Tattoo Art Forum
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

un sfat in legatura cu retusarea unui tatuaj

+5
sever
Ova-Tattoo Art
senzation
detzinut
zimba
9 participanți

In jos

un sfat in legatura cu retusarea unui tatuaj Empty un sfat in legatura cu retusarea unui tatuaj

Mesaj Scris de zimba Joi Dec 17, 2009 9:18 pm

salutare acum o saptamana miam facut un tatuaj(ankh) la un salon din brasov pe inchieietura cam de 10/5 cm. tatuajul lam vrut simplu un ankh negru cu umbre pe margine.Pe parcursul saptamani lam ingrijit cum scria pe hartia care mia dato.... toate bune a inceput sa mi se decojeasca tautajul ...am observat gaurele mici prin el Rolling Eyes ...ma poate ajuta careva cu un sfat totusi lam facut la un salon din centrul brasovului.Arata ca si cum nu ar fi colorat calumea cu coaja pe el arata foarte bine. astept sfaturi Shocked

zimba

masculin
Numarul mesajelor : 3
Varsta : 33
Location : brasov
Data de inscriere : 17/12/2009

Sus In jos

un sfat in legatura cu retusarea unui tatuaj Empty Re: un sfat in legatura cu retusarea unui tatuaj

Mesaj Scris de detzinut Dum Ian 10, 2010 7:26 pm

un sfat in legatura cu retusarea unui tatuaj Icon_rolleyes am patit-o si eu si am observat ca tatuajele efectuate la incheieturi (glezna ,ale mainii...) ori se decoloreaza dupa vindecare,ori se inflameaza ca naiba....consider ca e o zona solicitata in care ingrijirea unui tattoo e mai dificila si de multe ori necesita retusarea,opinia mea de amator,deoareca nu am acel atestat un sfat in legatura cu retusarea unui tatuaj Icon_biggrin
detzinut
detzinut

masculin
Numarul mesajelor : 6
Varsta : 41
Location : italy
Data de inscriere : 10/01/2010

Sus In jos

un sfat in legatura cu retusarea unui tatuaj Empty Re: un sfat in legatura cu retusarea unui tatuaj

Mesaj Scris de zimba Mier Ian 13, 2010 8:33 pm

mersi de raspuns vad k forumu asta e km pustiu Smile) am fost la slon mi la "retusat" mi la batut iar ...mi sa vindecat acum arat o idee mai bn oare pot sa mai ma duc sa mai mil retuseze atreia oara Smile) asta e sufar makr sa fie klumea k doar am dat banu

zimba

masculin
Numarul mesajelor : 3
Varsta : 33
Location : brasov
Data de inscriere : 17/12/2009

Sus In jos

un sfat in legatura cu retusarea unui tatuaj Empty Re: un sfat in legatura cu retusarea unui tatuaj

Mesaj Scris de detzinut Mar Ian 26, 2010 11:05 am

po' sa te duci linistit....faza e ca ...de fapt nu stiu daca tot in aceeasi bani il si retusezi,dar nu stiu daca deja retusarea peste retusare....masokeala pe bune,plus ca pielea are nevoie de un timp.macar cateva luni pt a se reface tesutul. Eu ti-am spus am mai retusat,de multe ori,si la unele persoane deja la a 2a retusare a iesit in relief zona tatuata dupa vindecare un sfat in legatura cu retusarea unui tatuaj Icon_biggrin
dap e foarte pustiu pe aici....aiurea,iti urez tatuare/retusare plaqta un sfat in legatura cu retusarea unui tatuaj Icon_lol
detzinut
detzinut

masculin
Numarul mesajelor : 6
Varsta : 41
Location : italy
Data de inscriere : 10/01/2010

Sus In jos

un sfat in legatura cu retusarea unui tatuaj Empty Re: un sfat in legatura cu retusarea unui tatuaj

Mesaj Scris de senzation Mier Feb 10, 2010 2:33 pm

eu zic sa nu-l bati mai mult de 2 ori ca vb lui detzinut o sa se umfle pielea tare.
senzation
senzation
Membru Gold
Membru Gold

masculin
Numarul mesajelor : 667
Varsta : 35
Location : IASI ; Rromania
Data de inscriere : 06/02/2010

Sus In jos

un sfat in legatura cu retusarea unui tatuaj Empty Re: un sfat in legatura cu retusarea unui tatuaj

Mesaj Scris de Ova-Tattoo Art Joi Mar 11, 2010 3:17 pm

zimba a scris:salutare acum o saptamana miam facut un tatuaj(ankh) la un salon din brasov pe inchieietura cam de 10/5 cm. tatuajul lam vrut simplu un ankh negru cu umbre pe margine.Pe parcursul saptamani lam ingrijit cum scria pe hartia care mia dato.... toate bune a inceput sa mi se decojeasca tautajul ...am observat gaurele mici prin el Rolling Eyes ...ma poate ajuta careva cu un sfat totusi lam facut la un salon din centrul brasovului.Arata ca si cum nu ar fi colorat calumea cu coaja pe el arata foarte bine. astept sfaturi Shocked

Probleme pot fi din cauza ca s-a infectat si atunci, cand supureaza, iasa si o mare parte de pigment de sub crusta. Un alt motiv - nu ai tinut bine folia ce infasura tatuajul, chiar dupa finalizarea lui. Trebuie sa o tii minim 5 ore. Si un ultim motiv - daca dupa ce ai inlaturat folia nu ai spalat bine surplusul de limfa, aceasta a creat o crusta prea groasa, ce nu a lasat tatuajul sa respire, iar acea crusta, fiind prea groasa, a crapat, favorizand supurarea limfei si odata cu ea o mare cantitate de pigment. Asteapta 2 saptamani sa se vindece bine, vezi cum ramane si daca nu e ok, trebuie sa il retusezi. A, am uitat, ar mai putea fi si alte motive: tatuajul a fost batut prea adanc sau acele nu au fost bine sterilizate.
Ova-Tattoo Art
Ova-Tattoo Art
Admin
Admin

masculin
Numarul mesajelor : 2675
Varsta : 47
Location : Verona / ITALY
Data de inscriere : 18/11/2007

http://www.ova-tattooarte.com/

Sus In jos

un sfat in legatura cu retusarea unui tatuaj Empty Re: un sfat in legatura cu retusarea unui tatuaj

Mesaj Scris de Ova-Tattoo Art Joi Mar 11, 2010 3:17 pm

senzation a scris:eu zic sa nu-l bati mai mult de 2 ori ca vb lui detzinut o sa se umfle pielea tare.

Nu si daca respecti adancimea si stratul de piele in care se executa tatuajul.
Ova-Tattoo Art
Ova-Tattoo Art
Admin
Admin

masculin
Numarul mesajelor : 2675
Varsta : 47
Location : Verona / ITALY
Data de inscriere : 18/11/2007

http://www.ova-tattooarte.com/

Sus In jos

un sfat in legatura cu retusarea unui tatuaj Empty Re: un sfat in legatura cu retusarea unui tatuaj

Mesaj Scris de sever Mar Noi 23, 2010 1:10 pm

parerea mea tre sa fi nebun sa sterilizezi ace,nu au pret mare si clar e mai bine sa le arunci,eu folosesc doar ace noi ,nu stiu cum fac altii....

sever
Membru Gold
Membru Gold

masculin
Numarul mesajelor : 841
Varsta : 44
Location : Lupeni-Hunedoara,Odense-Danemarca
Data de inscriere : 06/11/2010

http://www.severtattoo.com

Sus In jos

un sfat in legatura cu retusarea unui tatuaj Empty Re: un sfat in legatura cu retusarea unui tatuaj

Mesaj Scris de CryTattoo Mar Noi 23, 2010 3:18 pm

da ai dreptate sever la ce sa le sterilizezi si asa nu costa mult ai sa fim seriosi Smile mai bn nou nu are rost sa ne jucam cu sanatatea omului.
CryTattoo
CryTattoo
Membru Silver
Membru Silver

masculin
Numarul mesajelor : 57
Varsta : 37
Location : Brasov
Data de inscriere : 06/10/2010

Sus In jos

un sfat in legatura cu retusarea unui tatuaj Empty Re: un sfat in legatura cu retusarea unui tatuaj

Mesaj Scris de sever Mar Noi 23, 2010 10:45 pm

exact! trebuie sa te pui si in pielea clientului totusi ....

sever
Membru Gold
Membru Gold

masculin
Numarul mesajelor : 841
Varsta : 44
Location : Lupeni-Hunedoara,Odense-Danemarca
Data de inscriere : 06/11/2010

http://www.severtattoo.com

Sus In jos

un sfat in legatura cu retusarea unui tatuaj Empty Re: un sfat in legatura cu retusarea unui tatuaj

Mesaj Scris de sever Mar Noi 23, 2010 11:08 pm

daca unii se zgarcesc sa cumpere ace noi ...nu vreau sa ma gandesc cum se zgarcesc cand investesc in tehnologie accesorii consumabile etc...

sever
Membru Gold
Membru Gold

masculin
Numarul mesajelor : 841
Varsta : 44
Location : Lupeni-Hunedoara,Odense-Danemarca
Data de inscriere : 06/11/2010

http://www.severtattoo.com

Sus In jos

un sfat in legatura cu retusarea unui tatuaj Empty Re: un sfat in legatura cu retusarea unui tatuaj

Mesaj Scris de sever Mar Noi 23, 2010 11:10 pm

acuma ce sa spun...fiecare cu regulile lui ...totusi nu merita riscul ,de asta sunt sigur,atat pt clienti cat si pentru noi.

sever
Membru Gold
Membru Gold

masculin
Numarul mesajelor : 841
Varsta : 44
Location : Lupeni-Hunedoara,Odense-Danemarca
Data de inscriere : 06/11/2010

http://www.severtattoo.com

Sus In jos

un sfat in legatura cu retusarea unui tatuaj Empty Re: un sfat in legatura cu retusarea unui tatuaj

Mesaj Scris de tattoo_by_flo Dum Dec 19, 2010 9:55 am

pfff. sa fii nebun sa sterilizezi acele. nici nu ma pot gandi. pai oricat le-ai steriliza ganditi-va ca intre ace ramane tesut de piele. nici cand un ac era 6 lei nu le sterilizam. acum un ac e 1 leu. nimica toata...

tattoo_by_flo
Membru Gold
Membru Gold

masculin
Numarul mesajelor : 458
Varsta : 74
Location : romania
Data de inscriere : 07/06/2010

Sus In jos

un sfat in legatura cu retusarea unui tatuaj Empty Re: un sfat in legatura cu retusarea unui tatuaj

Mesaj Scris de senzation Dum Dec 19, 2010 10:01 am

si eu ii sfatuiesc pe cei care folosesc acasa varfuri de inox, sa le inlocuiasca cu cele de unica folosinta, sau chiar cu manier de unica folosinta, eu asha am facut, deoarece nu am siguranta 100% ca omoara toti microbii.
senzation
senzation
Membru Gold
Membru Gold

masculin
Numarul mesajelor : 667
Varsta : 35
Location : IASI ; Rromania
Data de inscriere : 06/02/2010

Sus In jos

un sfat in legatura cu retusarea unui tatuaj Empty Re: un sfat in legatura cu retusarea unui tatuaj

Mesaj Scris de young_boy_florin Dum Dec 19, 2010 11:37 am

cand am facut io tatuaju la roxy in punguta cu gripu erau si doaua ace sigilate !si lam intrebat de ce a mai bagat acele la sterilizat ca oricum erau sigilate si normal raspunsul a fost ca asa e mai sigur pt amandoi si el ca artist profesionist si io ca client!asa da se face dar sa sterilizezi acele deja folosite e cam aiurea chiar si pentru noi care facem tatuaje in sufragerie!
young_boy_florin
young_boy_florin
Membru Gold
Membru Gold

masculin
Numarul mesajelor : 234
Varsta : 40
Location : bucuresti
Data de inscriere : 19/07/2010

Sus In jos

un sfat in legatura cu retusarea unui tatuaj Empty Re: un sfat in legatura cu retusarea unui tatuaj

Mesaj Scris de young_boy_florin Dum Dec 19, 2010 11:39 am

a si apropo curatatorul cu ultra sunete e doar pt curatatul varfurilor si a gripurilor sau si sterilizeaza in acela timp?
young_boy_florin
young_boy_florin
Membru Gold
Membru Gold

masculin
Numarul mesajelor : 234
Varsta : 40
Location : bucuresti
Data de inscriere : 19/07/2010

Sus In jos

un sfat in legatura cu retusarea unui tatuaj Empty Re: un sfat in legatura cu retusarea unui tatuaj

Mesaj Scris de sever Dum Dec 19, 2010 12:29 pm

doar curatza.

sever
Membru Gold
Membru Gold

masculin
Numarul mesajelor : 841
Varsta : 44
Location : Lupeni-Hunedoara,Odense-Danemarca
Data de inscriere : 06/11/2010

http://www.severtattoo.com

Sus In jos

un sfat in legatura cu retusarea unui tatuaj Empty Re: un sfat in legatura cu retusarea unui tatuaj

Mesaj Scris de cristian tatuador 2012 Joi Iun 30, 2011 12:00 am

doamne fereste sa faci asa ceva:: si in primul rand trebuie sa te gandesti si la sanatatea omului Smile
cristian tatuador 2012
cristian tatuador 2012
Membru Bronz
Membru Bronz

masculin
Numarul mesajelor : 32
Varsta : 31
Location : bucuresti
Data de inscriere : 15/04/2011

Sus In jos

un sfat in legatura cu retusarea unui tatuaj Empty Re: un sfat in legatura cu retusarea unui tatuaj

Mesaj Scris de Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum