Tattoo Art Forum
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Hai sa explicam cum facem un tatuaj in etape...

+37
baco
vacaroz
subsonique
Koma
trigon
justmecrazZy
Rookie
tattoo_maker
mariusik
mtattoo
sever
young_boy_florin
CryTattoo
tattoo_by_flo
MYKE
vally
Eurydice
BUJ3
rhearranged
jokerasu
senzation
anuuu
Diki
tyonutz
alexsally
tattoos
sicko
nosferatum
Riwe
sebastien tattoo
danieleion
nick_style
Piticu
paul_packmann1982
Bogdanflorin
geta
Ova-Tattoo Art
41 participanți

Pagina 1 din 18 1, 2, 3 ... 9 ... 18  Urmatorul

In jos

Hai sa explicam cum facem un tatuaj in etape... Empty Hai sa explicam cum facem un tatuaj in etape...

Mesaj Scris de Ova-Tattoo Art Lun Iun 09, 2008 1:41 pm

Am creat acest topic pentru a studia tehnici diverse si stiluri de tatuaj. As dori sa scrieti aici amanuntit, cum lucrati, in ce ordine (contur, volum, umplutura, ordinea culorilor si shading), sa explicam exact fiecare metoda lui de a tatua, de la inceput si pana la sfarsitul unui tatuaj...Sa-i dam drumul!!! cheers cheers cheers
Ova-Tattoo Art
Ova-Tattoo Art
Admin
Admin

masculin
Numarul mesajelor : 2675
Varsta : 47
Location : Verona / ITALY
Data de inscriere : 18/11/2007

http://www.ova-tattooarte.com/

Sus In jos

Hai sa explicam cum facem un tatuaj in etape... Empty Re: Hai sa explicam cum facem un tatuaj in etape...

Mesaj Scris de geta Lun Iun 09, 2008 3:18 pm

pai tu sa incepi ova ,
tu esti expertul
si felicitari .
geta
geta
Full Membru
Full Membru

feminin
Numarul mesajelor : 931
Varsta : 41
Location : Bucuresti
Data de inscriere : 15/12/2007

Sus In jos

Hai sa explicam cum facem un tatuaj in etape... Empty Re: Hai sa explicam cum facem un tatuaj in etape...

Mesaj Scris de Ova-Tattoo Art Lun Iun 09, 2008 6:40 pm

Geta, e strict pentru tatuatori...
Ova-Tattoo Art
Ova-Tattoo Art
Admin
Admin

masculin
Numarul mesajelor : 2675
Varsta : 47
Location : Verona / ITALY
Data de inscriere : 18/11/2007

http://www.ova-tattooarte.com/

Sus In jos

Hai sa explicam cum facem un tatuaj in etape... Empty Re: Hai sa explicam cum facem un tatuaj in etape...

Mesaj Scris de geta Mar Iun 10, 2008 7:19 am

Ova-Tattoo Art a scris:Geta, e strict pentru tatuatori...
pai si ce crezi ca ma apucam eui sa scriu ceva legat de acest subiect??
stai linistit ca imi cunosc limitele.
geta
geta
Full Membru
Full Membru

feminin
Numarul mesajelor : 931
Varsta : 41
Location : Bucuresti
Data de inscriere : 15/12/2007

Sus In jos

Hai sa explicam cum facem un tatuaj in etape... Empty Re: Hai sa explicam cum facem un tatuaj in etape...

Mesaj Scris de Ova-Tattoo Art Mier Iun 11, 2008 8:47 pm

Deci, unde sunt tatuatorii din Romania? Astept sa povestesc cu ei...
Ova-Tattoo Art
Ova-Tattoo Art
Admin
Admin

masculin
Numarul mesajelor : 2675
Varsta : 47
Location : Verona / ITALY
Data de inscriere : 18/11/2007

http://www.ova-tattooarte.com/

Sus In jos

Hai sa explicam cum facem un tatuaj in etape... Empty Re: Hai sa explicam cum facem un tatuaj in etape...

Mesaj Scris de Bogdanflorin Mar Aug 19, 2008 7:53 am

Salut. pe mine mar interesa cum se pace un tatuaj pas cu pas, si as fi recunoscator daca miati putea spune, si nu cred ca as fi singurul.
Multumesc Question Question
Bogdanflorin
Bogdanflorin

masculin
Numarul mesajelor : 2
Varsta : 34
Location : Gorj
Data de inscriere : 19/08/2008

Sus In jos

Hai sa explicam cum facem un tatuaj in etape... Empty Re: Hai sa explicam cum facem un tatuaj in etape...

Mesaj Scris de Ova-Tattoo Art Dum Aug 24, 2008 9:54 pm

Vad ca nu sunt tatuatori care pot explica cuiva. Nici macar cei home made...Cred ca singura solutie este sa vi la un curs de tatuaj la noi la salon si sa obtii o diploma. Intra pe site-ul nostru pentru informatii cursuri tattoo & body-piercing. Click pe primul banner din semnatura mea (ca sa fie mai rapid) . Bafta!
Ova-Tattoo Art
Ova-Tattoo Art
Admin
Admin

masculin
Numarul mesajelor : 2675
Varsta : 47
Location : Verona / ITALY
Data de inscriere : 18/11/2007

http://www.ova-tattooarte.com/

Sus In jos

Hai sa explicam cum facem un tatuaj in etape... Empty Re: Hai sa explicam cum facem un tatuaj in etape...

Mesaj Scris de Bogdanflorin Mar Sept 30, 2008 4:39 pm

Daca as avea timp si bani sa vin as veni cu placere, dar posibilitatile nu ma lasa.
Poate o sa vin vreodata.
Crying or Very sad
Bogdanflorin
Bogdanflorin

masculin
Numarul mesajelor : 2
Varsta : 34
Location : Gorj
Data de inscriere : 19/08/2008

Sus In jos

Hai sa explicam cum facem un tatuaj in etape... Empty Re: Hai sa explicam cum facem un tatuaj in etape...

Mesaj Scris de Ova-Tattoo Art Mier Oct 01, 2008 12:03 pm

Te asteptam. Nu pot sa te invat aici totul. Trebuie practica multa...
Ova-Tattoo Art
Ova-Tattoo Art
Admin
Admin

masculin
Numarul mesajelor : 2675
Varsta : 47
Location : Verona / ITALY
Data de inscriere : 18/11/2007

http://www.ova-tattooarte.com/

Sus In jos

Hai sa explicam cum facem un tatuaj in etape... Empty Re: Hai sa explicam cum facem un tatuaj in etape...

Mesaj Scris de paul_packmann1982 Mar Dec 16, 2008 10:24 pm

Hai sa explicam cum facem un tatuaj in etape... Imag001tm1
Hai sa explicam cum facem un tatuaj in etape... W480

paul_packmann1982
Pionier
Pionier

masculin
Numarul mesajelor : 10
Varsta : 41
Location : brasov,romania
Data de inscriere : 16/12/2008

http://tatuaje-brasov.blogspot.ro/

Sus In jos

Hai sa explicam cum facem un tatuaj in etape... Empty Re: Hai sa explicam cum facem un tatuaj in etape...

Mesaj Scris de paul_packmann1982 Mar Dec 16, 2008 10:26 pm

multumesc de indrumari am sa incarc cateva din lucrarile mele si astept comentarii

paul_packmann1982
Pionier
Pionier

masculin
Numarul mesajelor : 10
Varsta : 41
Location : brasov,romania
Data de inscriere : 16/12/2008

http://tatuaje-brasov.blogspot.ro/

Sus In jos

Hai sa explicam cum facem un tatuaj in etape... Empty Re: Hai sa explicam cum facem un tatuaj in etape...

Mesaj Scris de paul_packmann1982 Mar Dec 16, 2008 10:44 pm

Hai sa explicam cum facem un tatuaj in etape... Imag004co7.th
Hai sa explicam cum facem un tatuaj in etape... Imag007hx7.th
Hai sa explicam cum facem un tatuaj in etape... Imag009eg8.th
Hai sa explicam cum facem un tatuaj in etape... Paulpackmanns1982tattoolj6.th
astept comentarii,sfaturi pareri

paul_packmann1982
Pionier
Pionier

masculin
Numarul mesajelor : 10
Varsta : 41
Location : brasov,romania
Data de inscriere : 16/12/2008

http://tatuaje-brasov.blogspot.ro/

Sus In jos

Hai sa explicam cum facem un tatuaj in etape... Empty Re: Hai sa explicam cum facem un tatuaj in etape...

Mesaj Scris de paul_packmann1982 Mar Dec 16, 2008 10:59 pm

recunosc ca se putea mult mai bine dar cu un aparat facut de mine mai bine nu cred ca se pute,mi am achizitionat unul profesional si e o mare diferenta ai viteza de lucru mult mai mare linii dupa cum vrei,calitate intr un cuvant

paul_packmann1982
Pionier
Pionier

masculin
Numarul mesajelor : 10
Varsta : 41
Location : brasov,romania
Data de inscriere : 16/12/2008

http://tatuaje-brasov.blogspot.ro/

Sus In jos

Hai sa explicam cum facem un tatuaj in etape... Empty Re: Hai sa explicam cum facem un tatuaj in etape...

Mesaj Scris de Ova-Tattoo Art Dum Ian 25, 2009 12:12 am

Daca este facut cu un aparat facut de tine este ok. Ca si tehnica mai mult de invatat si crede-ma este greu sa iti autodepasesti nivelul, daca nu faci un curs specializat. Uite, cateva poze recente, ca sa vezi diferenta. Si eu am fost ca tine si nu am mai putut sa imi depasesc nivelul pana nu am facut un curs.

Hai sa explicam cum facem un tatuaj in etape... UrPdl1620228-02
Hai sa explicam cum facem un tatuaj in etape... Fk8uEV662116-02
Hai sa explicam cum facem un tatuaj in etape... EhHb8a027816-02
Hai sa explicam cum facem un tatuaj in etape... 0YPE6a543138-02
Hai sa explicam cum facem un tatuaj in etape... IhFad4281649-02
Ova-Tattoo Art
Ova-Tattoo Art
Admin
Admin

masculin
Numarul mesajelor : 2675
Varsta : 47
Location : Verona / ITALY
Data de inscriere : 18/11/2007

http://www.ova-tattooarte.com/

Sus In jos

Hai sa explicam cum facem un tatuaj in etape... Empty Re: Hai sa explicam cum facem un tatuaj in etape...

Mesaj Scris de paul_packmann1982 Lun Ian 26, 2009 5:57 am

n am ce sa comentez despre operele tale de arta si este adevarat tot ce spui despre autodepasirea nivelului numai printr un curs as putea sa o fac recunosc dar eu fac tatuaje mai mult ca un hobby pe la prieteni cunostinte ,adevaru ca mi mai fac reclama pe unde apuc si eu,dar cred ca pe langa acel curs imi trebuie continuitate sa profesez mai departe cele invatate acolo dar chiar daca nu as profesa mai departe daca as avea suport financir cu siguranta as face un curs

paul_packmann1982
Pionier
Pionier

masculin
Numarul mesajelor : 10
Varsta : 41
Location : brasov,romania
Data de inscriere : 16/12/2008

http://tatuaje-brasov.blogspot.ro/

Sus In jos

Hai sa explicam cum facem un tatuaj in etape... Empty Re: Hai sa explicam cum facem un tatuaj in etape...

Mesaj Scris de Ova-Tattoo Art Lun Ian 26, 2009 9:07 pm

Paul, stim cu totii ca inceputurile sunt grele, dar trebuie sa tragi ca sa culegi roadele...Eu iti urez bafta si ambitie pentru progres...!!! Ova
Ova-Tattoo Art
Ova-Tattoo Art
Admin
Admin

masculin
Numarul mesajelor : 2675
Varsta : 47
Location : Verona / ITALY
Data de inscriere : 18/11/2007

http://www.ova-tattooarte.com/

Sus In jos

Hai sa explicam cum facem un tatuaj in etape... Empty Re: Hai sa explicam cum facem un tatuaj in etape...

Mesaj Scris de Piticu Dum Feb 08, 2009 7:35 pm

Salutare Very Happy Nu stiu unde sa intreb dar avand in vedere ca numele topicului este "Hai sa explicam cum facem un tatuaj in etape..." am sa intreb aici daca imi permiteti.
Care este diferenta intre un varf flat si unul diamond? Adica as dori sa stiu daca m-as putea lipsi de unul diamond.
As avea mai multe intrebari dar sa nu stresez prea mult Very Happy
Nu stiu daca e o intrebare prosteasca insa vreau sa imi cumpar varfuri si vreau sa fiu sigur k nu dau banii pe acelasi lucru...m-am cam intins in mesaj.

Piticu
Pionier
Pionier

masculin
Numarul mesajelor : 13
Varsta : 34
Location : Galati
Data de inscriere : 08/02/2009

Sus In jos

Hai sa explicam cum facem un tatuaj in etape... Empty Re: Hai sa explicam cum facem un tatuaj in etape...

Mesaj Scris de Vizitato Mier Feb 11, 2009 2:43 pm

Pai varfurile FLAT sunt cele drepte pt ace liniare ( magnum 1-2 ) ,,,si cele DIAMOND sunt in forma de triunghi,,,te poti linistit lipsi de diamond,,,in primul rand ca nu prea gasesti ace de tip diamond si ce faci cu ele faci si cu ROUND.Adevarata calitate ti-o dau acele MAGNUM .ASA CA EU ITI RECOMAND VARFURILE FLAT.

Vizitato
Vizitator


Sus In jos

Hai sa explicam cum facem un tatuaj in etape... Empty Re: Hai sa explicam cum facem un tatuaj in etape...

Mesaj Scris de Piticu Joi Feb 12, 2009 5:41 pm

Multumesc pentru raspuns.Era exact ce aveam nevoie sa aud Smile

Piticu
Pionier
Pionier

masculin
Numarul mesajelor : 13
Varsta : 34
Location : Galati
Data de inscriere : 08/02/2009

Sus In jos

Hai sa explicam cum facem un tatuaj in etape... Empty Re: Hai sa explicam cum facem un tatuaj in etape...

Mesaj Scris de Ova-Tattoo Art Mar Feb 17, 2009 10:27 pm

paul_packmann1982 a scris:n am ce sa comentez despre operele tale de arta si este adevarat tot ce spui despre autodepasirea nivelului numai printr un curs as putea sa o fac recunosc dar eu fac tatuaje mai mult ca un hobby pe la prieteni cunostinte ,adevaru ca mi mai fac reclama pe unde apuc si eu,dar cred ca pe langa acel curs imi trebuie continuitate sa profesez mai departe cele invatate acolo dar chiar daca nu as profesa mai departe daca as avea suport financir cu siguranta as face un curs

Omule, daca vrei cu adevarat sa faci asta, trebuie sa te zbati. Nu va veni nimeni sa te ajute... Daca vezi ca nu poti face banii necesari, ia masuri...ia-ti un job dupa-amiaza...seara, fa ceva, nu astepta sa faci 50 de ani ca sa te apuci...
Ova-Tattoo Art
Ova-Tattoo Art
Admin
Admin

masculin
Numarul mesajelor : 2675
Varsta : 47
Location : Verona / ITALY
Data de inscriere : 18/11/2007

http://www.ova-tattooarte.com/

Sus In jos

Hai sa explicam cum facem un tatuaj in etape... Empty Re: Hai sa explicam cum facem un tatuaj in etape...

Mesaj Scris de nick_style Dum Apr 19, 2009 4:04 pm

Deci eu sunt primul care o sa scriu despre etapele unui tatuaj.ma refer la mine,altii nu shtiu cum fac Smile
1-aleg modelul cu clientul,asta daca nu vine el cu modelul si pt. a il face in primul rand trebuie sa-mi placa si mie si sa fiu sigur ca iese ceva frumos altfel nu-l fac,o fi criza de bani dar nici sa fac ceva ce nu-mi place
1-copii modelul pe foaia de transfer,cel mai indicat e cea cu indigo special nu e scumpa deloc
3-spal locul unde trebuie facut modelul,de preferat green soap e antibacterian
4-cu un bic rad parul pe o portiune mai mare decat e modelul
5-dau cu menan si aplic modelul,trebuie apasat usor fara miscari stanga-dreapta sau sus-jos ca se intrinde
6-inainte de a incepe ma uit de cateva ori sa fiu sigur ca e asezat corect modelul
7-incep cu conturul de preferat de jos in sus sau dreapta-stabga pt a nu stege modelul,folosesc ace 3rl,5rl,7rl mai mult nu am incercat
8-umplu ce am de umplut cu negru,eu prefer tot acele rl parca dau mai mult rndament decat cele rs sau cele magnum la un model mare folosesc m13 merge super
9-schimb aparatul si incep cu umbrele de preferat m5,m7 depinde de model
10-termin cu culorile de indepe cu cele inchise si se termina cu cele dechise albul e ultimul de retinut Smile folosesc ace roud sau magnum
Pe tot parcursul tatuajuluinpielea trebuie unsa cu vaselina sau unguient dar nu in exces ca sa nu maim poti intinde piele si sa alunece mana
Cam atat :)Daca mai e ceva de spus varog,si sa-mi spuneti va rog daca gresesc cu ceva.Niciodata nu le stii pe toate si sunt dispus sa invat continu.Sincer as face si un curs fara sa stau pe ganduri dar sunt prea departe Smile
nick_style
nick_style
Membru Gold
Membru Gold

masculin
Numarul mesajelor : 1386
Varsta : 44
Location : vaslui
Data de inscriere : 19/04/2009

Sus In jos

Hai sa explicam cum facem un tatuaj in etape... Empty Re: Hai sa explicam cum facem un tatuaj in etape...

Mesaj Scris de Ova-Tattoo Art Mar Apr 21, 2009 4:24 pm

OK, Nick. Ma bucur ca esti primul care scrie ceva ce trebuie la acest topic. Am de adaugat urmatoarele:

3. Nu spalam doar, ci si dezinfectam cu solutie de desinfectat pielea autorizata de Min. Sanatatii sau CE.

4. Razi cu cu un bic de unica folosinta - trebuie subliniat si executat acest pas...

Si in plus iti recomand sa nu mai folosesti niciodata RL3. Foloseste RL 5 intotdeauna... Bafta!
Ova-Tattoo Art
Ova-Tattoo Art
Admin
Admin

masculin
Numarul mesajelor : 2675
Varsta : 47
Location : Verona / ITALY
Data de inscriere : 18/11/2007

http://www.ova-tattooarte.com/

Sus In jos

Hai sa explicam cum facem un tatuaj in etape... Empty Re: Hai sa explicam cum facem un tatuaj in etape...

Mesaj Scris de Vizitato Mier Apr 22, 2009 8:19 am

nick_style a scris:Deci eu sunt primul care o sa scriu despre etapele unui tatuaj.ma refer la mine,altii nu shtiu cum fac Smile
1-aleg modelul cu clientul,asta daca nu vine el cu modelul si pt. a il face in primul rand trebuie sa-mi placa si mie si sa fiu sigur ca iese ceva frumos altfel nu-l fac,o fi criza de bani dar nici sa fac ceva ce nu-mi place
1-copii modelul pe foaia de transfer,cel mai indicat e cea cu indigo special nu e scumpa deloc
3-spal locul unde trebuie facut modelul,de preferat green soap e antibacterian
4-cu un bic rad parul pe o portiune mai mare decat e modelul
5-dau cu menan si aplic modelul,trebuie apasat usor fara miscari stanga-dreapta sau sus-jos ca se intrinde
6-inainte de a incepe ma uit de cateva ori sa fiu sigur ca e asezat corect modelul
7-incep cu conturul de preferat de jos in sus sau dreapta-stabga pt a nu stege modelul,folosesc ace 3rl,5rl,7rl mai mult nu am incercat
8-umplu ce am de umplut cu negru,eu prefer tot acele rl parca dau mai mult rndament decat cele rs sau cele magnum la un model mare folosesc m13 merge super
9-schimb aparatul si incep cu umbrele de preferat m5,m7 depinde de model
10-termin cu culorile de indepe cu cele inchise si se termina cu cele dechise albul e ultimul de retinut Smile folosesc ace roud sau magnum
Pe tot parcursul tatuajuluinpielea trebuie unsa cu vaselina sau unguient dar nu in exces ca sa nu maim poti intinde piele si sa alunece mana
Cam atat :)Daca mai e ceva de spus varog,si sa-mi spuneti va rog daca gresesc cu ceva.Niciodata nu le stii pe toate si sunt dispus sa invat continu.Sincer as face si un curs fara sa stau pe ganduri dar sunt prea departe Smile
Nick,,,sa nu mi-o iei in nume de rau dar mare greseala faci daca pleci de la culorile inchise si ajungi la cele deschise .Se face exact invers,incepi cu cele deschise si termini cu cele inchise pentru ca peste o culoare deshisa poti intra cu una inchisa dar peste una inchisa niciodata nu vei putea sa treci cu cea deschisa peste ea. 2-niciodata acele RL nu vor da randamend la umplut,pentru umplut exista Magnum 2 stack, 3-degeaba schimbi aparatul daca o faci numai pentru ca ace magnum puse daca nu este si masina setata special SHADER,iar pentru curs niciodata nu vei fi prea departe incat sa-ti atingi scopul,mai ai multe de invatat si merita facut pasul daca asta iti doresti.Bafta !!!

Vizitato
Vizitator


Sus In jos

Hai sa explicam cum facem un tatuaj in etape... Empty Re: Hai sa explicam cum facem un tatuaj in etape...

Mesaj Scris de danieleion Joi Apr 23, 2009 6:35 am

sal Morddor. eram 100% sigur k trebuie sa plec de la inchis la deschis Surprised . o sa incerc si invers. o zi buna

danieleion
Membru Silver
Membru Silver

masculin
Numarul mesajelor : 91
Varsta : 42
Location : xxx
Data de inscriere : 09/01/2009

Sus In jos

Hai sa explicam cum facem un tatuaj in etape... Empty Re: Hai sa explicam cum facem un tatuaj in etape...

Mesaj Scris de nick_style Joi Apr 23, 2009 6:34 pm

salut,din graba am confundat dezinfectatul cu spalatul :)merci fain pt sfaturi, am sa folosesc de acum doar 5rl si 3rl foarte rar doar la detalii dichisite,RL folosesc doar la ceva mic pt umplut in rest magnum,mashinile cred ca le-am setat bine,sincer tot aici pe forum am invatat prima oara Smile liner-6-7 volti sa aiba viteza mai mare si vibratia de aprox. 2 mm lamelele sa fie ceva mai rigide si cea de sus e ceva mai scurta si cea shader-8-9 volti cu viteza ceva mai redusa vibratia mare si lamelele ceva mai fexibile cea de sus fiind mai mare decat cea de la liner,puterea de patrundere a acelor in piele trebuie sa fie mai mica,iar pt. soft shading trebuie vibratia ceva mai mica nu sunt sigur :)despre culori ce sa zic am citit ca multi lucreaza cum am zis eu ca daca bag galben si dupa asta albastru si ajunge tusul peste galbenul deja facut cred ca se face verde si albul sunt sigur 100% ca e ultimul Smile si sincer cred ca as fi primul care ar face un curs dar pe langa banii astia care nu mi se par deloc multi gandestete ca in 4 luni cat imi trebuie pt cazare si sa traiesc fara sa am nici un venit acolo
Inca odata merci pt. sfaturi,pe zi ce trece mai invatzam cate ceva
Ai dreptate cu intratul unei culori in alta am uitat sa zic Smile
nick_style
nick_style
Membru Gold
Membru Gold

masculin
Numarul mesajelor : 1386
Varsta : 44
Location : vaslui
Data de inscriere : 19/04/2009

Sus In jos

Hai sa explicam cum facem un tatuaj in etape... Empty Re: Hai sa explicam cum facem un tatuaj in etape...

Mesaj Scris de Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 1 din 18 1, 2, 3 ... 9 ... 18  Urmatorul

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum