoclava. vf si ace am de unica folosintza. Si inainte de a aplica shablonul eu folosesc spirt pt a dezinfecta zona de lucru, este bine?

multumesc anticipat

danieleion
Membru Silver
Membru Silver

masculin
Numarul mesajelor : 91
Varsta : 42
Location : xxx
Data de inscriere : 09/01/2009

Sus In jos

sterilizare Empty Re: sterilizare

Mesaj Scris de Vizitato Joi Apr 23, 2009 12:11 pm

Spirtul nu dezinfecteaza. Pentru dezinfectia locului iti trebe Betadina ,,,gigaseptpt. piele ,,,Kodan forte etc (sunt destule solutii),varfurile si grip-urile se sterilizeaza si daca nu ai autoclava in solutii de sterilizare la rece ( Lysetol, TPH 5225 , indesmit FF,,etc ) sau prin simpla fierbere la foc mic timp de 40 minute de cand da apa in clocot.Virusul HIV mor repede la temperatura de 132 de grade,el fiind vulnerabil si slab in afara sistemului ,dar HBV si HCV sunt rezistenti ,ei fiind omorati numai de la 160 de grade timp de 30 minute sau 20 minute la 250 de grade. In acest caz poti folosi varfuri metalice ,,,dau randament mai bun fiind mai subtiri permitand vederea perfecta a linilor si dai o data banii pe ele si ai 5 ani.

Vizitato
Vizitator


Sus In jos

sterilizare Empty Re: sterilizare

Mesaj Scris de danieleion Joi Apr 23, 2009 12:22 pm

ms pt raspuns

danieleion
Membru Silver
Membru Silver

masculin
Numarul mesajelor : 91
Varsta : 42
Location : xxx
Data de inscriere : 09/01/2009

Sus In jos

sterilizare Empty Re: sterilizare

Mesaj Scris de Ova-Tattoo Art Joi Apr 23, 2009 12:55 pm

Da, dar Legea spune ca o sterilizare eficienta este timp de 60 de minute la o temperatura de 180 de grade C sau 2 ore la temp. de 160 grade C.


Ultima editare efectuata de catre Ova-Tattoo Art in Mar Mai 26, 2009 5:44 pm, editata de 1 ori
Ova-Tattoo Art
Ova-Tattoo Art
Admin
Admin

masculin
Numarul mesajelor : 2675
Varsta : 47
Location : Verona / ITALY
Data de inscriere : 18/11/2007

http://www.ova-tattooarte.com/

Sus In jos

sterilizare Empty Re: sterilizare

Mesaj Scris de sebastien tattoo Joi Apr 23, 2009 5:53 pm

[quote="MorddorTattoo"]Spirtul nu dezinfecteaza. Pentru dezinfectia locului iti trebe Betadina ,,,gigaseptpt. piele ,,,Kodan forte etc (sunt destule solutii),varfurile si grip-urile se sterilizeaza si daca nu ai autoclava in solutii de sterilizare la rece ( Lysetol, TPH 5225 , indesmit FF,,etc ) sau prin simpla fierbere la foc mic timp de 40 minute de cand da apa in clocot.Virusul HIV mor repede la temperatura de 132 de grade,el fiind vulnerabil si slab in afara sistemului ,dar HBV si HCV sunt rezistenti ,ei fiind omorati numai de la 160 de grade timp de 30 minute sau 20 minute la 250 de grade. In acest caz poti folosi varfuri metalice ,,,dau randament mai bun fiind mai subtiri permitand vederea perfecta a linilor si dai o data banii pe ele si ai 5 ani.[/quo

gigaseptul nu este pt sterilizare la rece a instrumentarului, iar TPH5225 este pt sterilizarea pt salon , spatii?

sebastien tattoo
Membru Bronz
Membru Bronz

masculin
Numarul mesajelor : 40
Varsta : 48
Location : bucuresti
Data de inscriere : 23/04/2009

Sus In jos

sterilizare Empty Re: sterilizare

Mesaj Scris de Vizitato Joi Apr 23, 2009 6:05 pm

[quote="sebastien tattoo"]
MorddorTattoo a scris:Spirtul nu dezinfecteaza. Pentru dezinfectia locului iti trebe Betadina ,,,gigaseptpt. piele ,,,Kodan forte etc (sunt destule solutii),varfurile si grip-urile se sterilizeaza si daca nu ai autoclava in solutii de sterilizare la rece ( Lysetol, TPH 5225 , indesmit FF,,etc ) sau prin simpla fierbere la foc mic timp de 40 minute de cand da apa in clocot.Virusul HIV mor repede la temperatura de 132 de grade,el fiind vulnerabil si slab in afara sistemului ,dar HBV si HCV sunt rezistenti ,ei fiind omorati numai de la 160 de grade timp de 30 minute sau 20 minute la 250 de grade. In acest caz poti folosi varfuri metalice ,,,dau randament mai bun fiind mai subtiri permitand vederea perfecta a linilor si dai o data banii pe ele si ai 5 ani.[/quo

gigaseptul nu este pt sterilizare la rece a instrumentarului, iar TPH5225 este pt sterilizarea pt salon , spatii?
Sa mori tu..............i-a intra pe siteul mama a tabelelor de produse sanitare afla de cate feluri is ,si citestele mai cu atentie toate intrebuintarile produselor .......

Vizitato
Vizitator


Sus In jos

sterilizare Empty Re: sterilizare

Mesaj Scris de nick_style Joi Apr 23, 2009 6:13 pm

Frate tatuator Smile ia greensoap ca asta e folsit de toate saloanele,il gasesti la articole tattoo si e ieftin,foarte de treaba baiatu care vinde sa shtii
nick_style
nick_style
Membru Gold
Membru Gold

masculin
Numarul mesajelor : 1386
Varsta : 44
Location : vaslui
Data de inscriere : 19/04/2009

Sus In jos

sterilizare Empty Re: sterilizare

Mesaj Scris de Vizitato Joi Apr 23, 2009 6:52 pm

mai green soap este un sapun cu care speli in timpul lucrului , nu sterilizeaza nu dezinfecteaza

Vizitato
Vizitator


Sus In jos

sterilizare Empty Re: sterilizare

Mesaj Scris de nick_style Joi Apr 23, 2009 6:58 pm

merci,ai dreptate,am facut o confuzie,nu dezinfecteaza greensoap-ul
nick_style
nick_style
Membru Gold
Membru Gold

masculin
Numarul mesajelor : 1386
Varsta : 44
Location : vaslui
Data de inscriere : 19/04/2009

Sus In jos

sterilizare Empty Re: sterilizare

Mesaj Scris de Vizitato Joi Apr 23, 2009 6:59 pm

stai Chill,,,numa sa nu faci confuzia cand tatuezi Razz

Vizitato
Vizitator


Sus In jos

sterilizare Empty Re: sterilizare

Mesaj Scris de nick_style Joi Apr 23, 2009 7:17 pm

ehhh,nu cred ca a murit nimeni inca de la un tatuaj,si nu-mi poti cere mie unul care fac acasa un tattoo odata la luna chiar totul,am solutie de sterilizat varfurile dar dezinfectant nu am apucat sa-mi iau,eu cred ca un tatuaj se infecteaza daca nu ai grija de el corespunzator dupa asta, in timpul tatuajului folosesc si vaselina antibiotica
nick_style
nick_style
Membru Gold
Membru Gold

masculin
Numarul mesajelor : 1386
Varsta : 44
Location : vaslui
Data de inscriere : 19/04/2009

Sus In jos

sterilizare Empty Re: sterilizare

Mesaj Scris de Vizitato Joi Apr 23, 2009 7:25 pm

Man cu parere de rau iti zic ca au murit destui din asta ...nu e de joaca ...poate un HIV nu ...aia e rar ,,,dar HVB sau HVC...e cronica ...o ai toata viata si credema se poate face foarte usor.

Vizitato
Vizitator


Sus In jos

sterilizare Empty Re: sterilizare

Mesaj Scris de nick_style Joi Apr 23, 2009 7:34 pm

sincer nu m-am gandit sa fi murit cineva de la un tatuaj,intradevar nu e de joaca cu astea,dar sunt putine sanse sa ia cineva una din ele daca eu am sterilizat varfurile,folosesc ace noi,folosesc manusi si sa iai un virus doar ca nu am dezinfectat pielea unde fac tatuajul,poate exista si riscul asta dar cred ca sunt mici sanse, parerea mea
nick_style
nick_style
Membru Gold
Membru Gold

masculin
Numarul mesajelor : 1386
Varsta : 44
Location : vaslui
Data de inscriere : 19/04/2009

Sus In jos

sterilizare Empty Re: sterilizare

Mesaj Scris de danieleion Vin Apr 24, 2009 3:09 pm

MorddorTattoo a scris:mai green soap este un sapun cu care speli in timpul lucrului , nu sterilizeaza nu dezinfecteaza

sal. am achizitionat si eu green soap. stiu k trebuie sa l diluiez cu 10 sau 20 de partzi apa. pot folosi apa de la canal? sau cu apa distilata? apa se gaseste la piese auto etc? Very Happy nu vr sa fac vreo errroare
multumesc

danieleion
Membru Silver
Membru Silver

masculin
Numarul mesajelor : 91
Varsta : 42
Location : xxx
Data de inscriere : 09/01/2009

Sus In jos

sterilizare Empty Re: sterilizare

Mesaj Scris de Vizitato Vin Apr 24, 2009 3:13 pm

apa de la canal ?????????????

Vizitato
Vizitator


Sus In jos

sterilizare Empty Re: sterilizare

Mesaj Scris de danieleion Vin Apr 24, 2009 3:15 pm

MorddorTattoo a scris:apa de la canal ?????????????

atunci sa fie apa distilata? de aceea intreb

danieleion
Membru Silver
Membru Silver

masculin
Numarul mesajelor : 91
Varsta : 42
Location : xxx
Data de inscriere : 09/01/2009

Sus In jos

sterilizare Empty Re: sterilizare

Mesaj Scris de Vizitato Vin Apr 24, 2009 3:18 pm

Nu inteleg ce e apa de la canal Daca te referi la cea de retea potabila o poti folosi numai daca o fierbi ,apa distilata sau apa demineralizata e buna,dar poti linistit fierbe apa de ```robinet``` daca aia e cea de canal.

Vizitato
Vizitator


Sus In jos

sterilizare Empty Re: sterilizare

Mesaj Scris de danieleion Vin Apr 24, 2009 3:21 pm

MorddorTattoo a scris:Nu inteleg ce e apa de la canal Daca te referi la cea de retea potabila o poti folosi numai daca o fierbi ,apa distilata sau apa demineralizata e buna,dar poti linistit fierbe apa de ```robinet``` daca aia e cea de canal.
am gresit eu. apa de la robinet. Very Happy scz. am facut erroare din start Embarassed ms mult pt raspunsuri

PS: nota 10 pt ATTI ms pt recomandare

danieleion
Membru Silver
Membru Silver

masculin
Numarul mesajelor : 91
Varsta : 42
Location : xxx
Data de inscriere : 09/01/2009

Sus In jos

sterilizare Empty Re: sterilizare

Mesaj Scris de Vizitato Vin Apr 24, 2009 3:22 pm

Toata stima..... Wink

Vizitato
Vizitator


Sus In jos

sterilizare Empty Re: sterilizare

Mesaj Scris de nick_style Vin Apr 24, 2009 4:24 pm

Lol,cred ca se referea la apa de la chiuveta man Smile
nick_style
nick_style
Membru Gold
Membru Gold

masculin
Numarul mesajelor : 1386
Varsta : 44
Location : vaslui
Data de inscriere : 19/04/2009

Sus In jos

sterilizare Empty Re: sterilizare

Mesaj Scris de Vizitato Vin Apr 24, 2009 4:26 pm

Da dar nu eram sigur ...nu am vrut sa risc...daca sta omu la sat si are canal Laughing ,,,

Vizitato
Vizitator


Sus In jos

sterilizare Empty Re: sterilizare

Mesaj Scris de sebastien tattoo Vin Apr 24, 2009 4:40 pm

[quote="MorddorTattoo"]
sebastien tattoo a scris:
MorddorTattoo a scris:Spirtul nu dezinfecteaza. Pentru dezinfectia locului iti trebe Betadina ,,,gigaseptpt. piele ,,,Kodan forte etc (sunt destule solutii),varfurile si grip-urile se sterilizeaza si daca nu ai autoclava in solutii de sterilizare la rece ( Lysetol, TPH 5225 , indesmit FF,,etc ) sau prin simpla fierbere la foc mic timp de 40 minute de cand da apa in clocot.Virusul HIV mor repede la temperatura de 132 de grade,el fiind vulnerabil si slab in afara sistemului ,dar HBV si HCV sunt rezistenti ,ei fiind omorati numai de la 160 de grade timp de 30 minute sau 20 minute la 250 de grade. In acest caz poti folosi varfuri metalice ,,,dau randament mai bun fiind mai subtiri permitand vederea perfecta a linilor si dai o data banii pe ele si ai 5 ani.[/quo

gigaseptul nu este pt sterilizare la rece a instrumentarului, iar TPH5225 este pt sterilizarea pt salon , spatii?
Sa mori tu..............i-a intra pe siteul mama a tabelelor de produse sanitare afla de cate feluri is ,si citestele mai cu atentie toate intrebuintarile produselor .......

dami si mie siteul mama a tabelelor sa vad si eu, ia zis ca tph 5225 este pt sterilizare la rece a instrumentarelor, pe ambalaj scrie ca este pt spatii, esti cam ironic!

sebastien tattoo
Membru Bronz
Membru Bronz

masculin
Numarul mesajelor : 40
Varsta : 48
Location : bucuresti
Data de inscriere : 23/04/2009

Sus In jos

sterilizare Empty Re: sterilizare

Mesaj Scris de Ova-Tattoo Art Sam Apr 25, 2009 3:10 pm

Baieti, trebuie sa lasati ironiile aici. Suntem aici ca sa invatam, nu ca sa aratam care e mai tare. Toti avem cate ceva de invatat, chiar si eu... Intradevar, inainte si in spitale se fierbea intrumentarul, insa acum, o astfel de sterilizare nu mai este acceptata de catre cercetatori. Trebuie sa intelegeti, ca temperatura de fierbere a apei este de 100 de grade C, iar virusul HIV moare doar la minim 160 de grade. Multi scriu tot felul de variante despre HIV, insa aceasta este demonstratia practica...
Ova-Tattoo Art
Ova-Tattoo Art
Admin
Admin

masculin
Numarul mesajelor : 2675
Varsta : 47
Location : Verona / ITALY
Data de inscriere : 18/11/2007

http://www.ova-tattooarte.com/

Sus In jos

sterilizare Empty Re: sterilizare

Mesaj Scris de Piticu Mier Mai 13, 2009 6:08 pm

am si eu o intrebare legata de sterilizare:
ce aparat folositi pentru a steriliza instrumentele?autoclav sau poupinel? intreb pentru ca am vazut ca vorbiti de temperaturi destul de ridicate iar din ce am inteles eu si am mai citit din datele tehnice doar poupinelul ajunge la temperaturi de 180 de grade.

Piticu
Pionier
Pionier

masculin
Numarul mesajelor : 13
Varsta : 34
Location : Galati
Data de inscriere : 08/02/2009

Sus In jos

sterilizare Empty Re: sterilizare

Mesaj Scris de Vizitato Mier Mai 13, 2009 6:22 pm

160 grade iti trebe,,,,autoclav,,,pupinel,,,etuva etc ,,,,,,,sterilizarea o poti face si la 120 de grade dar trebe sterilizat mai bine de o ora HIV moare in 20 minute la 160 grade si 50 minute la 120 de grade ...cum am mai spus HIV este foarte slab in afara sistemului ,,,,,problemele le face HBV_ul care este mult mai rezistent pe instrumentar.Daca nu dispui de un sterilizator macar cel cu bile de Quartz care incalzeste la 250-260 grade ( acolo moare orice microb 100% ) ,,,atunci fierte la foc mic o ora dupa ce da apa in clocot.

Vizitato
Vizitator


Sus In jos

sterilizare Empty Re: sterilizare

Mesaj Scris de Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 1 din 4 1, 2, 3, 4  Urmatorul

Sus


 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum