Tattoo Art Forum
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Reglarea masinii de tatuat de la A la Z

+13
cristi_tattos
cristian tatuador 2012
Pick
Alecsa Bogdan
CryTattoo
nosferatum
sever
tattoo_by_flo
young_boy_florin
nick_style
senzation
mariusik
togan
17 participanți

Pagina 3 din 6 Înapoi  1, 2, 3, 4, 5, 6  Urmatorul

In jos

Reglarea masinii de tatuat de la A la Z - Pagina 3 Empty Re: Reglarea masinii de tatuat de la A la Z

Mesaj Scris de nick_style Mier Feb 09, 2011 5:23 pm

Am avut si eu dar le-am donat la altii ca nu ma ajutau cu nimic.
Nimeni nu le foloseste,nici nu stiu la ce se mai fabrica:)
nick_style
nick_style
Membru Gold
Membru Gold

masculin
Numarul mesajelor : 1386
Varsta : 44
Location : vaslui
Data de inscriere : 19/04/2009

Sus In jos

Reglarea masinii de tatuat de la A la Z - Pagina 3 Empty Re: Reglarea masinii de tatuat de la A la Z

Mesaj Scris de senzation Mier Feb 09, 2011 8:44 pm

pai mi-ai dat mie vreo cateva si eu le-am dat si eu la altu degeaba Smile
senzation
senzation
Membru Gold
Membru Gold

masculin
Numarul mesajelor : 667
Varsta : 35
Location : IASI ; Rromania
Data de inscriere : 06/02/2010

Sus In jos

Reglarea masinii de tatuat de la A la Z - Pagina 3 Empty Re: Reglarea masinii de tatuat de la A la Z

Mesaj Scris de mariusik Joi Feb 10, 2011 5:02 am

Very Happy cred ca si eu le voi dona!!! La gunoi, ca nu am cui sa i le dau! Baietii din afara m-au indemnat sa imi iau pentru tribale si adevarul este ca sunt bune, dar gruparile mari.
mariusik
mariusik
Membru Gold
Membru Gold

masculin
Numarul mesajelor : 980
Varsta : 40
Location : tulcea
Data de inscriere : 01/07/2010

Sus In jos

Reglarea masinii de tatuat de la A la Z - Pagina 3 Empty reglarea aparatului

Mesaj Scris de Alecsa Bogdan Vin Feb 11, 2011 8:44 pm

Interesant subiect..observ,citesc si totusi incercand sa fiu obiectiv..imi dau seama ca e un subiect foarte ,foarte subiectiv,cel mai probabil dupa cum lucreaza fiecare si cum s-a obisnuit si la concluziile la care a ajuns in anii sai de munca in domeniu.Exemplul cel mai bun este cel dat de SEVER...a fost reply-ul cel mai iscoditor si pozitiv fata de alte metode cu care lucreaza altii(viteza..regula care nu e neaparat o regula..etc).Concluzie finala e bine sa deschidem ochii si sa ciulim urechile la absolut toate lucrurile nu neaparat noi...ci mai degraba mai neobisnuite din domeniu...de fapt cred ca asta o stiti mai bine...ca fiecare piele e mai neobisnuita in felul ei...Very Happy cele bune!!!
Alecsa Bogdan
Alecsa Bogdan

masculin
Numarul mesajelor : 3
Varsta : 37
Location : constanta
Data de inscriere : 11/02/2011

http://alecssa-bobo.hi5.com -   www.myspace.com/alecsness

Sus In jos

Reglarea masinii de tatuat de la A la Z - Pagina 3 Empty Re: Reglarea masinii de tatuat de la A la Z

Mesaj Scris de sever Vin Feb 11, 2011 11:36 pm

cele bune si tie, keep up the god work!!! Very Happy

sever
Membru Gold
Membru Gold

masculin
Numarul mesajelor : 841
Varsta : 44
Location : Lupeni-Hunedoara,Odense-Danemarca
Data de inscriere : 06/11/2010

http://www.severtattoo.com

Sus In jos

Reglarea masinii de tatuat de la A la Z - Pagina 3 Empty Re: Reglarea masinii de tatuat de la A la Z

Mesaj Scris de mariusik Mar Feb 15, 2011 6:20 pm

Inca ceva: la ultimul tatuaj aparatul a luat-o razna dupa vreo ora si ceva; zumzaitul s-a transformat intr-un bazait puternic iar cand m-am uitat la contacte iesea o scanteie de parca era flacara olimpica. Rezultatul: app. 2mm din surubul de contact s-au topit si resortul fata, un eikon nou-nout, aproape ca a facut gaura, asta in app 3 ore de lucru. Eu cred ca condensatorul este cel care a picat pt ca am desfacut tot aparatul si altceva nu poate fi. Am schimbat si resorturile si nimic: la fel, aceeasi scanteie, nu il pot regla sub nici o forma! Vreau pareri sa nu cumva sa fie altceva. Condensator deja am cateva bucati, 47uF35v, pt ca asta il folosesc.
mariusik
mariusik
Membru Gold
Membru Gold

masculin
Numarul mesajelor : 980
Varsta : 40
Location : tulcea
Data de inscriere : 01/07/2010

Sus In jos

Reglarea masinii de tatuat de la A la Z - Pagina 3 Empty Re: Reglarea masinii de tatuat de la A la Z

Mesaj Scris de young_boy_florin Mar Feb 15, 2011 8:33 pm

am gasit asta intro revista sper sa te ajute dar din ce ai descris tu condensatorul este de vina! Q: Can I assemble and run a machine without a capacitor?
A machine may be assembled without a capacitor but will run very “rough” and hot,
resulting in a general inconsistent performance, and hole being burned all the way
through the front spring. A large blue spark will appear between the contact screw and
the front spring when a capacitor is not being used...this symptom is also an indication,
if you are using a capacitor on your machine, that your capacitor needs to be replaced
immediately. Other symptoms include inconsistent power surges or a decrease in
power!
young_boy_florin
young_boy_florin
Membru Gold
Membru Gold

masculin
Numarul mesajelor : 234
Varsta : 40
Location : bucuresti
Data de inscriere : 19/07/2010

Sus In jos

Reglarea masinii de tatuat de la A la Z - Pagina 3 Empty Re: Reglarea masinii de tatuat de la A la Z

Mesaj Scris de sever Mar Feb 15, 2011 9:30 pm

am patit asa mai demult la o masina si era condensatorul,sper aia sa fie si la tine ia un aparat de masura si masoaral,asa afli daca e bun sau nu.

sever
Membru Gold
Membru Gold

masculin
Numarul mesajelor : 841
Varsta : 44
Location : Lupeni-Hunedoara,Odense-Danemarca
Data de inscriere : 06/11/2010

http://www.severtattoo.com

Sus In jos

Reglarea masinii de tatuat de la A la Z - Pagina 3 Empty Re: Reglarea masinii de tatuat de la A la Z

Mesaj Scris de nick_style Mar Feb 15, 2011 10:15 pm

Pai e simplu de schimbat nu stiu ce mai astepti Smile
De ce sa astepti raspunsuri cand poti afla foarte repede singur.
nick_style
nick_style
Membru Gold
Membru Gold

masculin
Numarul mesajelor : 1386
Varsta : 44
Location : vaslui
Data de inscriere : 19/04/2009

Sus In jos

Reglarea masinii de tatuat de la A la Z - Pagina 3 Empty Re: Reglarea masinii de tatuat de la A la Z

Mesaj Scris de mariusik Mier Feb 16, 2011 5:24 am

Very Happy Este simplu Nick, dar eu nu am sculele asa ca tre' sa astept pana vineri cand mi-l poate lipi cineva!
mariusik
mariusik
Membru Gold
Membru Gold

masculin
Numarul mesajelor : 980
Varsta : 40
Location : tulcea
Data de inscriere : 01/07/2010

Sus In jos

Reglarea masinii de tatuat de la A la Z - Pagina 3 Empty Re: Reglarea masinii de tatuat de la A la Z

Mesaj Scris de nick_style Mier Feb 16, 2011 5:41 am

Asta era,eu am un pistol de lipit acasa de mic copil si tare bun e sa stii Very Happy
nick_style
nick_style
Membru Gold
Membru Gold

masculin
Numarul mesajelor : 1386
Varsta : 44
Location : vaslui
Data de inscriere : 19/04/2009

Sus In jos

Reglarea masinii de tatuat de la A la Z - Pagina 3 Empty Re: Reglarea masinii de tatuat de la A la Z

Mesaj Scris de mariusik Mier Feb 16, 2011 10:18 am

Crying or Very sad Stiu... eu pana acum apelam la fratele meu dar i s-a stricat si lui pistolul si trebuie sa caut alte solutii!
mariusik
mariusik
Membru Gold
Membru Gold

masculin
Numarul mesajelor : 980
Varsta : 40
Location : tulcea
Data de inscriere : 01/07/2010

Sus In jos

Reglarea masinii de tatuat de la A la Z - Pagina 3 Empty Re: Reglarea masinii de tatuat de la A la Z

Mesaj Scris de sever Mier Feb 16, 2011 11:25 am

dute si tu la un depanator tv sau unu de repara telefoane,nu poate sa iti ia mai mult de 2 lei pt 2 lipituri la un condensator

sever
Membru Gold
Membru Gold

masculin
Numarul mesajelor : 841
Varsta : 44
Location : Lupeni-Hunedoara,Odense-Danemarca
Data de inscriere : 06/11/2010

http://www.severtattoo.com

Sus In jos

Reglarea masinii de tatuat de la A la Z - Pagina 3 Empty Re: Reglarea masinii de tatuat de la A la Z

Mesaj Scris de mariusik Mier Feb 16, 2011 1:41 pm

Very Happy Pai o sa ii dau vineri unui coleg la munca sa imi puna la astea condensatorul de 47uf si mai am unele de 8 w si vreau sa le pun si la alea unul de 22uf asa ca... Multumesc pt sfaturi!!
mariusik
mariusik
Membru Gold
Membru Gold

masculin
Numarul mesajelor : 980
Varsta : 40
Location : tulcea
Data de inscriere : 01/07/2010

Sus In jos

Reglarea masinii de tatuat de la A la Z - Pagina 3 Empty Re: Reglarea masinii de tatuat de la A la Z

Mesaj Scris de tattoo_by_flo Joi Feb 17, 2011 12:38 pm

e vreo 20 de lei un pistol de lipit Basketball

tattoo_by_flo
Membru Gold
Membru Gold

masculin
Numarul mesajelor : 458
Varsta : 74
Location : romania
Data de inscriere : 07/06/2010

Sus In jos

Reglarea masinii de tatuat de la A la Z - Pagina 3 Empty Re: Reglarea masinii de tatuat de la A la Z

Mesaj Scris de Pick Joi Feb 17, 2011 10:04 pm

ca sa schimbi condensatorul nu treb sa demontezi aparatul? n-as avea incredere la un nene care repara televizoare ca o sa-mi monteze aparatul la fel cum l-a demontat Razz
Pick
Pick
Membru Gold
Membru Gold

masculin
Numarul mesajelor : 157
Varsta : 34
Location : galati
Data de inscriere : 29/01/2011

Sus In jos

Reglarea masinii de tatuat de la A la Z - Pagina 3 Empty Re: Reglarea masinii de tatuat de la A la Z

Mesaj Scris de sever Vin Feb 18, 2011 9:29 am

pai depinde unde e pus ,cate o data trebe cateodata nu trebe daca ajungi la el,daca il demontezi ce ?normal ca nu o sa il lasi pe depanatorul tv dupa sa iti monteze si seteze masina liner sau shader sau color:))) il montezi inapoi singur ce are ??? Smile))) 4 suruburi:))

sever
Membru Gold
Membru Gold

masculin
Numarul mesajelor : 841
Varsta : 44
Location : Lupeni-Hunedoara,Odense-Danemarca
Data de inscriere : 06/11/2010

http://www.severtattoo.com

Sus In jos

Reglarea masinii de tatuat de la A la Z - Pagina 3 Empty Re: Reglarea masinii de tatuat de la A la Z

Mesaj Scris de mariusik Sam Feb 19, 2011 9:49 am

Smile)) Mi-am schimbat condensatorul si m-am trezit cu alte bube!!! Se pare ca acesta s-a ars din acelasi motiv pentru care bobinele se incingeau: sursa. Am luat un aparat sa masor ce voltaj iese din sursa, daca corespunde sau nu cu ce imi indica mie si... surprize - NUUU!! De ce sa ma mir ca nu puteam sa mai reglez aparatul bine cand voltajul era enorm! Si incercand sa vad cum sta treaba am mai ars un condensator... culmea, nu?!! Acum am mai multe probleme. Iar in ceea ce priveste aparatul eu il dezasamblez si asamblez si reglez singur! Nimeni altcineva! Am dat jos bobinele cu condensatorul, l-am schimbat si le-am pus la loc. Acum trebuie sa rezolv noile probleme aparute! Oricum, un sfat pentru cei care de abia se apuca: puneti mai multi bani la ciorap si cumparati-va scule de calitate, chiar daca dati dublu decat ati vrea, nu se merita sa faci ca mine! Si ale mele nu sunt chiar cele mai ieftine...
mariusik
mariusik
Membru Gold
Membru Gold

masculin
Numarul mesajelor : 980
Varsta : 40
Location : tulcea
Data de inscriere : 01/07/2010

Sus In jos

Reglarea masinii de tatuat de la A la Z - Pagina 3 Empty Re: Reglarea masinii de tatuat de la A la Z

Mesaj Scris de nick_style Sam Feb 19, 2011 3:20 pm

Esti tu un caz mai nefericit:)
nick_style
nick_style
Membru Gold
Membru Gold

masculin
Numarul mesajelor : 1386
Varsta : 44
Location : vaslui
Data de inscriere : 19/04/2009

Sus In jos

Reglarea masinii de tatuat de la A la Z - Pagina 3 Empty Re: Reglarea masinii de tatuat de la A la Z

Mesaj Scris de tattoo_by_flo Sam Feb 19, 2011 8:03 pm

dar ce sursa ai mariusik,de a luat-o razna???

tattoo_by_flo
Membru Gold
Membru Gold

masculin
Numarul mesajelor : 458
Varsta : 74
Location : romania
Data de inscriere : 07/06/2010

Sus In jos

Reglarea masinii de tatuat de la A la Z - Pagina 3 Empty Re: Reglarea masinii de tatuat de la A la Z

Mesaj Scris de mariusik Dum Feb 20, 2011 9:49 am

sursa nu a luat-o razna, pur si simplu voltajul pentru care o reglez nu este voltajul care mi-l scoate. Am reglat aparatul de tatuat masurand voltajul cu aparatul de masura si pe la 3,5 V reglat de la sursa pe aparat in aparea 8,3 V, voltaj la care pentru prima data am reusit sa reglez aparatul cum nu l-am avut niciodata. Am incercat apoi sa vad care este maximul la care rezista condensatorul pentru ca era de 35v si pe la 8 v si ceva la sursa s-a dus dracu iar si am luat-o de la capat. Si tind sa cred ca s-a dereglat pe parcurs pentru ca atunci cand am cumparat-o am facut cateva tatuaj cu tonuri de gri finute si mi-au iesit bine. La scurt timp dupa si pana acum, am avut numai tribale si litere chinezesti si pana cand si la astea imi era greu sa lucrez dar ma chinuiam. Si asta este a doua sursa cu care am probleme! Nu stiu cum dracu ca nu le fac nimic!!! Le tin ca pe bibelouri!
mariusik
mariusik
Membru Gold
Membru Gold

masculin
Numarul mesajelor : 980
Varsta : 40
Location : tulcea
Data de inscriere : 01/07/2010

Sus In jos

Reglarea masinii de tatuat de la A la Z - Pagina 3 Empty Re: Reglarea masinii de tatuat de la A la Z

Mesaj Scris de young_boy_florin Dum Feb 20, 2011 5:02 pm

unele surse (cele chinezesti de obicei ) au componentele proaste si nu rezista la 1,5 ohm sau bobine cu 10 sau mai multe infasurari! parca sunt facute special pt bobine de 8 wrap si astea folosite la 6 v! io decate ori folosesc sursa ii pun niste pahare de plastic sub piciarele ei ca daca o las direct p masa dupa o ora fac oua ochiuri p ea!
young_boy_florin
young_boy_florin
Membru Gold
Membru Gold

masculin
Numarul mesajelor : 234
Varsta : 40
Location : bucuresti
Data de inscriere : 19/07/2010

Sus In jos

Reglarea masinii de tatuat de la A la Z - Pagina 3 Empty Re: Reglarea masinii de tatuat de la A la Z

Mesaj Scris de mariusik Dum Feb 20, 2011 5:26 pm

mariusik
mariusik
Membru Gold
Membru Gold

masculin
Numarul mesajelor : 980
Varsta : 40
Location : tulcea
Data de inscriere : 01/07/2010

Sus In jos

Reglarea masinii de tatuat de la A la Z - Pagina 3 Empty Re: Reglarea masinii de tatuat de la A la Z

Mesaj Scris de tattoo_by_flo Dum Feb 20, 2011 8:41 pm

aha. nu stiu ce sa zic. pai lucreaza atunci cu ea la 3.5 asta e.... eu mi-am luat una din italia si tot in italia e facuta ,la parma. il stiam pe unu de la un salon si el mi-a comandat-o . sursa a fost 85 e si comisionu lu ala 15 e

tattoo_by_flo
Membru Gold
Membru Gold

masculin
Numarul mesajelor : 458
Varsta : 74
Location : romania
Data de inscriere : 07/06/2010

Sus In jos

Reglarea masinii de tatuat de la A la Z - Pagina 3 Empty Re: Reglarea masinii de tatuat de la A la Z

Mesaj Scris de nick_style Lun Feb 21, 2011 6:05 am

Cam trompeta sursa aia,eu tot una made in Italia am Smile
nick_style
nick_style
Membru Gold
Membru Gold

masculin
Numarul mesajelor : 1386
Varsta : 44
Location : vaslui
Data de inscriere : 19/04/2009

Sus In jos

Reglarea masinii de tatuat de la A la Z - Pagina 3 Empty Re: Reglarea masinii de tatuat de la A la Z

Mesaj Scris de Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 3 din 6 Înapoi  1, 2, 3, 4, 5, 6  Urmatorul

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum