Tattoo Art Forum
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Am nevoie de un sfat, va rog mult

+4
tattoo_by_flo
nick_style
young_boy_florin
ana
8 participanți

Pagina 1 din 2 1, 2  Urmatorul

In jos

Am nevoie de un sfat, va rog mult Empty Am nevoie de un sfat, va rog mult

Mesaj Scris de ana Mier Dec 08, 2010 2:25 pm

Buna...sunt noua aici si am mare nevoie de ajutorul vostru..
Mi-am facut un tatuaj in august si cred ca organismul meu respinge culoarea rosie. Negrul s-a vindecat foarte frumos, dar unde este culoare rosie pielea e ridicata, putin dureroasa si se exfoliaza si face o crusta continuu. Culoarea rosie s-a ridicat cam dupa o luna dupa ce am facut tatuajul...L-am ingrijit cu Bepanthen, iar acum il hidratez de 2 ori pe zi cu crema de fata, pentru ca nu stiu ce altceva sa folosesc.
Va rog sa-mi spuneti, din experienta voastra, daca ramane culoarea rosie asa ridicata...pentru ca arata destul de urat, mai ales cand cade o raza de lumina pe el...Sad
Va rog mult dati-mi un sfat ce ar trebui sa fac...ce crema sa-mi cumpar
Acum este si mai "bumpy" decat in poze Sad
Am nevoie de un sfat, va rog mult Ana1034Am nevoie de un sfat, va rog mult Ana1033Am nevoie de un sfat, va rog mult Ana1045Am nevoie de un sfat, va rog mult Ana1038Va multumesc mult.

ana

feminin
Numarul mesajelor : 6
Varsta : 40
Location : Iasi
Data de inscriere : 08/12/2010

Sus In jos

Am nevoie de un sfat, va rog mult Empty Re: Am nevoie de un sfat, va rog mult

Mesaj Scris de young_boy_florin Mier Dec 08, 2010 8:19 pm

pai din august pana acu trebuia sa se vindece total !ce ai tu e alergie sau altceva !daca lai facut la un salon du te si cerele o fisa toxicologica (parca asa ii zice) la tusuri poate organismul tau nu suporta un tip de tus! in orice caz consulta un medic cat mai repede!
young_boy_florin
young_boy_florin
Membru Gold
Membru Gold

masculin
Numarul mesajelor : 234
Varsta : 40
Location : bucuresti
Data de inscriere : 19/07/2010

Sus In jos

Am nevoie de un sfat, va rog mult Empty Re: Am nevoie de un sfat, va rog mult

Mesaj Scris de nick_style Joi Dec 09, 2010 6:46 am

Nu am mai auzit pana acum de problema asta,medicul nu cred ca are habar de ce s-a intamplat iar perioada de cand l-ai facut e f lunga,trebuia sa fie vindecat complet.
Ai fost undeva la mare dupa ce ai facut tatuajul?
Ai facut plaja cu el?
De asta nu e indicat sa-ti faci tatuaj vara.
Crema aia de fata s-ar putea mai rau sa-i faca.
Mai ia un Bepanthen si foloseste ca si cum ar fi facut acum tatuajul si in acest timp evita apa cu acel picior.
nick_style
nick_style
Membru Gold
Membru Gold

masculin
Numarul mesajelor : 1386
Varsta : 44
Location : vaslui
Data de inscriere : 19/04/2009

Sus In jos

Am nevoie de un sfat, va rog mult Empty Re: Am nevoie de un sfat, va rog mult

Mesaj Scris de ana Joi Dec 09, 2010 7:43 am

Neata.
Nop, nu am facut plaja, chiar l-am ferit total de soare, l-am spalat dupa cateva ore cu protex si l-am dat cu bepanthen si l-am mai tinut cu folie inca o zi pana cand nu am mai rezistat la durere (nu putem pune piciorul in pamant). Dupa...in fiecare zi l-am clatit putin cu apa calduta si protex si l-am dat cu un strat finut de bepanthen, am purtat haine largi sa nu il deranjez si sa il las sa respire...S-a vindecat foarte bine dupa parerea mea..nici nu mi-am dat seama ca s-a umflat decat prin octombrie(s-a umflat cate un pic)...
Nu m-am dus la medic pana acum ca mi-am imaginat si eu ca nu prea au cazuri de-astea si imi este fica sa nu-mi spuna ca trebuie sa-l scot...
Ma duc sa cumpar bepanthen, va rog ajutati-ma..nu vreau sa renunt la el Sad

ana

feminin
Numarul mesajelor : 6
Varsta : 40
Location : Iasi
Data de inscriere : 08/12/2010

Sus In jos

Am nevoie de un sfat, va rog mult Empty Re: Am nevoie de un sfat, va rog mult

Mesaj Scris de nick_style Joi Dec 09, 2010 9:35 am

Dar nu prea mai poti renunta la el acum.
Folia trebuia tinuta pana ajungi acasa si nu trebuia sa mai dai cu apa pe el decat atunci cand ai dat folia jos.
Oricum nu cred ca asta e problema daca zici ca a fost vindecat complet si dupa asta a inceput sa se umfle si sa faca acea crusta.
Cel mai probabil e vorba de o alergie.
nick_style
nick_style
Membru Gold
Membru Gold

masculin
Numarul mesajelor : 1386
Varsta : 44
Location : vaslui
Data de inscriere : 19/04/2009

Sus In jos

Am nevoie de un sfat, va rog mult Empty Re: Am nevoie de un sfat, va rog mult

Mesaj Scris de tattoo_by_flo Dum Dec 19, 2010 9:19 am

straniu Shocked nu am mai auzit aceasta problema

tattoo_by_flo
Membru Gold
Membru Gold

masculin
Numarul mesajelor : 458
Varsta : 74
Location : romania
Data de inscriere : 07/06/2010

Sus In jos

Am nevoie de un sfat, va rog mult Empty Re: Am nevoie de un sfat, va rog mult

Mesaj Scris de mariusik Dum Dec 19, 2010 6:53 pm

Bandajul nu trebuia tinut decat 4 ore dupa ce a fost aplicat si atat, asta in situatia in care ai ales ca metoda de vindecare sa il ungi cu bepanthen unguent. Pielea trebuia lasata sa respire din moemnt ce tu ai aplicat acel strat de bepanthen, nu acoperita inca o zi. Dar nu stiu daca asta ar putea sa fie problema. Cunosc persoane cu probleme la tatuaje si am auzit si de alergii dar de obicei alergia nu apare asa de tarziu, daca organismul respinge tusul atunci nu se gandeste 2 luni sa o faca. Intr-adevar, cel mai bun sfat este sa te duci la salonul la care l-ai facut, cere sfatul, ei au si certificate de calitate pt tus (sau trebuie sa aiba); ar trebui sa iti dea un sfat deoarece cred ca colaboreaza si cu un medic (daca este un salon serios). Altfel, gaseste un medic dermatolog si consulta-te!
mariusik
mariusik
Membru Gold
Membru Gold

masculin
Numarul mesajelor : 980
Varsta : 40
Location : tulcea
Data de inscriere : 01/07/2010

Sus In jos

Am nevoie de un sfat, va rog mult Empty Re: Am nevoie de un sfat, va rog mult

Mesaj Scris de mariusik Dum Dec 19, 2010 6:56 pm

si inca ceva. nu cred ca bepanthenul mai are vreun efect acum. mai degraba sa nu cumva sa fi facut vreo infectie si sa ai nevoie de antibiotice. dar, cum am zis, mergi la medic!
mariusik
mariusik
Membru Gold
Membru Gold

masculin
Numarul mesajelor : 980
Varsta : 40
Location : tulcea
Data de inscriere : 01/07/2010

Sus In jos

Am nevoie de un sfat, va rog mult Empty Re: Am nevoie de un sfat, va rog mult

Mesaj Scris de mariusik Dum Dec 19, 2010 6:57 pm

ar fi pacat sa il scoti pt ca este foarte frumos....
mariusik
mariusik
Membru Gold
Membru Gold

masculin
Numarul mesajelor : 980
Varsta : 40
Location : tulcea
Data de inscriere : 01/07/2010

Sus In jos

Am nevoie de un sfat, va rog mult Empty Re: Am nevoie de un sfat, va rog mult

Mesaj Scris de senzation Lun Dec 20, 2010 10:24 pm

V-am lasat sa va dati cu parerea toti, eu sunt cel mai patit la tatuaje Smile. Toate tatuajele mele au avut infectii, pt ca le-am batut singur si am impins acele de le-au luat naiba Smile. Acum tratamentul meu pentru a avea un tatuaj frumos si viu colorat si pt a scapa de infectie este urmatorul. Tu ai acolo o infectie dupa cate vad eu, asa am avut si eu, dar nu dupa o luna ci din a3-a zi, dar dupa 2 sptamani se facuse la fel ca la tine o portiune mica. Fa urmatoatele: Ia KAnamicina cu hidrocortizon si oxacilina, sau amoxacilina minim 5 zile, cel mai bine ar fi sa iei la 500mg. Inainte sa dai cu kanamicina speli tatuajul de fiecare data. Dai tatuajul de 7 ori pe zi cu kanamicina si-l speli de fiecare data. Vezi ca o sa-ti sparga si o sa-ti de afara tot rosul de sub piele, dupa care o sa se faca o crusta tare ca o zganca, iar acea crusta cade si ramane ca si cum ar fi gaura in carne, dar in 3 spatamani o sa se refaca pielea. Recomand sa nu rebati tatuajul imediat dupa vindecare, ci sa-l lasi vreo 4 luni sa se refaca pielea. Dai cu kanamicina pana vezi ca e stas vindecat. La doctor am fost si eu si era menghina ala cand i-am aratat Smile Pana la urma ma invatat o farmacista tratamentul asta. PE mine ma durea locul ala unde m-am tatuat vreo 3 saptamani. Daca nu reusesti asa la dermatolog e ultima sansa. Sper sa-ti fie de folos sfatul meu. Bephantenul nu are anti inflamator si nici antibiotit. Kanamicina are antibiotic in ea, iar hidrocortizonu ala care-l are bagat in ea e un anti inflamator.
senzation
senzation
Membru Gold
Membru Gold

masculin
Numarul mesajelor : 667
Varsta : 35
Location : IASI ; Rromania
Data de inscriere : 06/02/2010

Sus In jos

Am nevoie de un sfat, va rog mult Empty Re: Am nevoie de un sfat, va rog mult

Mesaj Scris de ana Mar Dec 21, 2010 12:09 pm

Jezus...
Suna dureros tare...
Inca nu ma pot hotari ce sa fac...am zis ca voi merge la un dermatolog dupa Craciun...
Le-am scris si baietilor de la salon, ei au zis sa vin acolo, dar nu pot ajunge in Bucuresti prea curand asa ca le-am dat numarul de telefon si astept sa ma sune...
Intre timp am masat zilnic tatuajul cu Bepanthen, am zis sa-l tratez ca pe un granulom sau ceva poate recidiveaza, dar nu prea s-a intamplat nimic magic. Acum il tin pansat ca sa nu simta frigul de afara si il feresc de apa cat pot.
Am mai facut niste poze zilele trecute cu tatuajul nehidratat
Am nevoie de un sfat, va rog mult 42898252Am nevoie de un sfat, va rog mult 68453465Am nevoie de un sfat, va rog mult 64091529Am nevoie de un sfat, va rog mult 76574204
Singura portiune unde nu este umflata pielea e in ultima poza in cerculet Sad
Mie mi se pare ca arata mult mai rau ca in primele poze care le-am postat...
Pentru "senzation"...daca ma hotarasc sa-l scot asa ce ar trebui sa fac dupa...sa nu mai folosesc cerneala rosie? Sau pot face un test ceva inainte sa vad daca sunt alergica?
Se cicatrizeaza pielea ok?...ca eu voi avea douazeci si ceva de gaurele, plus una maaare...infiorator Sad
Mersic mult.

ana

feminin
Numarul mesajelor : 6
Varsta : 40
Location : Iasi
Data de inscriere : 08/12/2010

Sus In jos

Am nevoie de un sfat, va rog mult Empty Re: Am nevoie de un sfat, va rog mult

Mesaj Scris de nick_style Mar Dec 21, 2010 12:26 pm

Arata rau tare plus ca s-a si deformat desenul parca.
Incearca medotda lui senzatie.
nick_style
nick_style
Membru Gold
Membru Gold

masculin
Numarul mesajelor : 1386
Varsta : 44
Location : vaslui
Data de inscriere : 19/04/2009

Sus In jos

Am nevoie de un sfat, va rog mult Empty Re: Am nevoie de un sfat, va rog mult

Mesaj Scris de senzation Mar Dec 21, 2010 1:17 pm

Ia si ia pastilele care ti le-am recomandat mai sus nu sta asa ca se duce infectia in sange si e nasol. Deaja vad ca a prins zganca pe unele portiuni, cand o sa cada zganca aia ai sa vezi ca nu mai e deloc tus pe locu ala si o sa fie carnea rosie Smile) Arata rau dar se fa face bine locul.
senzation
senzation
Membru Gold
Membru Gold

masculin
Numarul mesajelor : 667
Varsta : 35
Location : IASI ; Rromania
Data de inscriere : 06/02/2010

Sus In jos

Am nevoie de un sfat, va rog mult Empty Re: Am nevoie de un sfat, va rog mult

Mesaj Scris de senzation Mar Dec 21, 2010 1:19 pm

oxacilina e pt infectii la nivelul pielii, nu vb din auzite vorbesc din experienta. Si nu va mai tatuati la tatuatori care nu au nici un tatuaj pe ei, pt ca aia vb din carti nu din experienta. Nu-s nici eu vre-un expert dar am patito.
senzation
senzation
Membru Gold
Membru Gold

masculin
Numarul mesajelor : 667
Varsta : 35
Location : IASI ; Rromania
Data de inscriere : 06/02/2010

Sus In jos

Am nevoie de un sfat, va rog mult Empty Re: Am nevoie de un sfat, va rog mult

Mesaj Scris de ana Mar Dec 21, 2010 1:28 pm

Sincera sa fiu imi este foarte frica sa incep tratamentul asta...mi-e frica si de durere si sa nu se cicatrizeze urat pentru ca portiunea infectata este destul de mare...si sa nu mai pot reface tatuajul dupa...
Ma simt foarte nasol...macar de ma tatuam intr-un subsol undeva...dar am fost special in Bucuresti la salon ca sa fie totul steril si ok...si tot s-a intamplat asa ceva...
Am vorbit cu cineva deja sa-mi faca rost de antibiotice...imi mai trebuie curajul Sad

ana

feminin
Numarul mesajelor : 6
Varsta : 40
Location : Iasi
Data de inscriere : 08/12/2010

Sus In jos

Am nevoie de un sfat, va rog mult Empty Re: Am nevoie de un sfat, va rog mult

Mesaj Scris de senzation Mar Dec 21, 2010 9:39 pm

ei nu e asa dureros tratamentul meu, dar e eficient pirat totusi e dubioasa treaba ca tot ce a fost batut cu rosu sa facut praf. Ori tusul era o prostie de china, ori a insistat cu acele pe acelasi loc foarte mult, pt a se cunoaste rosul.
senzation
senzation
Membru Gold
Membru Gold

masculin
Numarul mesajelor : 667
Varsta : 35
Location : IASI ; Rromania
Data de inscriere : 06/02/2010

Sus In jos

Am nevoie de un sfat, va rog mult Empty Re: Am nevoie de un sfat, va rog mult

Mesaj Scris de mariusik Mier Dec 22, 2010 9:03 am

Are dreptate senzation. Eu insa nu prescriu medicamente, insa tratamentul pe care l-a prescris el este cel pe care ti-l va prescrie si o farmacista sau un medic. Si foarte ciudat mi se pare faptul ca numai zonele cu rosu sunt afectate. Daca ar fi fost o greseala de a ta pe perioada vinecarii trebuia sa se fi infectat o anumita zona sau tot tatuajul, dar si negru si rosu. Intr-adevar, fie tusul era de proasta calitate sau contaminat fie altceva.
mariusik
mariusik
Membru Gold
Membru Gold

masculin
Numarul mesajelor : 980
Varsta : 40
Location : tulcea
Data de inscriere : 01/07/2010

Sus In jos

Am nevoie de un sfat, va rog mult Empty Re: Am nevoie de un sfat, va rog mult

Mesaj Scris de mariusik Mier Dec 22, 2010 9:07 am

Eu am avut o singura problema de genul cand mi-am facut primul tatuaj, un semn sanscrit. Fiind prima data cand lucram pe piele am insistat prea mult pe o anumita zona si in perioada vindecarii a facut o coaja foarte groasa si zona respectiva s-a inflamat foarte tare timp de cateva zile. Dar nu am pus apa deloc pe el si il ungeam cu bepnthen si a trecut. Dar asta se intampla la cateva zile dupa ce a facut tatuajul, nu la cateva luni.
mariusik
mariusik
Membru Gold
Membru Gold

masculin
Numarul mesajelor : 980
Varsta : 40
Location : tulcea
Data de inscriere : 01/07/2010

Sus In jos

Am nevoie de un sfat, va rog mult Empty Re: Am nevoie de un sfat, va rog mult

Mesaj Scris de senzation Mier Dec 22, 2010 10:18 am

pai asta spuneam si eu, sigur tusul era chinezesc, de ebay s-au contrafacut si tatuatorul d ela salon nu a cerut fisa toxicologica. Problema cam asta este, ca acel tus fiind de calitate proasta pielea la respins.
senzation
senzation
Membru Gold
Membru Gold

masculin
Numarul mesajelor : 667
Varsta : 35
Location : IASI ; Rromania
Data de inscriere : 06/02/2010

Sus In jos

Am nevoie de un sfat, va rog mult Empty Re: Am nevoie de un sfat, va rog mult

Mesaj Scris de senzation Mier Dec 22, 2010 10:18 am

Mare grija la culori, ca multe sunt contrafacute, dar au ambalajele identice, ori daca e reambalat nu poti sti ce-ti trimite ala.
senzation
senzation
Membru Gold
Membru Gold

masculin
Numarul mesajelor : 667
Varsta : 35
Location : IASI ; Rromania
Data de inscriere : 06/02/2010

Sus In jos

Am nevoie de un sfat, va rog mult Empty Re: Am nevoie de un sfat, va rog mult

Mesaj Scris de ana Mier Dec 22, 2010 10:37 am

Am fost la un medic dermatolog aseara si mi-a dat o crema numita Fucicort (cu un antibiotic cred in compozitie), un antihistaminic (pentru rectii alergice) si niste vitamine... Medicul a zis ca nu pare infectie...deci 7 zile incerc asa poate se duc umflaturile...
Daca nu merge...am cumparat deja antibioticele si crema...
Baietii de la salon nu mi-au trimis fisa toxicologica, mi-au zis ca au folosit acelasi tus la toate persoanele si nu s-a intamplat nimic...Am sa le mai scriu sa imi trimita fisa sa fac teste sa vad la care din componenti sunt alergica...

ana

feminin
Numarul mesajelor : 6
Varsta : 40
Location : Iasi
Data de inscriere : 08/12/2010

Sus In jos

Am nevoie de un sfat, va rog mult Empty Re: Am nevoie de un sfat, va rog mult

Mesaj Scris de senzation Mier Dec 22, 2010 12:20 pm

Par cam manglitori, daca nu au vrut sa trimita un scan dupa fisa toxicologica. Si explicatia e comica. Apropo la ce salon ti-ai facut tatuajul?
senzation
senzation
Membru Gold
Membru Gold

masculin
Numarul mesajelor : 667
Varsta : 35
Location : IASI ; Rromania
Data de inscriere : 06/02/2010

Sus In jos

Am nevoie de un sfat, va rog mult Empty Re: Am nevoie de un sfat, va rog mult

Mesaj Scris de ana Mier Dec 22, 2010 12:24 pm

La 2nd face.
Poate o sa-mi trimita...nici eu nu am insistat prea mult...astept acum sa ma sune ei...sa vedem

ana

feminin
Numarul mesajelor : 6
Varsta : 40
Location : Iasi
Data de inscriere : 08/12/2010

Sus In jos

Am nevoie de un sfat, va rog mult Empty Re: Am nevoie de un sfat, va rog mult

Mesaj Scris de senzation Mier Dec 22, 2010 2:56 pm

Aha la 2nad face am vazut ca s-au tatuat multe vedete. Au lucrari bune oamenii, nu cred ca ar folosi tusuri de china, pt ca isi fac antireclama. Sarputea sa fii alergica la un anumit pigment.
senzation
senzation
Membru Gold
Membru Gold

masculin
Numarul mesajelor : 667
Varsta : 35
Location : IASI ; Rromania
Data de inscriere : 06/02/2010

Sus In jos

Am nevoie de un sfat, va rog mult Empty Re: Am nevoie de un sfat, va rog mult

Mesaj Scris de nick_style Mier Dec 22, 2010 3:26 pm

Evorba de o alergie ma,eu am facut tatuaje cu o gramada de tusuri de la proaste la foarte proaste si nu am vazut asa ceva.Acel rosu are in compozitie ceva de la care ai facut alergie.
nick_style
nick_style
Membru Gold
Membru Gold

masculin
Numarul mesajelor : 1386
Varsta : 44
Location : vaslui
Data de inscriere : 19/04/2009

Sus In jos

Am nevoie de un sfat, va rog mult Empty Re: Am nevoie de un sfat, va rog mult

Mesaj Scris de Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 1 din 2 1, 2  Urmatorul

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum