Tattoo Art Forum
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Vindecarea tatuajului

+90
adrian23
make94
Fairylina
Rebecccca
joinmihai
myhaella.m
razvanmihai
dolfi
Alberts79
alina168
bogdan85
Enigmatic
ALINAAMALIA
cretzullicious
leolivinginkorea
Weps
MariusMKV
marian
subsonique
roro
alina_dark
Endless
rooxanyk
Alex
andreea.daniel
rechines
corado
adyshorrr
young_boy_florin
CIulik
c8ilu18
mariusik
Pick
superstefi
ionutzxxx_1991
cezaryon666
CobraSupplies
vally
smiresmire
sever
cashu21
senzation
alexxxa
MissButterfly
Nockthurnal
nosferatum
BlackVirus
RayOfRa
razva
Lyanna
chipiko
tzily
luigim
Umbra
supitza
marinusha
alex1996
honeygirl
ciprian
RedNeCk
ten hours left
parazitu1800
Norina
alexsally
Chow05
tattoos
laura_georgiana2003
nick_style
kmytsa
freak_dudette
timea89
God-Of-War
ciprik22
tiberiuenache
cedrik
keeekeeess
Quacker
melinda
anck
addi
dodolino
dragon
Buli
geta
Maltesse Cross
sascha
scorpy
paulhd2003
again
Ova-Tattoo Art
94 participanți

Pagina 20 din 21 Înapoi  1 ... 11 ... 19, 20, 21  Urmatorul

In jos

Vindecarea tatuajului - Pagina 20 Empty Re: Vindecarea tatuajului

Mesaj Scris de rooxanyk Vin Iul 01, 2011 11:21 am

nick_style a scris:Nu ca ai sti sa-l postezi Razz
nici asta Mad
rooxanyk
rooxanyk
Membru Bronz
Membru Bronz

feminin
Numarul mesajelor : 43
Varsta : 36
Location : bucuresti
Data de inscriere : 09/06/2011

Sus In jos

Vindecarea tatuajului - Pagina 20 Empty Re: Vindecarea tatuajului

Mesaj Scris de senzation Dum Iul 10, 2011 10:16 am

Acel tatuaj a fost nenorocit din vina ambelor parti,dar cea mai mare vina a fost a ta.
1.El a executat prea adanc acel tatuaj si ne steril.
2.Tu nu ai avut grija de el. Niniodata in viata ta sa nu mai pui spirt pe un tatuaj,exclus atingerea tatuajului cu spirt. Tatuajul trebuie sa stea liber pt a fi aerisit,inainte de fiecare ungere a tatuajului cu bephanten,se spala cu apa calduta si sapun protex antibacterian fara aroma. Dupa spalare se tamponeaza cu prosopele de hartie si se lasa 5-10 minute sa se zvante,dupa care e aplica un strat subtire de bephanten. Tatuatorul,dupa terminarea tatuajului trebuia sa-ti aplice un strat subtire de vaselina si folie. Acea folie trebuia indepartata dupa 1-3 ore de la aplicare.Se spala tatuajul cu produsele mentionate mai sus si gata. Acele folosite trebuiau sa fie sterile si varfurile. Asa se face un tatuaj nu in conditii insalubre. Oricat de prost ar fi tatuatorul si oricat de adanc ar bate nu ar trebui sa se unfle piciorul. In cazul in care se observa o infectie,se i-au 5 zile pastile (amoxacilina) si se da cu kanamicina de 8-12 ori pe zi,dar inaintea aplicarii unguientului se spala zona tatuata cu apa si sapun protex. Si garantez ca in 2 saptamani se vindeca zona in proportie de 70%,iar intr-o luna e vindecata 100%. La inceput exprimentam pe mine aceasta arta,si aveam numai infectii. Cu acest tratament am scapat de orice infectie.
senzation
senzation
Membru Gold
Membru Gold

masculin
Numarul mesajelor : 667
Varsta : 35
Location : IASI ; Rromania
Data de inscriere : 06/02/2010

Sus In jos

Vindecarea tatuajului - Pagina 20 Empty Re: Vindecarea tatuajului

Mesaj Scris de MariusMKV Mier Aug 03, 2011 5:59 am

am si eu o intrebare, am facut primul tatuaj pe ceafa si fiind o zona mai sensibila in privinta miscarii s'a crapat coaja. Ce sfaturi imi dati in privinta asta?

MariusMKV

masculin
Numarul mesajelor : 3
Varsta : 40
Location : Buzau
Data de inscriere : 16/07/2011

Sus In jos

Vindecarea tatuajului - Pagina 20 Empty Re: Vindecarea tatuajului

Mesaj Scris de Weps Mier Aug 10, 2011 3:23 pm

Desi nu ma pricep... nu inteleg cum a putut sa se crape acea coaja, pe care presuspun ca ai ingrijit-o corespunzator, adica ai tinut-o tot timpul sub Bepanthen ( sau ma rog, ce unguent ai folosit tu )... incearca sa ungi ca lumea zona tatuata. Si prin 'ca lumea' nu ma refer sa pui un strat gros de unguent, ci unul care sa acopere bine zona, ca pielea sa se intainda cat are nevoie... sa nu stea stransa.

Weps

masculin
Numarul mesajelor : 6
Varsta : 33
Location : Bucuresti
Data de inscriere : 07/08/2011

Sus In jos

Vindecarea tatuajului - Pagina 20 Empty Am dureri sunt normale?

Mesaj Scris de leolivinginkorea Joi Aug 11, 2011 8:36 am

Salut,sunt nou pe forum,imi cer scuze probabil ca voi repeta acceiasi intrebare care v-au pus-o toti insa la mine e mai delicata problema,in sensul ca nu imi pot procura Bepanthen(nu stiu daca am pronuntat bine).Mi-am facut un tatuaj luni adica acum 3 zile ,la un salon din Korea de Sud.(aici saloanele sunt cam ilegale).(ac nou deschis in fata mea,manusi de unica folosinta,totul ok).Ideea e urmatoarea : mi-am facut un tattoo de la cot pana sus la umar (negru cu umbre,sper sa il pot posta) iar cel care mi-a facut tattoo-ul mi-a recomandat sa il feresc de apa si sa il dau cu VASELINA zilnic.E pana aici totul ok insa am tot dat cu Vaselina asta,iar aici este foarte cald si imi este greu sa il feresc de soare.Miroase foarte urat tatuajul (de la vaselina asta cred) si la fel daca il sterg cu un servetel se face negru.Am inceput sa am si unele mici dureri (intepaturi) sunt normale?Vreau sa mai intreb daca pot sa il spal (tattoo-ul).Si cum imi dau seama daca decurge normal vindecarea.Va multumesc si sper sa primesc un raspuns.


Vindecarea tatuajului - Pagina 20 Tatoo3a

leolivinginkorea

masculin
Numarul mesajelor : 1
Varsta : 37
Location : Seoul
Data de inscriere : 11/08/2011

Sus In jos

Vindecarea tatuajului - Pagina 20 Empty Re: Vindecarea tatuajului

Mesaj Scris de nosferatum Joi Aug 11, 2011 8:45 am

Salut, spala tatuajul odata pe zi cu apa rece, renunta la vaselina, si incearca sa cumperi o crema ce are in compozitie vitamina A si D, sau Baneocin, daca nu se gaseste Bepanthen.
Nu imi dau seama cum de nu gasesti ca din cate stiu e world wide.
In privinta mirosului urat si a intepaturilor ai grija sa nu se infecteze, icearca sa il feresti de soare cat mai mult.
nosferatum
nosferatum
Membru Gold
Membru Gold

masculin
Numarul mesajelor : 827
Varsta : 33
Location : Galati
Data de inscriere : 26/07/2009

Sus In jos

Vindecarea tatuajului - Pagina 20 Empty Re: Vindecarea tatuajului

Mesaj Scris de cretzullicious Sam Noi 05, 2011 3:36 pm

buna.ieri mi-am facut si eu un tatuaj inghinal..l-am spalat knd am venit acasa cu apa rece si sapun cu ph neutru si apoi l-am dat cu bepanthen si l-am pus inapoi in folie..pentru ca m-am gandit ca fiind proaspat poate cand dorm frec pantalonu de el..imi spuneti si mie daca pentru aceasta zona trebuie pusa folie mereu...?ca nu stiu cat trebuie sa stau cu folie k dak ies afara cu blugi imi e sa nu il frec acolo..

cretzullicious

feminin
Numarul mesajelor : 1
Varsta : 32
Location : bucuresti
Data de inscriere : 05/11/2011

Sus In jos

Vindecarea tatuajului - Pagina 20 Empty Re: Vindecarea tatuajului

Mesaj Scris de nosferatum Lun Noi 07, 2011 6:08 pm

cretzullicious a scris:buna.ieri mi-am facut si eu un tatuaj inghinal..l-am spalat knd am venit acasa cu apa rece si sapun cu ph neutru si apoi l-am dat cu bepanthen si l-am pus inapoi in folie..pentru ca m-am gandit ca fiind proaspat poate cand dorm frec pantalonu de el..imi spuneti si mie daca pentru aceasta zona trebuie pusa folie mereu...?ca nu stiu cat trebuie sa stau cu folie k dak ies afara cu blugi imi e sa nu il frec acolo..
Folia se da jos imediat ce ajungi acasa si nu o mai pui la loc, eu asa recomand.Haine cat mai largi.
nosferatum
nosferatum
Membru Gold
Membru Gold

masculin
Numarul mesajelor : 827
Varsta : 33
Location : Galati
Data de inscriere : 26/07/2009

Sus In jos

Vindecarea tatuajului - Pagina 20 Empty Re: Vindecarea tatuajului

Mesaj Scris de ALINAAMALIA Mier Noi 23, 2011 10:55 am

buna. bine v-am gasit! de aseara sunt mandra posesoare a unui tatuaj micut Very Happy l-am spalat dupa 3 ore de la tatuare, ma dau cu bepanthen unguent totul bine si frumos numai ca...at cand ma dau cu unguent imi ramane tus pe deget Sad adica se ia tusul Sad e normal sau sunt eu paranoica? Sad ms anticipat!

ALINAAMALIA

feminin
Numarul mesajelor : 2
Varsta : 39
Location : galati
Data de inscriere : 23/11/2011

Sus In jos

Vindecarea tatuajului - Pagina 20 Empty Re: Vindecarea tatuajului

Mesaj Scris de nick_style Mier Noi 23, 2011 11:23 am

E normal sa iasa putin la inceput.Nu-l mai spala ca este mic si un strat f subtire de bepanthen.
nick_style
nick_style
Membru Gold
Membru Gold

masculin
Numarul mesajelor : 1386
Varsta : 44
Location : vaslui
Data de inscriere : 19/04/2009

Sus In jos

Vindecarea tatuajului - Pagina 20 Empty Re: Vindecarea tatuajului

Mesaj Scris de ALINAAMALIA Mier Noi 23, 2011 11:52 am

ok. multumesc frumos!!! :*

ALINAAMALIA

feminin
Numarul mesajelor : 2
Varsta : 39
Location : galati
Data de inscriere : 23/11/2011

Sus In jos

Vindecarea tatuajului - Pagina 20 Empty help

Mesaj Scris de Enigmatic Joi Noi 24, 2011 3:21 pm

salut forumistilor Razz.. am si eu o intrebare: mi.am facut un tatauaj acuma exact o saptamana la salon,am urmat pasii ca la carte..si anume...l.am dat cu bepanthen din 3 in 3 ore...numai ca..l.am dat de 2 3 ori in strat gros...dupa 6 zile mi.au cazut cojitele...acuma mi.am comandat la farmacie o crema din vaselina pura cu vitaminele A si D, si cand ma dau cu ea..parca se decoloreaza tatuajul..ca si cum ar iesi tus in afara literelor..e normal sa se intample asa ceva?sa nu mai dau cu vaselina si sa continui cu bepanthen?

Enigmatic

masculin
Numarul mesajelor : 5
Varsta : 36
Location : suceava
Data de inscriere : 24/11/2011

Sus In jos

Vindecarea tatuajului - Pagina 20 Empty Re: Vindecarea tatuajului

Mesaj Scris de nosferatum Joi Noi 24, 2011 8:03 pm

Enigmatic a scris:salut forumistilor Razz.. am si eu o intrebare: mi.am facut un tatauaj acuma exact o saptamana la salon,am urmat pasii ca la carte..si anume...l.am dat cu bepanthen din 3 in 3 ore...numai ca..l.am dat de 2 3 ori in strat gros...dupa 6 zile mi.au cazut cojitele...acuma mi.am comandat la farmacie o crema din vaselina pura cu vitaminele A si D, si cand ma dau cu ea..parca se decoloreaza tatuajul..ca si cum ar iesi tus in afara literelor..e normal sa se intample asa ceva?sa nu mai dau cu vaselina si sa continui cu bepanthen?
E cam ambiguu intrebarea ta, si ceva ce ma dispera pe mine, cine va da indicatii in privinta datului cu crema la ore fixe?
A mai fost cineva pe forum in trecut care spunea daca nu ma insel ca punea ceasul sa sune sa se poata da cu crema....
Continua cu bepanthen, inca o saptamana, si dc am spus ambiguu e ca ai spus ca au cazut cojitele si inca mai da tus afara? asta inseamna ca inca e o rana deschisa.Posteaza o poza daca poti sa ne facem o idee in privinta situatiei.
nosferatum
nosferatum
Membru Gold
Membru Gold

masculin
Numarul mesajelor : 827
Varsta : 33
Location : Galati
Data de inscriere : 26/07/2009

Sus In jos

Vindecarea tatuajului - Pagina 20 Empty Re: Vindecarea tatuajului

Mesaj Scris de Enigmatic Joi Noi 24, 2011 8:19 pm

nosferatum a scris:
Enigmatic a scris:salut forumistilor Razz.. am si eu o intrebare: mi.am facut un tatauaj acuma exact o saptamana la salon,am urmat pasii ca la carte..si anume...l.am dat cu bepanthen din 3 in 3 ore...numai ca..l.am dat de 2 3 ori in strat gros...dupa 6 zile mi.au cazut cojitele...acuma mi.am comandat la farmacie o crema din vaselina pura cu vitaminele A si D, si cand ma dau cu ea..parca se decoloreaza tatuajul..ca si cum ar iesi tus in afara literelor..e normal sa se intample asa ceva?sa nu mai dau cu vaselina si sa continui cu bepanthen?
E cam ambiguu intrebarea ta, si ceva ce ma dispera pe mine, cine va da indicatii in privinta datului cu crema la ore fixe?
A mai fost cineva pe forum in trecut care spunea daca nu ma insel ca punea ceasul sa sune sa se poata da cu crema....
Continua cu bepanthen, inca o saptamana, si dc am spus ambiguu e ca ai spus ca au cazut cojitele si inca mai da tus afara? asta inseamna ca inca e o rana deschisa.Posteaza o poza daca poti sa ne facem o idee in privinta situatiei.

Enigmatic

masculin
Numarul mesajelor : 5
Varsta : 36
Location : suceava
Data de inscriere : 24/11/2011

Sus In jos

Vindecarea tatuajului - Pagina 20 Empty sal

Mesaj Scris de Enigmatic Joi Noi 24, 2011 8:32 pm

nu pot pune imagine..si nici link extern timp de 7 zile..nici msj privat nu pot..cei de facut?

Enigmatic

masculin
Numarul mesajelor : 5
Varsta : 36
Location : suceava
Data de inscriere : 24/11/2011

Sus In jos

Vindecarea tatuajului - Pagina 20 Empty Re: Vindecarea tatuajului

Mesaj Scris de nosferatum Vin Noi 25, 2011 8:10 am

Enigmatic a scris:nu pot pune imagine..si nici link extern timp de 7 zile..nici msj privat nu pot..cei de facut?
Incearca cu photobuchet
nosferatum
nosferatum
Membru Gold
Membru Gold

masculin
Numarul mesajelor : 827
Varsta : 33
Location : Galati
Data de inscriere : 26/07/2009

Sus In jos

Vindecarea tatuajului - Pagina 20 Empty poza

Mesaj Scris de Enigmatic Vin Noi 25, 2011 8:39 am

puneti in fata ce trebuie la imageshack.us/photo/my-images/716/img2695p.jpg/

Enigmatic

masculin
Numarul mesajelor : 5
Varsta : 36
Location : suceava
Data de inscriere : 24/11/2011

Sus In jos

Vindecarea tatuajului - Pagina 20 Empty Re: Vindecarea tatuajului

Mesaj Scris de nosferatum Vin Noi 25, 2011 10:46 am

E ciudat, are o nuanta albastruie din ce vad, si nu imi pot da seama daca e vindecat sau nu.
Continua cu bepanthen inca o saptamana iar dupa nu il mai da cu nimic.
nosferatum
nosferatum
Membru Gold
Membru Gold

masculin
Numarul mesajelor : 827
Varsta : 33
Location : Galati
Data de inscriere : 26/07/2009

Sus In jos

Vindecarea tatuajului - Pagina 20 Empty Re: Vindecarea tatuajului

Mesaj Scris de Enigmatic Vin Noi 25, 2011 1:49 pm

nosferatum a scris:E ciudat, are o nuanta albastruie din ce vad, si nu imi pot da seama daca e vindecat sau nu.
Continua cu bepanthen inca o saptamana iar dupa nu il mai da cu nimic.


in realitate e mai inchis..mult mai inchis..e un verde inchis tare..aproape negru..

Enigmatic

masculin
Numarul mesajelor : 5
Varsta : 36
Location : suceava
Data de inscriere : 24/11/2011

Sus In jos

Vindecarea tatuajului - Pagina 20 Empty Re: Vindecarea tatuajului

Mesaj Scris de bogdan85 Joi Ian 05, 2012 10:32 pm

salutare
am si eu o mica intrebare, vreau sa imi fac un tatuaj pe brat si as dori sa stiu ce as putea face in timpul vindecarii, daca l-as putea tine acoperit cu tifon si daca ar avea ceva daca l-as "unge" dimineata si seara. va intreb aceste lucruri deoarece programul meu la servici este 12/24, 12/48 si tinuta impusa(camase). o alta problema o reprezimta faptul ca nu am posibilitatea ca in tipul programului sa aplic crema pe tatuaj. v-as fi recunoscator pentru ceva sfaturii

bogdan85

masculin
Numarul mesajelor : 1
Varsta : 39
Location : tg jiu
Data de inscriere : 05/01/2012

Sus In jos

Vindecarea tatuajului - Pagina 20 Empty Re: Vindecarea tatuajului

Mesaj Scris de alina168 Lun Ian 23, 2012 7:31 pm

buna..mi`am facut un tatuaj sambata pe ceafa mai jos..cam in dreptul umerilor..cel de la salon mi`a zis sa ma dau cu bepanthen timp de 2 saptamani de fiecare data cand il vad ca numai e umed..acum am mai citit pe unele site`uri si din cate am observat anumite persoane au spus din proprie experienta ca tataujul dupa ce este dat cu crema trebuie acoperit cu folie de bucatarie ca sa nu pateze..este adevarat?il afecteaza cu ceva?mentionez ca nu este foarte mare..
alina168
alina168
Pionier
Pionier

feminin
Numarul mesajelor : 11
Varsta : 31
Location : ramnicu sarat
Data de inscriere : 23/01/2012

Sus In jos

Vindecarea tatuajului - Pagina 20 Empty Re: Vindecarea tatuajului

Mesaj Scris de sever Mier Ian 25, 2012 5:47 pm

dai cu bepanten pana cade coaja apoi crema hidratanta pe baza de vitamine sau aloe vera.

sever
Membru Gold
Membru Gold

masculin
Numarul mesajelor : 841
Varsta : 44
Location : Lupeni-Hunedoara,Odense-Danemarca
Data de inscriere : 06/11/2010

http://www.severtattoo.com

Sus In jos

Vindecarea tatuajului - Pagina 20 Empty Re: Vindecarea tatuajului

Mesaj Scris de Alberts79 Joi Feb 02, 2012 3:53 pm

/edit


Ultima editare efectuata de catre Alberts79 in Mar Feb 07, 2012 8:35 am, editata de 3 ori
Alberts79
Alberts79

masculin
Numarul mesajelor : 2
Varsta : 34
Location : Bucharest
Data de inscriere : 02/02/2012

Sus In jos

Vindecarea tatuajului - Pagina 20 Empty Re: Vindecarea tatuajului

Mesaj Scris de nick_style Joi Feb 02, 2012 8:27 pm

Pune o poza mare ca sa ne dam seama,dar mai asteapta pana se vindeca sinu tre sa te trezesti de nebun noaptea sa-l ungi ca nu e nevoie:)
nick_style
nick_style
Membru Gold
Membru Gold

masculin
Numarul mesajelor : 1386
Varsta : 44
Location : vaslui
Data de inscriere : 19/04/2009

Sus In jos

Vindecarea tatuajului - Pagina 20 Empty Re: Vindecarea tatuajului

Mesaj Scris de Alberts79 Vin Feb 03, 2012 9:17 am

/edit


Ultima editare efectuata de catre Alberts79 in Mar Feb 07, 2012 8:34 am, editata de 1 ori
Alberts79
Alberts79

masculin
Numarul mesajelor : 2
Varsta : 34
Location : Bucharest
Data de inscriere : 02/02/2012

Sus In jos

Vindecarea tatuajului - Pagina 20 Empty Re: Vindecarea tatuajului

Mesaj Scris de Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 20 din 21 Înapoi  1 ... 11 ... 19, 20, 21  Urmatorul

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum