Tattoo Art Forum
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

vindecarea tatuajului

+10
nosferatum
Eurydice
nick_style
Ova-Tattoo Art
parazitu1800
honeygirl
zimba
Andrey
tattoos
medeea
14 participanți

Pagina 1 din 2 1, 2  Urmatorul

In jos

vindecarea tatuajului Empty vindecarea tatuajului

Mesaj Scris de medeea Mar Iun 16, 2009 10:26 pm

Buna.la fel ca si alti si eu sunt noua si in acelasi timp am nevoie de ajutor.mi am facut un tatuaj vineri, l am dat cu crema de galbenele cea ce ma ajutat si ma refer la acea senzatie de arsura sau usturime mai bine zis.ce a ce ma mirat pe mine este ca imi cade un fel de pielita si cu putin neagru,cea ce inseamna ca pica cu tot cu tus. vroiam sa stiu daca e bine?va rog sa ma ajutati prin a-mi raspunde la acest mesaj si sa imi spuneti daca este k ce a ce se intampla,si daca este bine daca ma dau cu aceasta crema?

medeea

feminin
Numarul mesajelor : 1
Varsta : 39
Location : cluj
Data de inscriere : 16/06/2009

Sus In jos

vindecarea tatuajului Empty Re: vindecarea tatuajului

Mesaj Scris de Vizitato Mier Iun 17, 2009 9:28 am

Normal cu bephanten tre` sa te dai si cea ce pica de zici tu ca e tus este coaja protectoare a ranii cu celulele moarte.Sunt negre pentru ca e negru tatuajul. Daca era facut cu verde sau rosu etc asa era si culoarea cojiitelor. Crema de galbenele e buna cand faci baie ...pui un strat mai gros si apa aluneca pentru ca crema e foarte grasa. Era deja un topic cu vindecarea tatuajului , De ce ai mai facut unul ?

Vizitato
Vizitator


Sus In jos

vindecarea tatuajului Empty Re: vindecarea tatuajului

Mesaj Scris de tattoos Mier Iul 01, 2009 7:24 am

MorddorTattoo a scris:Normal cu bephanten tre` sa te dai si cea ce pica de zici tu ca e tus este coaja protectoare a ranii cu celulele moarte.Sunt negre pentru ca e negru tatuajul. Daca era facut cu verde sau rosu etc asa era si culoarea cojiitelor. Crema de galbenele e buna cand faci baie ...pui un strat mai gros si apa aluneca pentru ca crema e foarte grasa. Era deja un topic cu vindecarea tatuajului , De ce ai mai facut unul ?


normal un tattoo in proces de vindecare, nu treb sa faca scoarta deloc , pt tattoo pana se vindeca treb sa fie curat proaspat, ( spalat, dat cu creama ) in nici un caz ca treb sa faca scoarta si sa cada acesta, atunci ie posibil sa mai ramana patat, adica sa mai iasa si din pigment, si atunci rezultatul poate nu ie cel asteptat.

tattoos
Membru Silver
Membru Silver

masculin
Numarul mesajelor : 91
Varsta : 47
Location : reghin
Data de inscriere : 24/05/2009

Sus In jos

vindecarea tatuajului Empty Re: vindecarea tatuajului

Mesaj Scris de tattoos Mier Iul 01, 2009 7:31 am

medeea a scris:Buna.la fel ca si alti si eu sunt noua si in acelasi timp am nevoie de ajutor.mi am facut un tatuaj vineri, l am dat cu crema de galbenele cea ce ma ajutat si ma refer la acea senzatie de arsura sau usturime mai bine zis.ce a ce ma mirat pe mine este ca imi cade un fel de pielita si cu putin neagru,cea ce inseamna ca pica cu tot cu tus. vroiam sa stiu daca e bine?va rog sa ma ajutati prin a-mi raspunde la acest mesaj si sa imi spuneti daca este k ce a ce se intampla,si daca este bine daca ma dau cu aceasta crema?

iar pt amatori de crema de galbenele , vreau sa spun ca pt un tattoo in prop de 99% este total daunator tatuajului, cu alte cuvinte el depigmenteaza tatuajul , mai ales culorile inchise, am mai specficicat ce anume este cel mai bun pt a se folosi pt un tratament,si rezultatele sant si pe masura.nu va mai dati cu tot feluri de creme care le aveti la indemana, ca riscati sa va para rau ca va-ti tatuat.si de aici pot aparea anumite neplaceri.

tattoos
Membru Silver
Membru Silver

masculin
Numarul mesajelor : 91
Varsta : 47
Location : reghin
Data de inscriere : 24/05/2009

Sus In jos

vindecarea tatuajului Empty Re: vindecarea tatuajului

Mesaj Scris de Andrey Mar Oct 06, 2009 7:05 am

Ce se mai poate folosi inafara de bephanten? Sunt destui care i-am tatuat si li se parea f scump, foloseau tot felul de creme din casa,si normal ca trebuiau retusate tatuajele

Andrey

masculin
Numarul mesajelor : 8
Varsta : 34
Location : Galati
Data de inscriere : 06/10/2009

Sus In jos

vindecarea tatuajului Empty Re: vindecarea tatuajului

Mesaj Scris de zimba Mier Ian 06, 2010 12:57 pm

miam facut si eu un tatuaj acum o luna la un salon din brasov dupa 2 saptamani am observat k nu era unplut cumtrebe parti bune din el se decolorase mam dus la salon si mi la batut iar acum iar mi sa decojit si iar nu e astupat in totalitate... Rolling Eyes sunt dezamagit ma gandeam ca daca voi merge la un salon autorizat imi voi face un tattoo bun ...e jalnic zici k e batut in puscarie. nu pot sami dau seama lam ingrijit am facut dus rapid am citit tot ce am gasit despre tatuaje si ingrijirea lor .va rog datimi un sfat cum sa procedez... pale[b]

zimba

masculin
Numarul mesajelor : 3
Varsta : 33
Location : brasov
Data de inscriere : 17/12/2009

Sus In jos

vindecarea tatuajului Empty Re: vindecarea tatuajului

Mesaj Scris de honeygirl Sam Mar 27, 2010 7:07 pm

Buna

Am si eu o problema.

mi-am facut un tatuaj acum 10 zile.am urmat sfaturile celor de la salon, insa dupa ce imi cade coaja culoarea este putin mai stearsa.ar trebui sa il bat din nou? tatuajul este color( roz).

Multumesc

honeygirl

feminin
Numarul mesajelor : 4
Varsta : 39
Location : bucuresti
Data de inscriere : 27/03/2010

Sus In jos

vindecarea tatuajului Empty Re: vindecarea tatuajului

Mesaj Scris de parazitu1800 Dum Mar 28, 2010 8:55 pm

Stai linistita. E ok. Dupa ce cade coaja e normal sa aiba o culoare mai opaca. Isi va reveni cand va fi complet vindecat. Aceeasi 'problema' am avut si eu la inceput.

parazitu1800
Pionier
Pionier

masculin
Numarul mesajelor : 11
Varsta : 37
Location : Bucharest
Data de inscriere : 03/11/2009

Sus In jos

vindecarea tatuajului Empty Re: vindecarea tatuajului

Mesaj Scris de honeygirl Joi Apr 01, 2010 10:21 pm

Buna ,

Dupa cat timp este vindecat tatuajul ? eu fac sport de performanta si as vrea sa stiu daca dauneaza ?

exist aposibilitatea sa se ingroase daca il bat de 2 0ri?

honeygirl

feminin
Numarul mesajelor : 4
Varsta : 39
Location : bucuresti
Data de inscriere : 27/03/2010

Sus In jos

vindecarea tatuajului Empty Re: vindecarea tatuajului

Mesaj Scris de Ova-Tattoo Art Sam Apr 24, 2010 10:58 am

Oameni buni, Bepanthenul, cum am mai spus in nenumarate randuri, decoloreaza culorile. Incercati sa folositi produsele originale, create special pentru ingrijirea tatuajului. De ex., noi folosim aceste unguente pentru tratament: http://www.aftercare.it/it/vaselina_a_d.htm si asa ceva: http://www.aftercare.it/it/crema_per_tatuaggio.htm Idea vindecarea tatuajului 98a642a47e9413ca9f404f192a37713b.image.677x550
Ova-Tattoo Art
Ova-Tattoo Art
Admin
Admin

masculin
Numarul mesajelor : 2675
Varsta : 47
Location : Verona / ITALY
Data de inscriere : 18/11/2007

http://www.ova-tattooarte.com/

Sus In jos

vindecarea tatuajului Empty Re: vindecarea tatuajului

Mesaj Scris de nick_style Sam Apr 24, 2010 7:23 pm

Pai da dar la noi nu se gasesc si asta e problema.
nick_style
nick_style
Membru Gold
Membru Gold

masculin
Numarul mesajelor : 1386
Varsta : 44
Location : vaslui
Data de inscriere : 19/04/2009

Sus In jos

vindecarea tatuajului Empty Re: vindecarea tatuajului

Mesaj Scris de parazitu1800 Sam Apr 24, 2010 7:41 pm

Salut. Mi-am facut joi un tatuaj pe picior,partea interioara a piciorului stang, de pe la tibie, + jumatate din gamba ,alb negru. Toate bune si frumoase, dar azi am observat ca mi s-a umflat glezna piciorului cu pricina. E butuc! Nu ma doare, nu imi amorteste. De ce s-a intamplat asta? Tatuajul a fost complex, si destul de mare, a durat cam 5 ore sa mi-l faca. De ce mi s-a umflat glezna? E ceva grav?

Multumesc

parazitu1800
Pionier
Pionier

masculin
Numarul mesajelor : 11
Varsta : 37
Location : Bucharest
Data de inscriere : 03/11/2009

Sus In jos

vindecarea tatuajului Empty Re: vindecarea tatuajului

Mesaj Scris de Eurydice Mar Mai 25, 2010 9:24 pm

buna. am si eu o problema de genu.. mi-am facut tatuaj undeva pe coapsa in fatza, si acum a inceput sa se umfle... adica la vreo 24 de ore , ca sa nu mai zic ca a tot curs o chestie neagra din el.. vroiam sa intreb daca are legatura cu faptul ca batut prea adanc.. pentru ca inca nu stiu sa-mi "setez" aparatul asa bine,si nu mi-am dat seama in timp ce l-am facut daca e adanc sau nu, eram entuziasmata ca a iesit bine si atat... si aasta practic a fost un experiment .. chestia e ca la primul nu am avut probleme cu vindecarea deloc, nu umflat nu nimic, acesta fiind pe burta... si facut de altcineva evident..

acum, pareri , sfaturi?? tre sa bat mai la suprafatza, sau e si zona mai sensibila? e normal sa se umfle si sa doara nasol?
Eurydice
Eurydice
Membru Silver
Membru Silver

feminin
Numarul mesajelor : 68
Varsta : 35
Location : Bucuresti
Data de inscriere : 25/05/2010

http://www.breslo.ro/Shop/eurydice

Sus In jos

vindecarea tatuajului Empty Re: vindecarea tatuajului

Mesaj Scris de nick_style Mier Mai 26, 2010 12:43 pm

Tu esti fata si te-ai tatuat singura sa inteleg?Smile
nick_style
nick_style
Membru Gold
Membru Gold

masculin
Numarul mesajelor : 1386
Varsta : 44
Location : vaslui
Data de inscriere : 19/04/2009

Sus In jos

vindecarea tatuajului Empty Re: vindecarea tatuajului

Mesaj Scris de Eurydice Mier Mai 26, 2010 1:04 pm

pai da.. ce are??? cica e posibil sa fi facut o alergie la tush , din cauza extractelor si bla bla.. dar nu prea inteleg intrebarea ta. Smile
Eurydice
Eurydice
Membru Silver
Membru Silver

feminin
Numarul mesajelor : 68
Varsta : 35
Location : Bucuresti
Data de inscriere : 25/05/2010

http://www.breslo.ro/Shop/eurydice

Sus In jos

vindecarea tatuajului Empty Re: vindecarea tatuajului

Mesaj Scris de nick_style Mier Mai 26, 2010 5:29 pm

Pai mai cunosc baieti printre care si eu care s-au tatuat singur dar la o fata nu ma asteptam:)E posibil sa fie tusul si cat de igienic ai lucrat,ace si restul.
nick_style
nick_style
Membru Gold
Membru Gold

masculin
Numarul mesajelor : 1386
Varsta : 44
Location : vaslui
Data de inscriere : 19/04/2009

Sus In jos

vindecarea tatuajului Empty Re: vindecarea tatuajului

Mesaj Scris de Eurydice Mier Mai 26, 2010 5:53 pm

Smile))).. mie imi place foarte mult chestia asta de "infrumusetare " , sa zic asa , a corpului, imi fac si pierce-uri singura ... chestia e ca eu mai mult desenam , body painting astea, si de tatuat m-am apucat de curand, inca am foarte multe de invatat, am fost un pic dezamagita la inceput ca nu e ca si cand ai da cu pensula pe piele.. dar na.. cat despre partea de igiena, am lucrat foaaaarte curat... dupa.. ce am terminat.. n-am prea avut grija de el ca mai aveam unul si am zis ca na, nu-i problem.. dar e si zona diferita , si na, alti factori..am inteles ca e posibil sa fie alergie din cauza ca tushul e unul .. nasol , ieftin.. dar am facut si altora , cu acelasi tush si n-au avut problema.. acum na.. astept sa vad daca imi cade piciorul...Smile)
Eurydice
Eurydice
Membru Silver
Membru Silver

feminin
Numarul mesajelor : 68
Varsta : 35
Location : Bucuresti
Data de inscriere : 25/05/2010

http://www.breslo.ro/Shop/eurydice

Sus In jos

vindecarea tatuajului Empty Re: vindecarea tatuajului

Mesaj Scris de nosferatum Sam Aug 07, 2010 9:33 am

eu ptr vindecare recomand baneocin, e destul de ieftin, l am cumparat cu 7,5lei,iata ptr ce e bun

vindecarea tatuajului 1-3

vindecarea tatuajului 2-3

asa arata tatuajul azi, a fost facut ieri, terminat pe la 2pm, am tinut folia 5 ore asa cum scrie la carte , l am spalat si l am uns aproximativ de 3 4 ori pe zi, nu a prins coaja inca,am agitat tusul asa cum trebuie de data asta, si conturul nu mai straluceste ca inainte am incercat sa nu il mai bag adanc,sper ca se obseva, acum cine stie daca va ramane negru si sa nu se intample ca data trecuta...

vindecarea tatuajului DSC00277-1
nosferatum
nosferatum
Membru Gold
Membru Gold

masculin
Numarul mesajelor : 827
Varsta : 33
Location : Galati
Data de inscriere : 26/07/2009

Sus In jos

vindecarea tatuajului Empty Re: vindecarea tatuajului

Mesaj Scris de Eurydice Sam Aug 07, 2010 10:27 am

mai, eu folosesc bepanten... de obicei.. dar la farmacie au si crema cu vitamina a, si au si una pe baza de propolis sau ceva de genu, dar la cea cu propolis ma gandem sa nu afecteze culoarea .. si din cate stiam eu baneocinul nu-i mai mult pt pierce-uri?.. si eu n-am inteles o chestie, trebuie sa faca coaja sau nu? trebuie sa stea in permanenta hidratata zona sau nu?? eu la asta pe care mi l-am facut , i-am tot rupt coaja, si am ramas cu zone mai deschise, ca ma manca Smile)
Eurydice
Eurydice
Membru Silver
Membru Silver

feminin
Numarul mesajelor : 68
Varsta : 35
Location : Bucuresti
Data de inscriere : 25/05/2010

http://www.breslo.ro/Shop/eurydice

Sus In jos

vindecarea tatuajului Empty Re: vindecarea tatuajului

Mesaj Scris de nosferatum Sam Aug 07, 2010 12:12 pm

Eurydice a scris:mai, eu folosesc bepanten... de obicei.. dar la farmacie au si crema cu vitamina a, si au si una pe baza de propolis sau ceva de genu, dar la cea cu propolis ma gandem sa nu afecteze culoarea .. si din cate stiam eu baneocinul nu-i mai mult pt pierce-uri?.. si eu n-am inteles o chestie, trebuie sa faca coaja sau nu? trebuie sa stea in permanenta hidratata zona sau nu?? eu la asta pe care mi l-am facut , i-am tot rupt coaja, si am ramas cu zone mai deschise, ca ma manca Smile)
tre sa ii lasi coaja sa cada singura, asa numita coaja, e mai mult un strat subtire de piele care cade cu timpul, dar daca face coaja mai groasa de din cauza ca s a insistat prea mult pe suprafata si prea adanc, e normal nu, cu cat e mai adanca rana cu atat e mai groasa...si de baneocin mi a fost recomandat de papoasu, a zis ca e destul de bun si nu afecteaza culorile
nosferatum
nosferatum
Membru Gold
Membru Gold

masculin
Numarul mesajelor : 827
Varsta : 33
Location : Galati
Data de inscriere : 26/07/2009

Sus In jos

vindecarea tatuajului Empty Re: vindecarea tatuajului

Mesaj Scris de Eurydice Sam Aug 07, 2010 1:03 pm

ti l-ai facut singur, tatuajul din imagine???
Eurydice
Eurydice
Membru Silver
Membru Silver

feminin
Numarul mesajelor : 68
Varsta : 35
Location : Bucuresti
Data de inscriere : 25/05/2010

http://www.breslo.ro/Shop/eurydice

Sus In jos

vindecarea tatuajului Empty Re: vindecarea tatuajului

Mesaj Scris de nosferatum Sam Aug 07, 2010 3:16 pm

Eurydice a scris:ti l-ai facut singur, tatuajul din imagine???
da
nosferatum
nosferatum
Membru Gold
Membru Gold

masculin
Numarul mesajelor : 827
Varsta : 33
Location : Galati
Data de inscriere : 26/07/2009

Sus In jos

vindecarea tatuajului Empty Re: vindecarea tatuajului

Mesaj Scris de Eurydice Sam Aug 07, 2010 4:21 pm

l-ai batut mai la suprafata ai zis nu? cum ti-ai setat aparatele? Very Happy si de care ai?
Eurydice
Eurydice
Membru Silver
Membru Silver

feminin
Numarul mesajelor : 68
Varsta : 35
Location : Bucuresti
Data de inscriere : 25/05/2010

http://www.breslo.ro/Shop/eurydice

Sus In jos

vindecarea tatuajului Empty Re: vindecarea tatuajului

Mesaj Scris de nosferatum Sam Aug 07, 2010 7:54 pm

nosferatum
nosferatum
Membru Gold
Membru Gold

masculin
Numarul mesajelor : 827
Varsta : 33
Location : Galati
Data de inscriere : 26/07/2009

Sus In jos

vindecarea tatuajului Empty Re: vindecarea tatuajului

Mesaj Scris de Eurydice Mier Aug 11, 2010 1:14 pm

hey.. ce-ti mai face tatuajul? cum arata?ite pun si eu o poza cu al meu, dupa :-? nici nu stiu, cred ca au trecut vreo 2 luni, in realitate e mai inchis la culoare vindecarea tatuajului P1040370
Eurydice
Eurydice
Membru Silver
Membru Silver

feminin
Numarul mesajelor : 68
Varsta : 35
Location : Bucuresti
Data de inscriere : 25/05/2010

http://www.breslo.ro/Shop/eurydice

Sus In jos

vindecarea tatuajului Empty Re: vindecarea tatuajului

Mesaj Scris de Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 1 din 2 1, 2  Urmatorul

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum