Tattoo Art Forum
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Reglarea masinii de tatuat de la A la Z

+13
cristi_tattos
cristian tatuador 2012
Pick
Alecsa Bogdan
CryTattoo
nosferatum
sever
tattoo_by_flo
young_boy_florin
nick_style
senzation
mariusik
togan
17 participanți

Pagina 1 din 6 1, 2, 3, 4, 5, 6  Urmatorul

In jos

Reglarea masinii de tatuat de la A la Z Empty Reglarea masinii de tatuat de la A la Z

Mesaj Scris de togan Mier Ian 12, 2011 9:19 am

Am vazut ceva pe forum despre acest subiect, nimic prea concludent,de aceea ,va rog mult de tot sa ma ajutati si pe mn la reglarea masinii de tatuat pt linii, pt umbre si umplut.Tensiune,distanta, etc.Va multumesc anticipat.....

togan
Membru Bronz
Membru Bronz

masculin
Numarul mesajelor : 26
Varsta : 40
Location : FOCSANI
Data de inscriere : 08/01/2011

Sus In jos

Reglarea masinii de tatuat de la A la Z Empty Re: Reglarea masinii de tatuat de la A la Z

Mesaj Scris de mariusik Mier Ian 12, 2011 2:40 pm

Salut!
In primul rand trebuie sa stii exact ce vrei sa faci cu aparatul, ce efect vrei sa scoti. In mod normal trebuie sa ai cate un aparat setat pentru fiecare treaba ceea ce implica sa ai pentru fiecare un anumit condensator si anumite resorturi fata-spate. Eu iti spun doar de resort 1uri deoarece nu am decat un aparat pe care il setez in functie de ce vreau sa fac schimband bara de armare si resorturile.
1. Pentru o linie trasata dintr-o singura trecere ai nevoie de un resort-spate mai mic (de 18) iar pe fata mai mare (de 20). Distanta dintre contacte trebuie sa fie mica, cca. 1-1,3 mm deoarece linerul acesta trebuie sa fie mai rapid pt a pune tusul sub piele dens. In ceea ce priveste voltajul, eu il setez in functie de acul cu care lucrez verificand cu degetul mare varful barii de armare a acului.Ai grija aici deoar3ece nu trebuie sa fie prea mult. Mai bine mai purti. Vezi pe parcurs.
2. In al doilea rand poti seta un liner pentru a ''construi'' anumite linii sau pentru a lucra asemeni unui shader. de aceea setarile se fac ca la un shader cu care ai vrea sa lucrezi un tribal. Adica: pe spate sa ai un resort mai mare iar pe fata unul mai mic. Acestea le alegi dintre resorturile de 16-18. Distanta difera in schimb: la liner folosesti o distanta de 2-2,5 mm pe cand la un shader cu care vrei sa pui mult negru compact setezi contact fata astfel incat doar sa atinga resortul fata si vei avea o distanta destul de mare, deci o viteza mica.
3. Un alt tip de setare pt shader este cu distanta dintre contact si resortu-fata foarte mica (app.1mm). Eu am folosit setarea asta prea putin momentan. Resorturile sunt app. ca la primul liner si se foloseste pentru tonuri fine de gri. Dupa cum am spus eu nu am avut prea multe ocazii sa imi setez aparatul astfel.
4. Si setarea ''standard'' pentru shader, pe care o folosesc dupa cum am vazut pe aici: distanta contact-resort de app 2 mm, resort fata mai mic si spate mai mare, voltaj mediu, in functie de gruparea folosita.
Mai sunt ele multe de spus dar cam atat pentru acum. Trebuie sa ai grija si cum folosesti aparatul pentru fiecare setare in parte!!! Astept si eu pareri!
mariusik
mariusik
Membru Gold
Membru Gold

masculin
Numarul mesajelor : 980
Varsta : 40
Location : tulcea
Data de inscriere : 01/07/2010

Sus In jos

Reglarea masinii de tatuat de la A la Z Empty Re: Reglarea masinii de tatuat de la A la Z

Mesaj Scris de senzation Joi Ian 13, 2011 4:55 pm

Parerea mea e ca lasi distante prea mici intre surub contact si arc.
Nu toti au habar de arcuri eikon de 16,18,20, multi au arcuri de alea ordinare la 10 lei (de care am si eu). La arcurile alea ordinare faci setarea dupa urmatoarea explicatie:
1.La liner lasi distanta intre surubu de contact si arc de 2 mm si din sursa undeva la 8-9 volti, daca nu ai voltmetru pe sursa faci dupa ureche si vezi sa mearga masina continu nu sa faca intreruperi.
2. La Shader lasi distanta intre surub si arc de 3,5-4mm si viteza din masina o poti duce si la 12 volti lejer.
La shader tu trebuie sa ai o bataie mai soft, adica sa nu-ti infinga acele in piele adanc, ci sa-ti bata la suprafata pielii. Nu ai nevoie de forta ci de viteza. La liner trebuie sa ai forta, ca sa-ti penetreze pielea. Cu cat ai viteza mai mica din sursa la liner cu atat mergi mai incet cu acul pe piele. Daca ai viteza mai mare mergi mai repede cu acul pe piele, pt ca altfel ies liniile groase si imperfecte. Oricum trebuie sa stii sa torsionezi arcu de pe spate putin. Nu la toate maisnile merg la fel torsionate arcurile. Ia si cauta pe youtube filmulete cu reglarea masinii.
senzation
senzation
Membru Gold
Membru Gold

masculin
Numarul mesajelor : 667
Varsta : 35
Location : IASI ; Rromania
Data de inscriere : 06/02/2010

Sus In jos

Reglarea masinii de tatuat de la A la Z Empty Re: Reglarea masinii de tatuat de la A la Z

Mesaj Scris de nick_style Joi Ian 13, 2011 6:11 pm

Aoleu da ce voltaje baga senzatie asta:))
Eu doar la ala de umplut bag maxim 7-8 volti pt ca are distanta f. mare intre contacte.
La line5 5-6 volti si shader 5-5,5 Smile
Voltajul depinde de fiecare masina in parte,mai exact de marimea bobinelor.
nick_style
nick_style
Membru Gold
Membru Gold

masculin
Numarul mesajelor : 1386
Varsta : 44
Location : vaslui
Data de inscriere : 19/04/2009

Sus In jos

Reglarea masinii de tatuat de la A la Z Empty Re: Reglarea masinii de tatuat de la A la Z

Mesaj Scris de mariusik Vin Ian 14, 2011 8:48 am

Ai dreptate nick. Nici eu nu folosesc voltaj mare. La 8 V nu am ajuns niciodata pt ca nu a fost nevoie. Prefer mai putin voltaj deoarece cu cat ridici mai mult cu atat si bobinele se magnetizeaza mai tare din cate stiu eu si cu atat trag mai puternic bara de armare a acului ceea ce poate crea probleme, mai ales daca lucrez la o zona pe care trebuie sa mai revin. La un tribal poti mari voltajul intr-adevar, mai ales ca ai distanta dintre contact si resort la maxim. Dar in nici un caz la ceea ce se numeste ''soft-shader''.
mariusik
mariusik
Membru Gold
Membru Gold

masculin
Numarul mesajelor : 980
Varsta : 40
Location : tulcea
Data de inscriere : 01/07/2010

Sus In jos

Reglarea masinii de tatuat de la A la Z Empty Re: Reglarea masinii de tatuat de la A la Z

Mesaj Scris de senzation Vin Ian 14, 2011 11:04 am

nicku eu am bobine de 8 daca bag voltaju cum zici tu nici nu-mi misca bara Smile La mine cand merge masina ok i-mi indica acu ala 12v, dar cred ca nu e bun voltmetru ala findca atunci cand i-mi indica 6 volti nici nu-mi misca bara. A si apropo la mine pleaca direct de la 5 volti nu de la 0. Acu nusheu ma inteleg bine cu reglajele de care aminteam mai sus. Ce am scris mai sus e metoda mea cu care ma inteleg, cine vrea s aincerce poate incerca daca nu sa incerce metode mai bune, de la baietii mai vechi in bransa. Nu sunt eu cel mai experimentat doar mi-am dat cu parerea.
senzation
senzation
Membru Gold
Membru Gold

masculin
Numarul mesajelor : 667
Varsta : 35
Location : IASI ; Rromania
Data de inscriere : 06/02/2010

Sus In jos

Reglarea masinii de tatuat de la A la Z Empty Re: Reglarea masinii de tatuat de la A la Z

Mesaj Scris de mariusik Vin Ian 14, 2011 5:55 pm

Pai in primul rand cumpara-ti bobine de 10! Nu ti se incing bobinele alea de 8? Si eu la aparatul meu, initial, am avut tot de 8 dar le-am schimbat cu unele de 10 spire. Prima data am schimbat condensatorul si dupa am pus si alte bibine, de 10 cu condensator de 47mF. Mie mi se incingeau bobinele si nu mai faceam nimic cu aparatul ala. Dadea rateuri la greu dupa 2-3 ore de lucru. Te cred ca maresti voltajul in cazul asta dar... mai bine schimba bobinele. Sunt 40-50 de lei o pereche. Si faci treaba mai bine! Nici nu vreau sa stiu ce faci cu o grupare magnum de 15 ace!
mariusik
mariusik
Membru Gold
Membru Gold

masculin
Numarul mesajelor : 980
Varsta : 40
Location : tulcea
Data de inscriere : 01/07/2010

Sus In jos

Reglarea masinii de tatuat de la A la Z Empty Re: Reglarea masinii de tatuat de la A la Z

Mesaj Scris de young_boy_florin Vin Ian 14, 2011 8:52 pm

sa ti dau un sfat cand cumperi bobine cumparale cu izolatie transparenta unele au 10 spire p o bobina si 9 p cealalta in loc de 10 straturi au un fir tras peste! si masoara distanta dintre baza aparatului si suportul arcului din spate ca unele bobine sunt mai inalte si pe urma trebuie sa pui ceva sub arc!si la aparatele de lini condensatorul nu trebuie sa fie mai mare de 22uF!
young_boy_florin
young_boy_florin
Membru Gold
Membru Gold

masculin
Numarul mesajelor : 234
Varsta : 40
Location : bucuresti
Data de inscriere : 19/07/2010

Sus In jos

Reglarea masinii de tatuat de la A la Z Empty Re: Reglarea masinii de tatuat de la A la Z

Mesaj Scris de mariusik Sam Ian 15, 2011 5:18 am

Eu mi-am setat aparatul cu saibe de diferite marimi si am bagat sub bobine nu sub resort, astfel incat bara de armare sa atinga numai prima bobina sa fie si paralela cu baza cadrului pe care stau bobinele.
mariusik
mariusik
Membru Gold
Membru Gold

masculin
Numarul mesajelor : 980
Varsta : 40
Location : tulcea
Data de inscriere : 01/07/2010

Sus In jos

Reglarea masinii de tatuat de la A la Z Empty Re: Reglarea masinii de tatuat de la A la Z

Mesaj Scris de senzation Sam Ian 15, 2011 1:19 pm

urmatoru aparat pt liner o sa fie un rotary, ca mi-a facut peri albi chinezaria asta , trebuie reglata din 5 in 5 minute Razz
senzation
senzation
Membru Gold
Membru Gold

masculin
Numarul mesajelor : 667
Varsta : 35
Location : IASI ; Rromania
Data de inscriere : 06/02/2010

Sus In jos

Reglarea masinii de tatuat de la A la Z Empty Re: Reglarea masinii de tatuat de la A la Z

Mesaj Scris de mariusik Sam Ian 15, 2011 10:01 pm

Tre sa o spun: azi aproape ca am ajuns la limita cu rabla asta de aparat! Ce atata reglat! Am gasit solutia perfecta: sa ne cumparam naibilui aparate profesionale de calitate chiar daca dam o caruta de bani. I-am facut un mic R unei tipe azi si liniile ieseau ca dracu. Noroc ca merge reparat tatuajul. Dar nu mai am ce zice. Am facut tot ce am putut cu rabla mea. Urmeaza ciocanul!!!
mariusik
mariusik
Membru Gold
Membru Gold

masculin
Numarul mesajelor : 980
Varsta : 40
Location : tulcea
Data de inscriere : 01/07/2010

Sus In jos

Reglarea masinii de tatuat de la A la Z Empty Re: Reglarea masinii de tatuat de la A la Z

Mesaj Scris de nick_style Dum Ian 16, 2011 11:51 am

Stiu cum e,eu acum de cand le am pe astea parca nu as mai putea sa lucrezi cu chinezarii din alea Very Happy
Faza e ca sunt cateva masini chinezesti care sunt bune si au cadru solid.
nick_style
nick_style
Membru Gold
Membru Gold

masculin
Numarul mesajelor : 1386
Varsta : 44
Location : vaslui
Data de inscriere : 19/04/2009

Sus In jos

Reglarea masinii de tatuat de la A la Z Empty Re: Reglarea masinii de tatuat de la A la Z

Mesaj Scris de mariusik Mier Ian 19, 2011 1:51 pm

''Bobinele sunt realizate din conductori înfăşuraţi. Orice conductor are o limită maximă a capacităţii curentului prin el, limită datorată rezistenţei şi abilităţii acestuia de a elimina căldura creată. Din această cauză, trebuie să fim atenţi la valoarea curentului maxim permisă printr-o bobină.'' Bobinele sunt cele care trag bara de armare a acului, deci forta cu care intra acul in piele este data de cat de puternic se magnetizeaza acestea. Ar trebui sa se inteleaga cat mai clar acest lucru: bobine = putere, distanta resort (arc) - surub contact = viteza.
mariusik
mariusik
Membru Gold
Membru Gold

masculin
Numarul mesajelor : 980
Varsta : 40
Location : tulcea
Data de inscriere : 01/07/2010

Sus In jos

Reglarea masinii de tatuat de la A la Z Empty Re: Reglarea masinii de tatuat de la A la Z

Mesaj Scris de tattoo_by_flo Joi Ian 27, 2011 7:11 am

apropo senzation la shader nu ai nevoie de viteza si nici nu ai cum sa o obtii din cauza ca iti trebe distanta mare intre arc si contact. in schimb miscarea mainii trebe sa fie mai rapida.

tattoo_by_flo
Membru Gold
Membru Gold

masculin
Numarul mesajelor : 458
Varsta : 74
Location : romania
Data de inscriere : 07/06/2010

Sus In jos

Reglarea masinii de tatuat de la A la Z Empty Re: Reglarea masinii de tatuat de la A la Z

Mesaj Scris de sever Joi Ian 27, 2011 9:13 am

iti spun flo ,cateodata ai nevoie de mare viteza:),iar daca de ex ai sa te uiti la niste shadere de ex MS: hornet ,hibrid ,custom dial ai sa vezi ca sunt cu distantza mica intre bobina fatza si ciocanel deci nu neaparat mare.am vazut unii artisti care fac umbre cu linerul cu ac de shader tocmai pt viteza,nu e o regula dar ai sa vezi ca ai sa folosesti si tu asa vreodata:) uite studiaza de ex la joshua carlton cand isi seteaza masinile si ai sa vezi ca iti da teoria peste cap cand ai sa vezi ca are setate masini de shading cu ace 15 magnum misc resort fata scurta.


Ultima editare efectuata de catre sever in Joi Ian 27, 2011 11:03 am, editata de 1 ori

sever
Membru Gold
Membru Gold

masculin
Numarul mesajelor : 841
Varsta : 44
Location : Lupeni-Hunedoara,Odense-Danemarca
Data de inscriere : 06/11/2010

http://www.severtattoo.com

Sus In jos

Reglarea masinii de tatuat de la A la Z Empty Re: Reglarea masinii de tatuat de la A la Z

Mesaj Scris de nosferatum Joi Ian 27, 2011 9:30 am

Si eu am folosit un cutback shader, care l am transformat de curand in liner, dar isi facea treaba foarte bn la o distanta de 2mm maxim cu o viteza pe la 6 7 v depinde de marimea acelor.Oricum nu exita o anuma setare care sa o foloseasca toti, fiecare isi seteaza cum crede si ce vrea sa faca cu ele.si de voltaj, cum a scris mai sus senzation, 12v e extrem dar daca atat ii cere masina nu e nimic iesit din comun.Ptr cei ce vor un liner perfect, recomand tipul cutback, e extraoridinar ptr single pass, foarte bun ptr stilul traditional care vad ca se dezvolta si pe la noi.
nosferatum
nosferatum
Membru Gold
Membru Gold

masculin
Numarul mesajelor : 827
Varsta : 33
Location : Galati
Data de inscriere : 26/07/2009

Sus In jos

Reglarea masinii de tatuat de la A la Z Empty Re: Reglarea masinii de tatuat de la A la Z

Mesaj Scris de mariusik Joi Ian 27, 2011 10:01 am

exact sever! eu vreau sa incerc in curand sa lucrez cu shaderul setat su distanta scurta intre resort fata si surubul de contact! Am citit si cartea lui joshua carlton si am vazut si primele 2 dvd-uri si el lucreaza foarte mult cu aceasta setare. Este exact ca la liner aproape! Distanta lunga dintre contacte fata si alte tipuri de resorturi, cu tensiune mai mica, am vazut ca este o setare folosita mai mult pentru a pune negrul compact, setare pe care de altfel o foloseama si eu. Dar un lucru care m-a socat a fost voltajul folosit de joshua carlton, cel mai mare dintre toti pe care i-am vazut. Eu unul sunt obisnuit cu voltaj mediu, undeva in jurul a 6 volti, desigur, cu grupari medii de ace, pana in 13M.
mariusik
mariusik
Membru Gold
Membru Gold

masculin
Numarul mesajelor : 980
Varsta : 40
Location : tulcea
Data de inscriere : 01/07/2010

Sus In jos

Reglarea masinii de tatuat de la A la Z Empty Re: Reglarea masinii de tatuat de la A la Z

Mesaj Scris de young_boy_florin Joi Ian 27, 2011 10:50 am

in unul din dvd uri carlton zice ceva de genu,,sa nuti fie frica sa ti fortezi aparatu doar asa vezi ce poate cu adevarat,,!el isi face singur aparatele stie ce pot si chiar si pe cele care nu sunt facute de el le modifica! si apropo de viteza tot el zice sa fi la fel de rapid ca aparatu tau!ca sa lucrezi ca el tre sa inveti si tehnica asta de lucru nu doar sa setezi aparatu?
young_boy_florin
young_boy_florin
Membru Gold
Membru Gold

masculin
Numarul mesajelor : 234
Varsta : 40
Location : bucuresti
Data de inscriere : 19/07/2010

Sus In jos

Reglarea masinii de tatuat de la A la Z Empty Re: Reglarea masinii de tatuat de la A la Z

Mesaj Scris de sever Joi Ian 27, 2011 11:12 am

am si aparat facut de joshua carlton,da trebuie sa te obisbuiesti cu stilul si eu lucrez la fel cu tensiuni mari,cateodata folosesc si tensiuni f mici depinde ce feluri da umbre vreau sa fac ,umbrele facute cu aparatul setat pe miscare mai scurta mi se par mai usor de facut si mai frumoase ,aparat setat pe miscare mare folosesc la umplutura mai bruta dupa ce dau inainte o tura ca un shading pentru a deschide porii.spun ce merge la mine ,nu e o regula clar ,sa nu se inteleaga gresit:)

sever
Membru Gold
Membru Gold

masculin
Numarul mesajelor : 841
Varsta : 44
Location : Lupeni-Hunedoara,Odense-Danemarca
Data de inscriere : 06/11/2010

http://www.severtattoo.com

Sus In jos

Reglarea masinii de tatuat de la A la Z Empty Re: Reglarea masinii de tatuat de la A la Z

Mesaj Scris de sever Joi Ian 27, 2011 11:16 am

fiecare masina cere alt voltaj in functie de bobine setare etc,am f multe masini care cer diferite voltaje ,nu poti stabili o regula la asta cred ,eu imi setez dupa cum o simt la mana vibratia cand ating cu degetul ciocanelul sau arcul spate...nu stiu cum sa explic imi simt masina si o fac sa danseze dupa melodia care vreau sa o cant:)) ceva de genul:)),nu stou cat e de clara explicatia ca ma uit si eu ciudat la ce am scris sper sa intelegi ceva:))

sever
Membru Gold
Membru Gold

masculin
Numarul mesajelor : 841
Varsta : 44
Location : Lupeni-Hunedoara,Odense-Danemarca
Data de inscriere : 06/11/2010

http://www.severtattoo.com

Sus In jos

Reglarea masinii de tatuat de la A la Z Empty Re: Reglarea masinii de tatuat de la A la Z

Mesaj Scris de mariusik Vin Ian 28, 2011 7:36 am

se intelege perfect!
mariusik
mariusik
Membru Gold
Membru Gold

masculin
Numarul mesajelor : 980
Varsta : 40
Location : tulcea
Data de inscriere : 01/07/2010

Sus In jos

Reglarea masinii de tatuat de la A la Z Empty Re: Reglarea masinii de tatuat de la A la Z

Mesaj Scris de mariusik Vin Ian 28, 2011 7:37 am

dar ce arcuri folosesti pentru setarile la shadere si linere, sever?
mariusik
mariusik
Membru Gold
Membru Gold

masculin
Numarul mesajelor : 980
Varsta : 40
Location : tulcea
Data de inscriere : 01/07/2010

Sus In jos

Reglarea masinii de tatuat de la A la Z Empty Re: Reglarea masinii de tatuat de la A la Z

Mesaj Scris de sever Sam Ian 29, 2011 1:13 pm

toate arcurile ce le am pe masini sunt cele originale,l sharpz pe toate masinile am arcurile lor la restul la fel ,am schmbat acum ceva vreme la 2 masini(skindigger si inca una) ca se uzasera chiar de tot si am pus eikon16 fatza 17 spate shader si 18fatza cu 20 spate liner parca,sincer ma mira ceva cum de vi se duc arcurile asa repede si toata ziua schimbati si indoiti la arcuri?
am o masina are arcuri eikon de 2 ani merge si auma perfect negaurite ne nimic
acum inca ceva ma gandesc ca daca tragi numa pe 2 masini asta le e soarta se duc
eu am in jur de 15 (8 micky sharpz, skindigger delianis,joshua carlton,red luke italiana,tommy ungaria,rotary new generation germana,inca 2 facute in nord,cam asta folosesc acuma) toate numa firma fiecare reglata pt ceva cand lucrez imi iau masina exact care mi-o trebuie setata deja pt ce am nevoie probabil de aia ma tin mai mult ca le alternez nu folosesc mereu una sau doua aceeasi masina.

sever
Membru Gold
Membru Gold

masculin
Numarul mesajelor : 841
Varsta : 44
Location : Lupeni-Hunedoara,Odense-Danemarca
Data de inscriere : 06/11/2010

http://www.severtattoo.com

Sus In jos

Reglarea masinii de tatuat de la A la Z Empty Re: Reglarea masinii de tatuat de la A la Z

Mesaj Scris de nick_style Sam Ian 29, 2011 3:34 pm

Pai numai lui senzation i se duc ca pe altu n-am auzit sa se planga Smile
nick_style
nick_style
Membru Gold
Membru Gold

masculin
Numarul mesajelor : 1386
Varsta : 44
Location : vaslui
Data de inscriere : 19/04/2009

Sus In jos

Reglarea masinii de tatuat de la A la Z Empty Re: Reglarea masinii de tatuat de la A la Z

Mesaj Scris de mariusik Dum Ian 30, 2011 8:57 am

Nu se duc ele asa de repede! Eu mai am arcul fata original de la chinezarie si acum desi au trecut ceva luni bune de cand am inceput sa il folosesc. Este gaurit ceva totusi. Ma gandesc ca conteaza foarte mult si surubul de reglaj in viata unui arc fata. Iar cu indoitul arcurilor... eu din cate stiu nu este prea indicat sa le freci prea mult pt ca se slabesc si le faci praf. Si o zic din proprie experienta: am indoit un arc spate de 2-3 ori si dupa aceea l-am mai folosit cateva ore si... banggg!!! S-a rupt exact de la indoitura! Era panarama ce-i drept.
mariusik
mariusik
Membru Gold
Membru Gold

masculin
Numarul mesajelor : 980
Varsta : 40
Location : tulcea
Data de inscriere : 01/07/2010

Sus In jos

Reglarea masinii de tatuat de la A la Z Empty Re: Reglarea masinii de tatuat de la A la Z

Mesaj Scris de Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 1 din 6 1, 2, 3, 4, 5, 6  Urmatorul

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum