Tattoo Art Forum
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

tattoo ink-ce folositi si ce recomandati?

+13
mariusik
U.T.R.
tattoo_by_flo
sever
Eurydice
young_boy_florin
shoby12345
nosferatum
senzation
Ova-Tattoo Art
vally
Andrey
nick_style
17 participanți

Pagina 4 din 8 Înapoi  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Urmatorul

In jos

tattoo ink-ce folositi si ce recomandati? - Pagina 4 Empty Re: tattoo ink-ce folositi si ce recomandati?

Mesaj Scris de sever Mar Dec 21, 2010 3:06 pm

snow white opaque intenze este super bun si puternic ramane ok, inca ceva....asa de ajutor Smile cele mai bune covere se fac amestecand putin snow white intenze in culori..acoperi de 2 ori mau bine si mai usor chiar si negrul.(mai putin amestecand in galben ..galbenul nu e prea ok la cover)

sever
Membru Gold
Membru Gold

masculin
Numarul mesajelor : 841
Varsta : 44
Location : Lupeni-Hunedoara,Odense-Danemarca
Data de inscriere : 06/11/2010

http://www.severtattoo.com

Sus In jos

tattoo ink-ce folositi si ce recomandati? - Pagina 4 Empty Re: tattoo ink-ce folositi si ce recomandati?

Mesaj Scris de senzation Mar Dec 21, 2010 3:09 pm

asta nu o stiam nici eu man.
senzation
senzation
Membru Gold
Membru Gold

masculin
Numarul mesajelor : 667
Varsta : 35
Location : IASI ; Rromania
Data de inscriere : 06/02/2010

Sus In jos

tattoo ink-ce folositi si ce recomandati? - Pagina 4 Empty Re: tattoo ink-ce folositi si ce recomandati?

Mesaj Scris de tattoo_by_flo Vin Ian 07, 2011 2:08 pm

sever a scris:snow white opaque intenze este super bun si puternic ramane ok, inca ceva....asa de ajutor Smile cele mai bune covere se fac amestecand putin snow white intenze in culori..acoperi de 2 ori mau bine si mai usor chiar si negrul.(mai putin amestecand in galben ..galbenul nu e prea ok la cover)
buna informatie ,e bine ca avem un om ca tine pe forum. de mult nu am mai citit o informatie de folos aici. tine-o tot asa. uimeste-ne incontinuare sever. apropo aceste sfaturi ar trebui sa vina si din partea celor care au infintat forumul dar din pacate dau bir cu fugiti sau(poate suna rautacios dar..) la cea mai simpla intrebare ne cheama la curs.... pur si simplu sever a dat o informatie buna si fara sa il intrebe cineva. deci asta e dovada ca vrea sa impartaseasca cunostintele si cu cei home made.

tattoo_by_flo
Membru Gold
Membru Gold

masculin
Numarul mesajelor : 458
Varsta : 74
Location : romania
Data de inscriere : 07/06/2010

Sus In jos

tattoo ink-ce folositi si ce recomandati? - Pagina 4 Empty Re: tattoo ink-ce folositi si ce recomandati?

Mesaj Scris de U.T.R. Vin Ian 07, 2011 8:26 pm

Daca vrei sa ramana alb in tatuaj acesta se introduce la o saptamana dupa terminarea tatuajului.
Cat privesc cursurile este normal sa fie facute. La acestea se invata multe secrete in arta tatuajului, aparaturi culorilor etc. plus indicatiile medicale.
U.T.R.
U.T.R.
Pionier
Pionier

masculin
Numarul mesajelor : 12
Varsta : 60
Location : Craiova
Data de inscriere : 06/01/2011

http://www.utr.ro

Sus In jos

tattoo ink-ce folositi si ce recomandati? - Pagina 4 Empty Re: tattoo ink-ce folositi si ce recomandati?

Mesaj Scris de tattoo_by_flo Vin Ian 07, 2011 8:58 pm

U.T.R. a scris:Daca vrei sa ramana alb in tatuaj acesta se introduce la o saptamana dupa terminarea tatuajului.
Cat privesc cursurile este normal sa fie facute. La acestea se invata multe secrete in arta tatuajului, aparaturi culorilor etc. plus indicatiile medicale.
eu inteleg ca la aceste cursuri se invata multe dar cateva sfaturi utile se pot imprumuta.

tattoo_by_flo
Membru Gold
Membru Gold

masculin
Numarul mesajelor : 458
Varsta : 74
Location : romania
Data de inscriere : 07/06/2010

Sus In jos

tattoo ink-ce folositi si ce recomandati? - Pagina 4 Empty Re: tattoo ink-ce folositi si ce recomandati?

Mesaj Scris de U.T.R. Sam Ian 08, 2011 8:55 pm

Pana acum 2 ani nu era nici o problema ca faceai la o persoana un tatuaj si iesea naspa sau ii mai dadeai si o boala. Nu pateai nimic ca tatuator (legal sau ilegal). De cand s-a introdus ordonanta saloanelor de tatuaj, s-a introdus si in legislativ pedepsele. Ii faci unuia un tatuaj naspa, care nu prea seamana cu modelul, ai posibilitatea sa-ti vinzi familia...pentru a-l despagubi; daca ii mai dai bonus si o boala contagioasa iti iei de la 7 la 15 ani, casa si masa gratis.
Eu nu tin neaparat ca fiecare sa efectueze cursuri de specialitate, fiecare face ce vrea, dar nimeni nu are nici un drept sa-si bata joc de sanatatea si pielea clientului.
Intr-adevar, inainte nu exista nici legislatie si nici scoli specializate pe acest domeniu. De cand aceasta activitate a luat amploare s-au inmultit si persoanele bolnave. Majoritatea tatuatorilor au lucrat inainte fara a avea cursuri dar si-au dat seama ca sunt necesare, in special pentru ei. Daca doriti putem face niste teste.
U.T.R.
U.T.R.
Pionier
Pionier

masculin
Numarul mesajelor : 12
Varsta : 60
Location : Craiova
Data de inscriere : 06/01/2011

http://www.utr.ro

Sus In jos

tattoo ink-ce folositi si ce recomandati? - Pagina 4 Empty Re: tattoo ink-ce folositi si ce recomandati?

Mesaj Scris de senzation Dum Ian 09, 2011 6:31 pm

Man e si normal sa te dea ala in judecata daca ai salon sii faci o caricatura, pt ca-ti da o caruta de milioane sau chiar zeci. Asa la unu de prin cartier care ia si el 50 lei pe un umar intreg ce sa-i faci.
senzation
senzation
Membru Gold
Membru Gold

masculin
Numarul mesajelor : 667
Varsta : 35
Location : IASI ; Rromania
Data de inscriere : 06/02/2010

Sus In jos

tattoo ink-ce folositi si ce recomandati? - Pagina 4 Empty Re: tattoo ink-ce folositi si ce recomandati?

Mesaj Scris de tattoo_by_flo Dum Ian 09, 2011 8:25 pm

pai senzation asa preturi ai??? Rolling Eyes pana la urma te da in judecata si daca iei putin... in fine.... lagislatia sa dat pentru saloane nu pentru cei home made. daca cineva il da in judecata pe senzation (de exemplu) este un proces civil si e cu totul altceva. omul in general se supara cand apeleaza la un salon si nu iese treaba ok.

tattoo_by_flo
Membru Gold
Membru Gold

masculin
Numarul mesajelor : 458
Varsta : 74
Location : romania
Data de inscriere : 07/06/2010

Sus In jos

tattoo ink-ce folositi si ce recomandati? - Pagina 4 Empty Re: tattoo ink-ce folositi si ce recomandati?

Mesaj Scris de nick_style Dum Ian 09, 2011 9:41 pm

U.T.R eu nu inteleg ce tot ne bagi cursurile alea pe gat.La cursuri inveti sa faci tatuaje nu iti da si aparatura si tot ce ai nevoie pt.sterilizare.Sincer eu nu am auzit pana acum pe nimeni de la un tatuaj facut acasa la cineva.
Dar este chiar aici pe forum o membra care are o problema destul de grava de la un tatuaj facut la salon.Ma gandesc ca ar trebui sa dea salonul in judecata si cel care i-a facut tauajul sa-si vanda casa si sa stea vreo 5 ani la acel hotel cu mancare si cazare gratis.
Ce treaba au cursurile cu igiena fiecaruia de acasa.
nick_style
nick_style
Membru Gold
Membru Gold

masculin
Numarul mesajelor : 1386
Varsta : 44
Location : vaslui
Data de inscriere : 19/04/2009

Sus In jos

tattoo ink-ce folositi si ce recomandati? - Pagina 4 Empty Re: tattoo ink-ce folositi si ce recomandati?

Mesaj Scris de senzation Lun Ian 10, 2011 10:13 am

flo am dat un exemplu
senzation
senzation
Membru Gold
Membru Gold

masculin
Numarul mesajelor : 667
Varsta : 35
Location : IASI ; Rromania
Data de inscriere : 06/02/2010

Sus In jos

tattoo ink-ce folositi si ce recomandati? - Pagina 4 Empty Re: tattoo ink-ce folositi si ce recomandati?

Mesaj Scris de mariusik Lun Ian 10, 2011 12:24 pm

pentru procesele civile cred ca ar trebui, desi nu stiu daca e valabil, in cazul in care exista acest pericol, sa se faca intre tatuatorul home-made si cel care vrea tatuajul o declaratie pe proprie raspundere dupa modelul celei prezentate in Oridnul 1136/2007 privind aprobarea Normelor de igiena pentru cabinetele de înfrumusetare corporala. Desigur ca trebuie respectate toate conditiile de igiena si sterilizare si de noi, cei home-made, macar in limita riscului. Iar cursurile nu aduc cu ele lipsa riscului. Poate doar ca nu cred ca da nimeni peste 600 de euro ca sa faca tatuaje cu 50 ron si deci daca creste pretul cresc si cerintele si inseamna si aparatura de sterilizat si restul. Parerea mea. Iar pentru noi, cei de acasa, cred ca trebuie sa cunoastem cam la fel de bine ca cei de la saloane tot ce tine de legislatie si germeni patogeni si sterilizare.
mariusik
mariusik
Membru Gold
Membru Gold

masculin
Numarul mesajelor : 980
Varsta : 40
Location : tulcea
Data de inscriere : 01/07/2010

Sus In jos

tattoo ink-ce folositi si ce recomandati? - Pagina 4 Empty Re: tattoo ink-ce folositi si ce recomandati?

Mesaj Scris de nick_style Lun Ian 10, 2011 6:28 pm

Foarte corect dar pt. asta nu am nevoie de nici un curs.Eu mi-am cumparat solutie de sterilizat la rece varfurile,gripurile,manusi de unica folosinta,ace de unica folosinta,capacele de unica folosinta.Mi-as fi luat si autoclav dar nu merita la cati bani scot eu din tatuaje.Au fost perioade cand mai mult am investit decat am scos.
nick_style
nick_style
Membru Gold
Membru Gold

masculin
Numarul mesajelor : 1386
Varsta : 44
Location : vaslui
Data de inscriere : 19/04/2009

Sus In jos

tattoo ink-ce folositi si ce recomandati? - Pagina 4 Empty Re: tattoo ink-ce folositi si ce recomandati?

Mesaj Scris de tattoo_by_flo Lun Ian 10, 2011 7:51 pm

Laughing bravo baieti. cred ca nu sunt singurul care mi se pare ca este un fel de japca ,cu,cursurile astea...toti stim ca ar fii bine, dar dupa cum am mai spus. sunte-ti voi destui cu saloane de va mancati intre voi. noi nu mai avem loc...

tattoo_by_flo
Membru Gold
Membru Gold

masculin
Numarul mesajelor : 458
Varsta : 74
Location : romania
Data de inscriere : 07/06/2010

Sus In jos

tattoo ink-ce folositi si ce recomandati? - Pagina 4 Empty Re: tattoo ink-ce folositi si ce recomandati?

Mesaj Scris de tattoo_by_flo Lun Ian 10, 2011 7:57 pm

nick_style a scris:Foarte corect dar pt. asta nu am nevoie de nici un curs.Eu mi-am cumparat solutie de sterilizat la rece varfurile,gripurile,manusi de unica folosinta,ace de unica folosinta,capacele de unica folosinta.Mi-as fi luat si autoclav dar nu merita la cati bani scot eu din tatuaje.Au fost perioade cand mai mult am investit decat am scos.

nick si eu folosesc la fel . mai exact GIGASEPT.

tattoo_by_flo
Membru Gold
Membru Gold

masculin
Numarul mesajelor : 458
Varsta : 74
Location : romania
Data de inscriere : 07/06/2010

Sus In jos

tattoo ink-ce folositi si ce recomandati? - Pagina 4 Empty Re: tattoo ink-ce folositi si ce recomandati?

Mesaj Scris de mariusik Lun Ian 10, 2011 8:20 pm

Pai in afara de gigasept mai cunoasteti ceva? Adica alt sterilizator chimic? Eu folosesc fierberea timp de 40-50 min intr-o oala sub presiune. Este de fapt ca un fel de sterilizare cu abur. Asta o stiu dintr-o sursa destul de buna ca o alternativa saracacioasa la sterilizator. Dar mai nou prefer tuburile cu grip de unica folosinta, gata sterilizate.
mariusik
mariusik
Membru Gold
Membru Gold

masculin
Numarul mesajelor : 980
Varsta : 40
Location : tulcea
Data de inscriere : 01/07/2010

Sus In jos

tattoo ink-ce folositi si ce recomandati? - Pagina 4 Empty Re: tattoo ink-ce folositi si ce recomandati?

Mesaj Scris de tattoo_by_flo Lun Ian 10, 2011 8:25 pm

eu gigasept folosesc . vezi ca sunt mai multe. intra pe tattoo-supplies.ro


Ultima editare efectuata de catre tattoo_by_flo in Lun Sept 05, 2011 7:21 pm, editata de 1 ori

tattoo_by_flo
Membru Gold
Membru Gold

masculin
Numarul mesajelor : 458
Varsta : 74
Location : romania
Data de inscriere : 07/06/2010

Sus In jos

tattoo ink-ce folositi si ce recomandati? - Pagina 4 Empty Re: tattoo ink-ce folositi si ce recomandati?

Mesaj Scris de nick_style Mar Ian 11, 2011 6:52 am

Fierberea are efect doar la o anumita temperatura si plus de asta se depune piatra pe ele din cata stiu Smile
nick_style
nick_style
Membru Gold
Membru Gold

masculin
Numarul mesajelor : 1386
Varsta : 44
Location : vaslui
Data de inscriere : 19/04/2009

Sus In jos

tattoo ink-ce folositi si ce recomandati? - Pagina 4 Empty Re: tattoo ink-ce folositi si ce recomandati?

Mesaj Scris de mariusik Mar Ian 11, 2011 8:19 am

Apa fierbe la aproximativ 100 grade celsius. In oala sub presiune temperatura este ridicata pana la app. 120 grade. Se poate face sterilizare si folosesti apa distilata farmaceutic. Nu iti trebuie prea multa apa. Uite un tabel orientativ. Aici nu sunt inclusi insa si virusii. Poate imi poate spune si mie cineva la ce temperatura se distruge ADN-ul si membrana proteinca a virusilor.
Combinaţia timp temperatură necesară pentru diferitelor microorganisme cu căldură umedă
Microorganism Temp. Timp min.)
Celule vegetative 60 5-10
Spori fungi /drojdii 80 15
Spori Streptomyces 60-80 5-10
Spori bacterieni (general) 121 5
Spori B.stearothermophilus 121 15
mariusik
mariusik
Membru Gold
Membru Gold

masculin
Numarul mesajelor : 980
Varsta : 40
Location : tulcea
Data de inscriere : 01/07/2010

Sus In jos

tattoo ink-ce folositi si ce recomandati? - Pagina 4 Empty Re: tattoo ink-ce folositi si ce recomandati?

Mesaj Scris de senzation Mar Ian 11, 2011 10:41 am

da varfuri d eunica folosinta si si ace sterile, iar gripul invelit in folie Wink
senzation
senzation
Membru Gold
Membru Gold

masculin
Numarul mesajelor : 667
Varsta : 35
Location : IASI ; Rromania
Data de inscriere : 06/02/2010

Sus In jos

tattoo ink-ce folositi si ce recomandati? - Pagina 4 Empty Re: tattoo ink-ce folositi si ce recomandati?

Mesaj Scris de mariusik Vin Ian 14, 2011 6:03 pm

Pai tu nu cumperi grip cu varf si tub la un loc, dintr-o bucata, gata sigilate si steriizate. Eu de asta mi-am luat si e foarte bun. Pe viitor daca imi va merge treaba, pana imi voi lua un curator cu ultra-sunete si ceva profesional pt sterilizat probabil ca voi folosi aceste accesorii foarte bune si desigur (ce-i mai important!) sigure. Sterilizatorul este cel mai scump. Curatorul, al carui rost l-am vazut decat dupa ce am inceput sa tatuez si sa ma lovesc de problema tusului pe care nu il poti indeparta complet din varfuri si tuburi doar cu periutele, nu este atat de scump dar sunt alte prioritati.
mariusik
mariusik
Membru Gold
Membru Gold

masculin
Numarul mesajelor : 980
Varsta : 40
Location : tulcea
Data de inscriere : 01/07/2010

Sus In jos

tattoo ink-ce folositi si ce recomandati? - Pagina 4 Empty Re: tattoo ink-ce folositi si ce recomandati?

Mesaj Scris de senzation Sam Ian 15, 2011 1:12 pm

tin in spirt varful cam 8 ore si dupa aia ai sa vezi ce frumos se curata cu periutele Wink
senzation
senzation
Membru Gold
Membru Gold

masculin
Numarul mesajelor : 667
Varsta : 35
Location : IASI ; Rromania
Data de inscriere : 06/02/2010

Sus In jos

tattoo ink-ce folositi si ce recomandati? - Pagina 4 Empty Re: tattoo ink-ce folositi si ce recomandati?

Mesaj Scris de tattoo_by_flo Lun Ian 17, 2011 11:50 am

mi-am luat si eu cateva varfuri de unica folosinta sa vad care e stilu cu ele....


Ultima editare efectuata de catre tattoo_by_flo in Mar Oct 25, 2011 8:00 pm, editata de 1 ori

tattoo_by_flo
Membru Gold
Membru Gold

masculin
Numarul mesajelor : 458
Varsta : 74
Location : romania
Data de inscriere : 07/06/2010

Sus In jos

tattoo ink-ce folositi si ce recomandati? - Pagina 4 Empty Re: tattoo ink-ce folositi si ce recomandati?

Mesaj Scris de senzation Lun Ian 17, 2011 12:11 pm

yusurile alea charm color sunt praf. Am avut negru si dupa vindecare se facea verde instant. Si mi se pare ca nu-s originale astea care le are el. ORi pot sa fie reambalate.


Ultima editare efectuata de catre senzation in Lun Ian 17, 2011 7:11 pm, editata de 1 ori
senzation
senzation
Membru Gold
Membru Gold

masculin
Numarul mesajelor : 667
Varsta : 35
Location : IASI ; Rromania
Data de inscriere : 06/02/2010

Sus In jos

tattoo ink-ce folositi si ce recomandati? - Pagina 4 Empty Re: tattoo ink-ce folositi si ce recomandati?

Mesaj Scris de young_boy_florin Lun Ian 17, 2011 4:21 pm

pai alea nu ar trebui sa se vada doar la lumina UV? am vazut filme si p piele nici nu se vedeau decat daca avea UV!
young_boy_florin
young_boy_florin
Membru Gold
Membru Gold

masculin
Numarul mesajelor : 234
Varsta : 40
Location : bucuresti
Data de inscriere : 19/07/2010

Sus In jos

tattoo ink-ce folositi si ce recomandati? - Pagina 4 Empty Re: tattoo ink-ce folositi si ce recomandati?

Mesaj Scris de senzation Lun Ian 17, 2011 6:39 pm

Eu ma refeream ca si calitate. Daca ala negru care-l aveam se facea verde apai asta uv da-ti seama.
senzation
senzation
Membru Gold
Membru Gold

masculin
Numarul mesajelor : 667
Varsta : 35
Location : IASI ; Rromania
Data de inscriere : 06/02/2010

Sus In jos

tattoo ink-ce folositi si ce recomandati? - Pagina 4 Empty Re: tattoo ink-ce folositi si ce recomandati?

Mesaj Scris de Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 4 din 8 Înapoi  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Urmatorul

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum