Tattoo Art Forum
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Coaja tatuajului

+11
pisoi.
cristian tatuador 2012
maxfzr
senzation
mariusik
sever
CobraSupplies
Ova-Tattoo Art
nosferatum
nick_style
george20
15 participanți

Pagina 1 din 2 1, 2  Urmatorul

In jos

Coaja tatuajului Empty Coaja tatuajului

Mesaj Scris de george20 Mier Iun 23, 2010 8:52 am

Salutare tuturor ! as avea si eu o intrebare fiind primu tatuaj. L-am facut la un salon. Coaja a inceput sa cada odata cu ungerea lui eu folosesc crema de galbenele si ma dau cam de 3 ori pe zii in straturi subtiri cat sa intre repede in piele. A trecut cam 1 saptamana de cand l-am facut dar dupa ce a cazut un strat de coaja am observat ca se vede ca si cum are zgarieturi unde se observa pielea necolorata nustiu cum sa va explic mai decolorat... e normal??? Cu coaja arata super bine dar acum...e schimbat total . Adica in punctele ca niste dungi, zgarieturi in care predomina culoarea pielii...isi va reveni sau trebe refacut Neutral Astept un raspuns daca e normal isi va reveni adica se va uniformiza culoarea dupa caderea totala a coajei sau nu. Multumesc !

george20

masculin
Numarul mesajelor : 2
Varsta : 34
Location : Iasi
Data de inscriere : 23/06/2010

Sus In jos

Coaja tatuajului Empty Re: Coaja tatuajului

Mesaj Scris de nick_style Mier Iun 23, 2010 1:42 pm

Asa ramane dar nu stiu cine ti-a recomandat sa te dai cu crema de galbenele.Dupa o saptamana trebuia sa-i cazut toata coaja,aceasta fiind foarte subtire abia ca nici nu se observa.
nick_style
nick_style
Membru Gold
Membru Gold

masculin
Numarul mesajelor : 1386
Varsta : 44
Location : vaslui
Data de inscriere : 19/04/2009

Sus In jos

Coaja tatuajului Empty Re: Coaja tatuajului

Mesaj Scris de george20 Mier Iun 23, 2010 6:34 pm

pai e normal sau nu sa ramana asa ? am cam 2 saptamani si nu a cazut toata coaja..doar 15% cam din tot tatuajul fiind un tribal pe picior. Multumesc pt raspuns

george20

masculin
Numarul mesajelor : 2
Varsta : 34
Location : Iasi
Data de inscriere : 23/06/2010

Sus In jos

Coaja tatuajului Empty Re: Coaja tatuajului

Mesaj Scris de nick_style Joi Iun 24, 2010 4:37 am

Nu e normal,coaja cade in 4-5 zile.Posibil sa nu fi fost buna crema de galbenele cu care l-ai dat.
nick_style
nick_style
Membru Gold
Membru Gold

masculin
Numarul mesajelor : 1386
Varsta : 44
Location : vaslui
Data de inscriere : 19/04/2009

Sus In jos

Coaja tatuajului Empty Re: Coaja tatuajului

Mesaj Scris de nosferatum Joi Iun 24, 2010 2:44 pm

Coaja tatuajului DSC00167
asa ar tre sa arate coaja unui tatuaj dupa parearea mea, tatuajul are 4 zile si asa arata dupa.
nick astept confirmarea sa imi spui daca arata bine, si acea coaja a tatuajului sper ca se observa, acea incretire...
nosferatum
nosferatum
Membru Gold
Membru Gold

masculin
Numarul mesajelor : 827
Varsta : 33
Location : Galati
Data de inscriere : 26/07/2009

Sus In jos

Coaja tatuajului Empty Re: Coaja tatuajului

Mesaj Scris de Ova-Tattoo Art Joi Iun 24, 2010 2:54 pm

Pentru Nosferatul: Coaja e ok, insa a fost executat mult prea in adancime. Nu trebuie sa intri mai mult decat 0,5 mm in piele, pentru a axecuta tatuajul in Derma (al doilea strat de piele).

Pentru George: Coaja tatuajului tau a fost prea groasa, din cauza ca nu ai facut un tratament adecvat. Nu cred ca la un salon ti-a spus sa tratezi tatuajul cu crema de galbenele. Este vina ta. Nefacand tratament cum se cere, coaja ta a fost mai groasa si a crapat. In crapaturi supureaza, deci odata cu aceasta supurare, elimina si pigmentul din piele. De aceea vezi tu acele crapaturi decolorate. Sorry. Trebuia sa iti pese in perioada de vindecare. E doar vina ta. Crede-ma. Bafta!
Ova-Tattoo Art
Ova-Tattoo Art
Admin
Admin

masculin
Numarul mesajelor : 2675
Varsta : 47
Location : Verona / ITALY
Data de inscriere : 18/11/2007

http://www.ova-tattooarte.com/

Sus In jos

Coaja tatuajului Empty Re: Coaja tatuajului

Mesaj Scris de nosferatum Joi Iun 24, 2010 2:58 pm

Ova-Tattoo Art a scris:Pentru Nosferatul: Coaja e ok, insa a fost executat mult prea in adancime. Nu trebuie sa intri mai mult decat 0,5 mm in piele, pentru a axecuta tatuajul in Derma (al doilea strat de piele).

Pentru George: Coaja tatuajului tau a fost prea groasa, din cauza ca nu ai facut un tratament adecvat. Nu cred ca la un salon ti-a spus sa tratezi tatuajul cu crema de galbenele. Este vina ta. Nefacand tratament cum se cere, coaja ta a fost mai groasa si a crapat. In crapaturi supureaza, deci odata cu aceasta supurare, elimina si pigmentul din piele. De aceea vezi tu acele crapaturi decolorate. Sorry. Trebuia sa iti pese in perioada de vindecare. E doar vina ta. Crede-ma. Bafta!


posibil sa il fi scapat mai adanc in unele portiuni dar in rest am respectat regula
nosferatum
nosferatum
Membru Gold
Membru Gold

masculin
Numarul mesajelor : 827
Varsta : 33
Location : Galati
Data de inscriere : 26/07/2009

Sus In jos

Coaja tatuajului Empty Re: Coaja tatuajului

Mesaj Scris de Ova-Tattoo Art Joi Iun 24, 2010 3:05 pm

Cam in majoritatea portiunilor... Smile Se vede cum radiaza conturul...asta inseamna ca te-ai bagat in Lipoderm (stratul de celule grase). Si atentie la varfuri...Trebuie sa le subtiezi progresiv (nu prea brusc si nici prea tarziu)... Uite 2 exemple:
Coaja tatuajului Copy%20of%20tribal
Coaja tatuajului Tafa
Ca sa iti iasa varfurile ascutite, trebuie sa sa te lipesti cu a doua linie, de terminatia primei...inainte cu 1 mm. Si iti recomand sa renunti la umplerea integrala a unui tribal, daca vrei sa iti iasa conturul in relief...(inauntru poti face multe, dar iti recomand o culoare mai deschisa ca si nuanta fata de contur, pentru a ramane mereu iluzia optica de proaspat)...
Ova-Tattoo Art
Ova-Tattoo Art
Admin
Admin

masculin
Numarul mesajelor : 2675
Varsta : 47
Location : Verona / ITALY
Data de inscriere : 18/11/2007

http://www.ova-tattooarte.com/

Sus In jos

Coaja tatuajului Empty Re: Coaja tatuajului

Mesaj Scris de nosferatum Joi Iun 24, 2010 3:21 pm

multumesc de sfat, am timp sa invat, asta fiind primul tatuaj mai mare de pe mn si fiind si facut de mn.Oricum ce se poate intampla acum ? afecteaza grav tatuajul?
nosferatum
nosferatum
Membru Gold
Membru Gold

masculin
Numarul mesajelor : 827
Varsta : 33
Location : Galati
Data de inscriere : 26/07/2009

Sus In jos

Coaja tatuajului Empty Re: Coaja tatuajului

Mesaj Scris de nick_style Vin Iun 25, 2010 4:36 am

Asa e nosferatum se vede ca e batut prea adans si insistat prea mult in unele locuri.Asta se mai intampa la umplut si cand nu folosesti acele cum trebuie.Daca foloseai un mag de 15 nu prea mai aveai cum sa intri prea adanc si la umpkut iese mai uniform.
nick_style
nick_style
Membru Gold
Membru Gold

masculin
Numarul mesajelor : 1386
Varsta : 44
Location : vaslui
Data de inscriere : 19/04/2009

Sus In jos

Coaja tatuajului Empty Re: Coaja tatuajului

Mesaj Scris de nosferatum Vin Iun 25, 2010 10:37 am

nick_style a scris:Asa e nosferatum se vede ca e batut prea adans si insistat prea mult in unele locuri.Asta se mai intampa la umplut si cand nu folosesti acele cum trebuie.Daca foloseai un mag de 15 nu prea mai aveai cum sa intri prea adanc si la umpkut iese mai uniform.
asai, ce sa fac am umplut cu 5 nu am mai avut rabdare, asta e sa vedem cum se prezinta dp ce se vindeca total acum Coaja tatuajului Icon_neutral
nosferatum
nosferatum
Membru Gold
Membru Gold

masculin
Numarul mesajelor : 827
Varsta : 33
Location : Galati
Data de inscriere : 26/07/2009

Sus In jos

Coaja tatuajului Empty Re: Coaja tatuajului

Mesaj Scris de nick_style Vin Iun 25, 2010 10:58 am

Pt.inceput e destul de bun oricum Smile
nick_style
nick_style
Membru Gold
Membru Gold

masculin
Numarul mesajelor : 1386
Varsta : 44
Location : vaslui
Data de inscriere : 19/04/2009

Sus In jos

Coaja tatuajului Empty Re: Coaja tatuajului

Mesaj Scris de nosferatum Vin Iun 25, 2010 7:52 pm

nick_style a scris:Pt.inceput e destul de bun oricum Smile
multumesc, de rezultat sunt multumit acum sa vad ce ramane dupa vindecare
nosferatum
nosferatum
Membru Gold
Membru Gold

masculin
Numarul mesajelor : 827
Varsta : 33
Location : Galati
Data de inscriere : 26/07/2009

Sus In jos

Coaja tatuajului Empty Re: Coaja tatuajului

Mesaj Scris de CobraSupplies Mier Dec 01, 2010 12:55 am

De obicei este mai bine sa folositi Creme Speciale... NU au unele substante care afecteaza Tusul in DUrata lui de viata .. Vrem sa Introducem in Romani una din cele mai vandute Creme din USA "La Leau INK" inca suntem in tratative si vrem sa stim daca se merita Efortul... Stima What a Face
CobraSupplies
CobraSupplies
Membru Gold
Membru Gold

masculin
Numarul mesajelor : 108
Varsta : 44
Location : Bucharest / Romania
Data de inscriere : 29/11/2010

http://www.tattoosupplies.ro

Sus In jos

Coaja tatuajului Empty Re: Coaja tatuajului

Mesaj Scris de CobraSupplies Mier Dec 01, 2010 12:58 am

george20 a scris:Salutare tuturor ! as avea si eu o intrebare fiind primu tatuaj. L-am facut la un salon. Coaja a inceput sa cada odata cu ungerea lui eu folosesc crema de galbenele si ma dau cam de 3 ori pe zii in straturi subtiri cat sa intre repede in piele. A trecut cam 1 saptamana de cand l-am facut dar dupa ce a cazut un strat de coaja am observat ca se vede ca si cum are zgarieturi unde se observa pielea necolorata nustiu cum sa va explic mai decolorat... e normal??? Cu coaja arata super bine dar acum...e schimbat total . Adica in punctele ca niste dungi, zgarieturi in care predomina culoarea pielii...isi va reveni sau trebe refacut Neutral Astept un raspuns daca e normal isi va reveni adica se va uniformiza culoarea dupa caderea totala a coajei sau nu. Multumesc !

Lol...crema de Galbenele Contine " parfum" sau "Alcool" depinde de Fabrica si afecteaza la Tusul din Piele ...mai ales cand este Fresh ..
CobraSupplies
CobraSupplies
Membru Gold
Membru Gold

masculin
Numarul mesajelor : 108
Varsta : 44
Location : Bucharest / Romania
Data de inscriere : 29/11/2010

http://www.tattoosupplies.ro

Sus In jos

Coaja tatuajului Empty Re: Coaja tatuajului

Mesaj Scris de CobraSupplies Mier Dec 01, 2010 6:15 am

george20 a scris:pai e normal sau nu sa ramana asa ? am cam 2 saptamani si nu a cazut toata coaja..doar 15% cam din tot tatuajul fiind un tribal pe picior. Multumesc pt raspuns

Poate sa mia fie o Problema Tatuajul sa Fie batut prea in adamcime si atunci ia mai mult timp sa cada...
CobraSupplies
CobraSupplies
Membru Gold
Membru Gold

masculin
Numarul mesajelor : 108
Varsta : 44
Location : Bucharest / Romania
Data de inscriere : 29/11/2010

http://www.tattoosupplies.ro

Sus In jos

Coaja tatuajului Empty Re: Coaja tatuajului

Mesaj Scris de sever Mier Dec 01, 2010 5:58 pm

sigur e batut prea adanc daca inca nu sa vindecat

sever
Membru Gold
Membru Gold

masculin
Numarul mesajelor : 841
Varsta : 44
Location : Lupeni-Hunedoara,Odense-Danemarca
Data de inscriere : 06/11/2010

http://www.severtattoo.com

Sus In jos

Coaja tatuajului Empty Re: Coaja tatuajului

Mesaj Scris de CobraSupplies Mier Dec 01, 2010 8:43 pm

Fratilor de ce va faceti Tatuaje de " Parnaie" la amatori visatori peste noapte "Artisti" cand puteti sa va duceti al cineva care are un prestigiu sau o recomandare... in USA fara recomandare esti "hartie igienica" si nici mexicanul din coltul strazi nu te baga in seama...
CobraSupplies
CobraSupplies
Membru Gold
Membru Gold

masculin
Numarul mesajelor : 108
Varsta : 44
Location : Bucharest / Romania
Data de inscriere : 29/11/2010

http://www.tattoosupplies.ro

Sus In jos

Coaja tatuajului Empty Re: Coaja tatuajului

Mesaj Scris de mariusik Dum Ian 30, 2011 9:43 am

De ce are toata lumea impresia ca crema de galbenele este buna pentru tatuaj? Crema de galbenele este pe baza de vaselina, parfum, extract de galbenele... cine v-a invatat ca vaselina si apa fac bine tusului? Iar galbenelele grabesc cicatrizarea din cate stiu eu, lucru care nu cred sa fie indicat in cazul unui tatuaj. Un tatuaj trebuie sa se vindece singur. Si am observat la toti cei care au folosit crema de galbenele ca tatuajul este deschis la culoare dupa vindecare. Treaba voastra daca credeti ca merita pentru 20 ron sa traiti cu un tatuaj care va pali mai repede decat trebuie si ccare, poate, se va distruge chiar din timpul vindecarii!
mariusik
mariusik
Membru Gold
Membru Gold

masculin
Numarul mesajelor : 980
Varsta : 40
Location : tulcea
Data de inscriere : 01/07/2010

Sus In jos

Coaja tatuajului Empty Re: Coaja tatuajului

Mesaj Scris de sever Dum Ian 30, 2011 9:43 pm

crema de galbenele decoloreaza clar tatuajul,mariusik ai dreptate.

sever
Membru Gold
Membru Gold

masculin
Numarul mesajelor : 841
Varsta : 44
Location : Lupeni-Hunedoara,Odense-Danemarca
Data de inscriere : 06/11/2010

http://www.severtattoo.com

Sus In jos

Coaja tatuajului Empty Re: Coaja tatuajului

Mesaj Scris de mariusik Lun Ian 31, 2011 6:33 am

Legat de coaja tatuajului si cum se va vindeca: primul tatuaj care l-am facut a fost pe mine, un simbol sanscrit, negru compact, ca un fel de tribal. Desigur ca am bagat acele putin mai mult decat trebuia si am mai si supra-lucrat pielea. Pe perioada vindecarii a facut o coaja foarte groasa deoarece in acea zona era de fapt ditamai rana!!! Se si inflamase si arata urat. Dar am continuat ca la carte tratamentul pentru vindecare: fara apa si il ungeam cat avea nevoie cu bepanthen si il lasam cat mai aerisit. Vreau sa spun ca nu am facut nici o infectie si, desi dupa ce a cazut coaja arata ca naiba, decolorat si cu tot felul de semne, in 2-3 saptamani tusul s-a asezat frumos iar acum arata foarte bine pentru ce a fost, adica tusul este compact, negru (am folosit Talens, care cred ca este foarte bun!). Cred ca perioada de vindecare este una din cele mai importante perioade si trebuie tratata ca atare!!! So, don't fuck with it!!!!
mariusik
mariusik
Membru Gold
Membru Gold

masculin
Numarul mesajelor : 980
Varsta : 40
Location : tulcea
Data de inscriere : 01/07/2010

Sus In jos

Coaja tatuajului Empty Re: Coaja tatuajului

Mesaj Scris de senzation Lun Apr 11, 2011 12:58 pm

mariusik macar taci cu semnu sanscrit, ca m-ai corupt si mi l-am tatuat si eu Smile)) my bro ai grija de tine, si continua, ca esti meserias. Eu am spalat toate tatuajele mele, in timpul vindecarii, si toate sunt negre si viu colorate.
senzation
senzation
Membru Gold
Membru Gold

masculin
Numarul mesajelor : 667
Varsta : 35
Location : IASI ; Rromania
Data de inscriere : 06/02/2010

Sus In jos

Coaja tatuajului Empty Re: Coaja tatuajului

Mesaj Scris de maxfzr Lun Apr 18, 2011 6:40 pm

nosferatum a scris:Coaja tatuajului DSC00167
asa ar tre sa arate coaja unui tatuaj dupa parearea mea, tatuajul are 4 zile si asa arata dupa.
nick astept confirmarea sa imi spui daca arata bine, si acea coaja a tatuajului sper ca se observa, acea incretire...



in cate zile ti s-a vindecat tatuajul , mai exact dupa cate zile a picata coaja ?mersi ! Cei care au idee in cam cat timp care coaja dupa formarea acesteia astept un mesaj:D mersi frumos .sa aveti o seara buna

maxfzr

masculin
Numarul mesajelor : 5
Varsta : 31
Location : peste tot
Data de inscriere : 18/04/2011

Sus In jos

Coaja tatuajului Empty Re: Coaja tatuajului

Mesaj Scris de nosferatum Mar Apr 19, 2011 10:38 am

sa zic in 5 6 zile a cazut de tot
nosferatum
nosferatum
Membru Gold
Membru Gold

masculin
Numarul mesajelor : 827
Varsta : 33
Location : Galati
Data de inscriere : 26/07/2009

Sus In jos

Coaja tatuajului Empty Re: Coaja tatuajului

Mesaj Scris de cristian tatuador 2012 Mar Apr 19, 2011 10:54 am

mi am facut un tatuaj si dupa 5 zile mio cazut coaja cu tot cu tattoo
cristian tatuador 2012
cristian tatuador 2012
Membru Bronz
Membru Bronz

masculin
Numarul mesajelor : 32
Varsta : 31
Location : bucuresti
Data de inscriere : 15/04/2011

Sus In jos

Coaja tatuajului Empty Re: Coaja tatuajului

Mesaj Scris de Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 1 din 2 1, 2  Urmatorul

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum