Tattoo Art Forum
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Vindecarea tatuajului

+90
adrian23
make94
Fairylina
Rebecccca
joinmihai
myhaella.m
razvanmihai
dolfi
Alberts79
alina168
bogdan85
Enigmatic
ALINAAMALIA
cretzullicious
leolivinginkorea
Weps
MariusMKV
marian
subsonique
roro
alina_dark
Endless
rooxanyk
Alex
andreea.daniel
rechines
corado
adyshorrr
young_boy_florin
CIulik
c8ilu18
mariusik
Pick
superstefi
ionutzxxx_1991
cezaryon666
CobraSupplies
vally
smiresmire
sever
cashu21
senzation
alexxxa
MissButterfly
Nockthurnal
nosferatum
BlackVirus
RayOfRa
razva
Lyanna
chipiko
tzily
luigim
Umbra
supitza
marinusha
alex1996
honeygirl
ciprian
RedNeCk
ten hours left
parazitu1800
Norina
alexsally
Chow05
tattoos
laura_georgiana2003
nick_style
kmytsa
freak_dudette
timea89
God-Of-War
ciprik22
tiberiuenache
cedrik
keeekeeess
Quacker
melinda
anck
addi
dodolino
dragon
Buli
geta
Maltesse Cross
sascha
scorpy
paulhd2003
again
Ova-Tattoo Art
94 participanți

Pagina 21 din 21 Înapoi  1 ... 12 ... 19, 20, 21

In jos

Vindecarea tatuajului - Pagina 21 Empty Re: Vindecarea tatuajului

Mesaj Scris de sever Vin Feb 03, 2012 7:38 pm

S-a mutat forumul
http://tattooart.uv.ro/

sever
Membru Gold
Membru Gold

masculin
Numarul mesajelor : 841
Varsta : 44
Location : Lupeni-Hunedoara,Odense-Danemarca
Data de inscriere : 06/11/2010

http://www.severtattoo.com

Sus In jos

Vindecarea tatuajului - Pagina 21 Empty Re: Vindecarea tatuajului

Mesaj Scris de dolfi Dum Mar 25, 2012 9:21 pm

Hello familiei de tatuati Very Happy , am o intrebare in privinta vindecari un tatuaj proaspat facut, akm 3 zile mi-am scris 2 randuri pe mana toate bune si frumoasa, baiatu care mi la facut ( intr-un salon) mia zis sa ma dau cu servetele umede gen pampers fara alchool sau parfumuri peste tatuaj si bepathen unguent ok toate bune si frumoase doar ca intr-o parte unde imi scire "NO" este putin rosu si inflamat, akm senzatia care o am este de mancarime nimic altceva, ar trebuii sa ma ingrijorez sa fie infectat :O, desi nu sia schimbat culoarea pe margini nu miroase urat sau sa aibe puroi, si de aratat , arata ca si cum ar intrat sub piele Neutral

dolfi

masculin
Numarul mesajelor : 2
Varsta : 34
Location : Timisoara
Data de inscriere : 25/03/2012

Sus In jos

Vindecarea tatuajului - Pagina 21 Empty Re: Vindecarea tatuajului

Mesaj Scris de dolfi Lun Mar 26, 2012 7:34 pm

chiar nici'o parere Sad

dolfi

masculin
Numarul mesajelor : 2
Varsta : 34
Location : Timisoara
Data de inscriere : 25/03/2012

Sus In jos

Vindecarea tatuajului - Pagina 21 Empty Re: Vindecarea tatuajului

Mesaj Scris de razvanmihai Joi Mai 03, 2012 3:44 pm

ne-am mutat pe http://tattooart.uv.ro
razvanmihai
razvanmihai
Membru Silver
Membru Silver

masculin
Numarul mesajelor : 99
Varsta : 33
Location : Romania
Data de inscriere : 28/12/2011

Sus In jos

Vindecarea tatuajului - Pagina 21 Empty Vindecare cu Cicaplast

Mesaj Scris de myhaella.m Vin Mai 04, 2012 9:07 am

Postez in speranta ca experienta proprie va fi de folos si altor persoane. Pe 24.04 mi-am facut un tatuaj pe laba piciorului de aprox. 20cm2, negru, la un salon. A durat maxim 20 min iar tatuatorul mi-a recomandat sa tin folia 4h, sa folosesc numai Bepanthen unguent timp de 10 zile de 4-6x/zi si sa il feresc de apa. Eu am procedat astfel: am scos folia dupa 4h, l-am spalat cu apa si sapun de 2x/zi si l-am mentinut in permanenta umed cu CICAPLAST de la La Roche Posay (60 lei) pe care il aveam deja intrucat dupa o interventie pe fata cu laserul, dermatologul mi-a recomandat numai Kanamicina si Cicaplast pt a evita cicatricile si a se vindeca mai repede. Tatuajul meu s-a comportat astfel: in prima zi a curs foarte putin tusul cat a fost acoperit de folie, doar in urmatoarele 2 zile se inrosise zona si s-a format crusta. Dupa fix 7 zile crusta a cazut, a ramas neted, pigment intens, frumos insa cu o pelicula subtire si albicioasa care astept sa se exfolieze. Cicaplast este crema antibacteriana si acceleratoare de refacere a celulelor epiteliale, dupa descrierea producatorului. Cred ca foarte ok este si Kanamicina si este si mai ieftina decat Bepanthenul. Concluzia este ca nu trebuie folosit exclusiv Bepanthenul unguent ci mai exista si alte variante. Vindecare frumoasa tuturor!

myhaella.m

feminin
Numarul mesajelor : 1
Varsta : 31
Location : Constanta
Data de inscriere : 04/05/2012

Sus In jos

Vindecarea tatuajului - Pagina 21 Empty Re: Vindecarea tatuajului

Mesaj Scris de razvanmihai Vin Mai 04, 2012 10:52 am

ne-am mutat pe http://tattooart.uv.ro
razvanmihai
razvanmihai
Membru Silver
Membru Silver

masculin
Numarul mesajelor : 99
Varsta : 33
Location : Romania
Data de inscriere : 28/12/2011

Sus In jos

Vindecarea tatuajului - Pagina 21 Empty Re: Vindecarea tatuajului

Mesaj Scris de joinmihai Lun Iul 30, 2012 9:19 pm

Vreau sa va intreb daca e o problema daca peste noapte tin folia pe tatuaj ca sa nu patez asternutul.Poate afecta vindecarea tatuajului?

joinmihai

masculin
Numarul mesajelor : 1
Varsta : 41
Location : Bucuresti
Data de inscriere : 30/07/2012

Sus In jos

Vindecarea tatuajului - Pagina 21 Empty Re: Vindecarea tatuajului

Mesaj Scris de razvanmihai Mar Iul 31, 2012 2:45 am

ne-am mutat pe http://tattooart.uv.ro
razvanmihai
razvanmihai
Membru Silver
Membru Silver

masculin
Numarul mesajelor : 99
Varsta : 33
Location : Romania
Data de inscriere : 28/12/2011

Sus In jos

Vindecarea tatuajului - Pagina 21 Empty Buna!!!

Mesaj Scris de Rebecccca Lun Aug 27, 2012 9:16 am

Salut! Am si eu un tatuaj facut pe 22, azi suntem in 27. L-am facut la salon. Mi s-a luat complet cojita azi, acum are un acpect lucios...dar am vazut ca mi-au aparut cateva bubite miiiici pe langa tatuaj. E motiv de ingrijorare? Nu am avut probleme cu vindecarea, nu s-a umflat, inrosit, sau alte alea. L-am ingrijit chiar foarte bine. Nu stiu ce sunt bubitele astea, nu sunt mari, nu ma mananca Neutral Dar imi e frica. Nu stiu daca are vreo treaba, dar am sa va spun si ca am doar 16 ani jumate, si tatuajul este facut pe incheietura mainii, cu negru, si este doar un scris ...nu prea mare....Va rog sa ma ajutatiiiii :* Multumesc !!! Very Happy

Rebecccca

feminin
Numarul mesajelor : 1
Varsta : 29
Location : Bucuresti
Data de inscriere : 27/08/2012

Sus In jos

Vindecarea tatuajului - Pagina 21 Empty Re: Vindecarea tatuajului

Mesaj Scris de Fairylina Sam Dec 22, 2012 2:59 pm

Salut! Am o nelamurire legata de noul meu tatuaj. Este facut alaltaieri, in zona omoplatului drept, si am inceput ca tot omu' sa-l tratez cu bepanthen. 'Problema' a aparut in momentul in care astazi uitandu-ma peste tubul de Bepanthen , am realizat ca este vorba de CREMA, nu de unguent. Este aceste un motiv de ingrijorare? pot sa continui sa-l tratez cu crema? am citit pe mai multe site-uri ca terbuie tratat neaparat cu unguent bepanthen. Se pare ca nu am uitat complet sa specific la farmacie ca vreau unguent, si nu crema. Voi ce spuneti? thx.
Fairylina
Fairylina

feminin
Numarul mesajelor : 1
Varsta : 31
Location : Iasi
Data de inscriere : 22/12/2012

Sus In jos

Vindecarea tatuajului - Pagina 21 Empty Re: Vindecarea tatuajului

Mesaj Scris de make94 Dum Dec 30, 2012 9:04 pm

Salut!Are ceva daca nu il acopar tatuaju?Adica l-am facut de 2 zile si nu l-am acoperit deloc,dar cu bepanthen dau de cate ori este nevoie 3-4 ori pe zi!

make94

masculin
Numarul mesajelor : 1
Varsta : 29
Location : pitesti
Data de inscriere : 30/12/2012

Sus In jos

Vindecarea tatuajului - Pagina 21 Empty Re: Vindecarea tatuajului

Mesaj Scris de CobraSupplies Vin Ian 18, 2013 11:49 pm

Dupa parerea noastra daca doriti tatuaje de calitate trebuie sa folositi si produse pe masura, nu ai cum sa faci din k..kt, Bici. Suntem reprezentanti Exlusivisti oficiali la produsele " After-Inked, Radiant ink si H2Ocean " si sincer cam greu pe piata romaneasca datorita mentalitati romanesti invechite, pacat ca pastram inca mirosul de comunism arogant in sangele tanar. Stima si va dorim mult succes cu produsele de proasta calitate macar sa scoateti semi'calitate pe viitor.
CobraSupplies
CobraSupplies
Membru Gold
Membru Gold

masculin
Numarul mesajelor : 108
Varsta : 44
Location : Bucharest / Romania
Data de inscriere : 29/11/2010

http://www.tattoosupplies.ro

Sus In jos

Vindecarea tatuajului - Pagina 21 Empty Re: Vindecarea tatuajului

Mesaj Scris de adrian23 Vin Feb 01, 2013 11:31 pm

salut am si eu o mica intrebare daca se poate,miam facut un tatuaj acum 9 zile in urma,totul a decurs cum trebuie in tratarea lui folosind bepanthen unguent si vreau sa spun ca nu sia pierdut din culoare tatuajul tot negrul acela inchis a ramas numai ca nu mai este stralucitor prea mult.Intrebarea este ca acum dupa ce mia trecut,pielea a inceput sa ma cam stranga parca este uscata!!trebuie neaparat sa ma mai dau cu vreo crema ?si daca DA cu ce anume?stima si respect

adrian23

masculin
Numarul mesajelor : 1
Varsta : 34
Location : braila
Data de inscriere : 01/02/2013

Sus In jos

Vindecarea tatuajului - Pagina 21 Empty Re: Vindecarea tatuajului

Mesaj Scris de CobraSupplies Sam Feb 02, 2013 11:14 pm

NU este o mica intrebare, este chiar o mare problema care nu o inteleg multe persoane si mai ales Artisti tatuatori din romania. Este egzact ca si fumatul de Ex:(Fumezi cand esti tanar dar efectele se vad mult mai tarziu). Asa se intampla si cu tusul abia introdus in piele,daca nu folosesti creme special concepute pt a proteza SI TUSUL, o sa regreti restul perioadei care va urma. Tusul este introdus in piele ca un intrus in tesutul pieli. Organismul se protejaza folosind serul (globulele albe si proteine) pentru a proteja de infectie, odata introdus tusul este recunoscut de organism drept, bacteri, microorganisme straine, etc, etc, care ataca organismul prin piele. Sunt multe Unguente precum cremele AFTER-INKED, unguentele H2Ocean care fac sa (pacaleasca organismul si sa accepte tusul asa cum este el daca este Steril si nu are microbacterii).

Tusul se detelioreaza imediat dar efectele se vad dupa cateva zile din cauza unguentului care afecteaza treptat si distruge chimic structura tusului, daca nu il poate scoate afara il distruge. Pt a explica pe scurs efectul Bepanthen, prin componenta activa dexpanthenol (pro-vitamina B5), Bepanthen Unguent actioneaza din interior si accelereaza procesul de vindecare, iar prin intermediul lanolinei, este asigurata actiunea exterioara, amplificand functia de bariera naturala a pielii dar numai in cazurile de rani, arsuri, etc, etc, NU si in cazul Tatuajului. Asta nu face decat sa vezi mai tarziu efectul acestui UNGUENT.

PS:Iti dormim mult succes si data viitoare cand iti faci tatuaj gandestete ca il ai pe toata viata si chiar daca dai milioane pe el la inceput si nu ai grija de el cu cativa ron in plus ai sa mai dai alte milioane sa il refaci. Stima

Vindecarea tatuajului - Pagina 21 Afterinked-lotion-moisturized-17oz-50ml-p-428
CobraSupplies
CobraSupplies
Membru Gold
Membru Gold

masculin
Numarul mesajelor : 108
Varsta : 44
Location : Bucharest / Romania
Data de inscriere : 29/11/2010

http://www.tattoosupplies.ro

Sus In jos

Vindecarea tatuajului - Pagina 21 Empty Re: Vindecarea tatuajului

Mesaj Scris de CobraSupplies Sam Feb 02, 2013 11:32 pm

CobraSupplies
CobraSupplies
Membru Gold
Membru Gold

masculin
Numarul mesajelor : 108
Varsta : 44
Location : Bucharest / Romania
Data de inscriere : 29/11/2010

http://www.tattoosupplies.ro

Sus In jos

Vindecarea tatuajului - Pagina 21 Empty Re: Vindecarea tatuajului

Mesaj Scris de Roberto11 Vin Mar 15, 2013 4:15 pm

Sall acum 3 zile mi-am facut si eu un tatuaj..la un cunoscut.Tatuajul este facut pe antebrat, My Mother Is My Angel,asta este tatuajul.Intreb si eu cum sa il ingrijesc perfect am Bephaten... dar nu stiu cand sa dau cu apa... daca e bine sa il spal.Nu are coaja arata bine chiar daca are 3 zile... putin umflat adica se simte cand dai cu mana pe el.Ajutati ma si p mn.multumesc

Roberto11

masculin
Numarul mesajelor : 1
Varsta : 34
Location : Bucuresti
Data de inscriere : 15/03/2013

Sus In jos

Vindecarea tatuajului - Pagina 21 Empty Tatuaj nevindecat - scos in relief

Mesaj Scris de askary Sam Mai 11, 2013 11:12 am

Buna,
Mi-am facut un tatuaj acum 1 luna ( zona- incheietura mainii) , am folosit bepanthen pentru ingrijirea lui, iar la inceput totul a fost in ordine, arata bine.
Problema este ca acum este scos in relief, si se observa pielea incretita la suprafata lui, si ce ma deranjeaza cel mai mult : literele s-au ingrosat. Nu s-a "dizolvat" sub piele cerneala, si-a pastrat forma, dar nu arata ca un tatuaj normal si vindecat.
Ce as putea sa fac ? Sa folosesc si alte produse (creme)? Ma gandesc ca dupa mai bine de o luna trebuia sa fie vindecat.
Se poate sa fi folosit prea multa creme Bepanthen si acesta sa fie efectul?
Va multumesc anticiat si sper sa ma puteti ajuta.

askary

feminin
Numarul mesajelor : 1
Varsta : 36
Location : bucuresti
Data de inscriere : 11/05/2013

Sus In jos

Vindecarea tatuajului - Pagina 21 Empty Re: Vindecarea tatuajului

Mesaj Scris de Sorin Mier Mai 22, 2013 6:30 pm

Salut am o intrebare am un tatuaj facut pe jumate de mana...Am dat 2 sapt cu Bepanthen Unguent...Acum pot da cu crema hidratanta dar daca contine alchool are ceva? Si dupa cat timp isi revin culorile?

Sorin

masculin
Numarul mesajelor : 2
Varsta : 31
Location : Slatina
Data de inscriere : 19/05/2013

Sus In jos

Vindecarea tatuajului - Pagina 21 Empty Re: Vindecarea tatuajului

Mesaj Scris de Cristian91M Mier Apr 23, 2014 6:45 am

Buna, mi-am facut un tatuaj acum o săptămana iar eu l-am dat cu crema de galbene pana acum... Si am observat ca nu este bine.... Are ceva daca imi cumpăr bephaten acum? Sau nu mai are rost??

Cristian91M

masculin
Numarul mesajelor : 3
Varsta : 33
Location : Timisoara
Data de inscriere : 23/04/2014

Sus In jos

Vindecarea tatuajului - Pagina 21 Empty Re: Vindecarea tatuajului

Mesaj Scris de Cristian91M Mier Apr 23, 2014 6:46 am

Buna, mi-am facut un tatuaj acum o săptămana iar eu l-am dat cu crema de galbene pana acum... Si am citit ca nu este bine.... Are ceva daca imi cumpăr bephaten acum? Sau nu mai are rost??

Cristian91M

masculin
Numarul mesajelor : 3
Varsta : 33
Location : Timisoara
Data de inscriere : 23/04/2014

Sus In jos

Vindecarea tatuajului - Pagina 21 Empty Re: Vindecarea tatuajului

Mesaj Scris de Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 21 din 21 Înapoi  1 ... 12 ... 19, 20, 21

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum