Tattoo Art Forum
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Vindecarea tatuajului

+90
adrian23
make94
Fairylina
Rebecccca
joinmihai
myhaella.m
razvanmihai
dolfi
Alberts79
alina168
bogdan85
Enigmatic
ALINAAMALIA
cretzullicious
leolivinginkorea
Weps
MariusMKV
marian
subsonique
roro
alina_dark
Endless
rooxanyk
Alex
andreea.daniel
rechines
corado
adyshorrr
young_boy_florin
CIulik
c8ilu18
mariusik
Pick
superstefi
ionutzxxx_1991
cezaryon666
CobraSupplies
vally
smiresmire
sever
cashu21
senzation
alexxxa
MissButterfly
Nockthurnal
nosferatum
BlackVirus
RayOfRa
razva
Lyanna
chipiko
tzily
luigim
Umbra
supitza
marinusha
alex1996
honeygirl
ciprian
RedNeCk
ten hours left
parazitu1800
Norina
alexsally
Chow05
tattoos
laura_georgiana2003
nick_style
kmytsa
freak_dudette
timea89
God-Of-War
ciprik22
tiberiuenache
cedrik
keeekeeess
Quacker
melinda
anck
addi
dodolino
dragon
Buli
geta
Maltesse Cross
sascha
scorpy
paulhd2003
again
Ova-Tattoo Art
94 participanți

Pagina 6 din 21 Înapoi  1 ... 5, 6, 7 ... 13 ... 21  Urmatorul

In jos

Vindecarea tatuajului - Pagina 6 Empty Re: Vindecarea tatuajului

Mesaj Scris de Ova-Tattoo Art Mier Iun 10, 2009 1:21 pm

Pai trebuie sa stea normal 12 ore cu folia, ca sa nu se usuce excesul de limfa care mai curge. Pana se inchid porii, apoi trebuie sa spele si sa il usuce, urmnd tratamentul cu Bebanthen. Bepanthenul trebuie dat cprima data chiar dupa finalizarea tatuajului...
Ova-Tattoo Art
Ova-Tattoo Art
Admin
Admin

masculin
Numarul mesajelor : 2675
Varsta : 47
Location : Verona / ITALY
Data de inscriere : 18/11/2007

http://www.ova-tattooarte.com/

Sus In jos

Vindecarea tatuajului - Pagina 6 Empty Re: Vindecarea tatuajului

Mesaj Scris de nick_style Mier Iun 10, 2009 1:47 pm

eu i-am zis sa stea cu folia vreo ora si sa il stearga dupa aia cu o carpa umeda sa fie curat si s-a dar cu fougera ceea ce cred ca-i f bun,poate o fi alergic la tus sau eu m-am gandit ca poate e de la caldura f mare de afara
nick_style
nick_style
Membru Gold
Membru Gold

masculin
Numarul mesajelor : 1386
Varsta : 44
Location : vaslui
Data de inscriere : 19/04/2009

Sus In jos

Vindecarea tatuajului - Pagina 6 Empty Re: Vindecarea tatuajului

Mesaj Scris de Ova-Tattoo Art Sam Iun 13, 2009 3:29 pm

Nu stiu ce sa zic. Dar folia trebuie tinuta 12 ore. Ca sa nu se usuce limfa ce mai curge. Restul nu pot sa stiu exact, daca nu am vazut consecintele...
Ova-Tattoo Art
Ova-Tattoo Art
Admin
Admin

masculin
Numarul mesajelor : 2675
Varsta : 47
Location : Verona / ITALY
Data de inscriere : 18/11/2007

http://www.ova-tattooarte.com/

Sus In jos

Vindecarea tatuajului - Pagina 6 Empty Re: Vindecarea tatuajului

Mesaj Scris de Chow05 Mier Aug 05, 2009 3:39 pm

Servus tuturor,
Azi m-am ales cu un tatuaj foarte fain.
Insa pentru intretinerea lui, am luat de la farmacie bepanthen crema in loc de unguent. Il pot folosi sau e musai unguentul? Multumesc.

Chow05

feminin
Numarul mesajelor : 2
Varsta : 51
Location : Brasov
Data de inscriere : 05/08/2009

Sus In jos

Vindecarea tatuajului - Pagina 6 Empty Re: Vindecarea tatuajului

Mesaj Scris de Ova-Tattoo Art Vin Aug 07, 2009 12:29 pm

e bun orice daca scrie pe el Bepanthen. Dar mai bine iti iei Bepanthen plus. Nu te trage asa de tare de piele la ungere.
Ova-Tattoo Art
Ova-Tattoo Art
Admin
Admin

masculin
Numarul mesajelor : 2675
Varsta : 47
Location : Verona / ITALY
Data de inscriere : 18/11/2007

http://www.ova-tattooarte.com/

Sus In jos

Vindecarea tatuajului - Pagina 6 Empty Re: Vindecarea tatuajului

Mesaj Scris de Chow05 Vin Aug 07, 2009 4:32 pm

Multumesc pentru raspuns.
Crema Bepanthen intra foarte repede in piele si am o oarecare senzatie de uscaciune. Tatuajul de anul trecut il mai "hraneam" si cu vitamina A solutie. Si s-a vindecat foarte bine si frumos.
O sa pun o poza cu noul tatuaj dupa vindecare, ca tare ma mandresc cu el :-).

Ova-Tattoo Art a scris:e bun orice daca scrie pe el Bepanthen. Dar mai bine iti iei Bepanthen plus. Nu te trage asa de tare de piele la ungere.

Chow05

feminin
Numarul mesajelor : 2
Varsta : 51
Location : Brasov
Data de inscriere : 05/08/2009

Sus In jos

Vindecarea tatuajului - Pagina 6 Empty Re: Vindecarea tatuajului

Mesaj Scris de alexsally Vin Aug 28, 2009 7:03 pm

Sal. Se gaseste Fougera pe la noi? Sau alt unguent cu vitamina A?

alexsally
Membru Bronz
Membru Bronz

masculin
Numarul mesajelor : 29
Varsta : 33
Location : Bucuresti
Data de inscriere : 04/08/2009

Sus In jos

Vindecarea tatuajului - Pagina 6 Empty Re: Vindecarea tatuajului

Mesaj Scris de Norina Mier Sept 09, 2009 12:29 pm

Salut .mi-am facut un tatuaj acum cateva zile,,vineri mai exact..sunt niste urme de labute de pisica...este facut la salon..dupa ce mi-a fost facut tatuajul arata perfect.am tinut folia vreo 2 ore dupa care l-am spalat cu sapun antibacterian.cateva zile am dat tatuajul cu baneocin care din cate stiu este bun(asta m-a sfatuit cea de la salon sa folosesc).mi-a facut coaja...ma manca tare de tot...sa mentionez ca am o piele foarte sensibila..insa tatuajul s-a comportat perfect.aproape ca mi s-a luat pielea de tot..insa cred ca este putin cam decolorat.adik asa cred eu..pt ca am vazut ca mai trebuie sa fie un strat care sa se ia.este un strat mai alb care face tatuajul sa para decolorat.ar trebui sa imi fac pb?tatuajul meu va arata ca la inceput dupa ce va cadea si stratul acela subtire de piele?
pls help.ca daca incep sa urasc tatuajul..s-a terminat..

Norina

feminin
Numarul mesajelor : 2
Varsta : 35
Location : Constanta
Data de inscriere : 09/09/2009

Sus In jos

Vindecarea tatuajului - Pagina 6 Empty Re: Vindecarea tatuajului

Mesaj Scris de Norina Mier Sept 09, 2009 12:31 pm

aaa...vroiam sa mai zic ca dupa ce am vazut toate discutiile de aici...desi aproape mi-a cazut toata pielea..m-am mai dat o data cu putina crema..sa nu fie uscat...are ceva?

Norina

feminin
Numarul mesajelor : 2
Varsta : 35
Location : Constanta
Data de inscriere : 09/09/2009

Sus In jos

Vindecarea tatuajului - Pagina 6 Empty Salut

Mesaj Scris de parazitu1800 Mar Noi 03, 2009 8:41 pm

Vindecarea tatuajului - Pagina 6 Dsc01375j

Salut. Am facut si eu de curand un tatuaj, mai exact pe 10 octombrie. Chestia e ca s-a vindecat putin mai greu..nush de ce,poate ca am fost obligat sa port numai pantaloni lungi..deh..serviciul asta. Acum este ok, mai are putina coaja. Intrebarile sunt: de fel nu sunt sedentar si am o activitate fizica intensa. Dupa cat timp pot juca fotbal, alerga,? Pot folosi dupa vindecare o crema hidratanta, gen nivea, dove ? etc. Multumesc anticipat

parazitu1800
Pionier
Pionier

masculin
Numarul mesajelor : 11
Varsta : 37
Location : Bucharest
Data de inscriere : 03/11/2009

Sus In jos

Vindecarea tatuajului - Pagina 6 Empty Re: Vindecarea tatuajului

Mesaj Scris de alexsally Mier Noi 04, 2009 9:16 am

Da, exista posibilitatea sa se fii vindecat mai greu datorita faptului ca ai purtat numai pantaloni lungi (cu cat este mai aerisit cu atat se vindeca mai repede). Poti juca fotbal, dar daca inca mai ai coaja iti poti pune folie pt orice siguranta si chiar este indicat sa iti dai cu crema hidratanta, in special dupa fiecare baie/dush pt a mentine tatuajul viu in timp.

alexsally
Membru Bronz
Membru Bronz

masculin
Numarul mesajelor : 29
Varsta : 33
Location : Bucuresti
Data de inscriere : 04/08/2009

Sus In jos

Vindecarea tatuajului - Pagina 6 Empty Re: Vindecarea tatuajului

Mesaj Scris de parazitu1800 Mier Noi 04, 2009 7:44 pm

alexsally a scris:Da, exista posibilitatea sa se fii vindecat mai greu datorita faptului ca ai purtat numai pantaloni lungi (cu cat este mai aerisit cu atat se vindeca mai repede). Poti juca fotbal, dar daca inca mai ai coaja iti poti pune folie pt orice siguranta si chiar este indicat sa iti dai cu crema hidratanta, in special dupa fiecare baie/dush pt a mentine tatuajul viu in timp.

Multumesc Alex pentru raspuns. Tatuajul este aproape decojit. Mai prezinta coaja doar in unele locuri, foarte putin. Cu fotbalul o sa mai astept 2-3 saptamani ca sa fiu sigur. In legatura cu, crema hidratanta, mi-am cumparat o creama hidratanta Nivea soft cu ulei de jojoba si vitamina E( sper ca e buna). Chestia cu crema dupa baie/dush se mentine 'forever' sa zic asa, nu? Stima.

parazitu1800
Pionier
Pionier

masculin
Numarul mesajelor : 11
Varsta : 37
Location : Bucharest
Data de inscriere : 03/11/2009

Sus In jos

Vindecarea tatuajului - Pagina 6 Empty Re: Vindecarea tatuajului

Mesaj Scris de alexsally Mier Noi 04, 2009 7:57 pm

parazitu1800 a scris:
alexsally a scris:Da, exista posibilitatea sa se fii vindecat mai greu datorita faptului ca ai purtat numai pantaloni lungi (cu cat este mai aerisit cu atat se vindeca mai repede). Poti juca fotbal, dar daca inca mai ai coaja iti poti pune folie pt orice siguranta si chiar este indicat sa iti dai cu crema hidratanta, in special dupa fiecare baie/dush pt a mentine tatuajul viu in timp.

Multumesc Alex pentru raspuns. Tatuajul este aproape decojit. Mai prezinta coaja doar in unele locuri, foarte putin. Cu fotbalul o sa mai astept 2-3 saptamani ca sa fiu sigur. In legatura cu, crema hidratanta, mi-am cumparat o creama hidratanta Nivea soft cu ulei de jojoba si vitamina E( sper ca e buna). Chestia cu crema dupa baie/dush se mentine 'forever' sa zic asa, nu? Stima.

E buna crema. Daca ai grija de el se va mentine mult timp si putin probabil va trebui sa il refaci. Bafta!

alexsally
Membru Bronz
Membru Bronz

masculin
Numarul mesajelor : 29
Varsta : 33
Location : Bucuresti
Data de inscriere : 04/08/2009

Sus In jos

Vindecarea tatuajului - Pagina 6 Empty Re: Vindecarea tatuajului

Mesaj Scris de parazitu1800 Sam Noi 07, 2009 8:06 pm

Salut Alex..mai am o intrebare..sper ca nu prosteasca...in ce masura va afecta tatuajul, mersul la o sala de fitness, si exercitiile pentru picioare(gambe) avand in vedere ca tatuajul meu continua si pe gamba. Se poate 'deforma' din cauza exercitiilor? Ms mult.

parazitu1800
Pionier
Pionier

masculin
Numarul mesajelor : 11
Varsta : 37
Location : Bucharest
Data de inscriere : 03/11/2009

Sus In jos

Vindecarea tatuajului - Pagina 6 Empty Re: Vindecarea tatuajului

Mesaj Scris de alexsally Dum Noi 08, 2009 12:28 am

Nu are cum sa iti creasca foarte mult gamba incat sa lateasca tatuajul deci stai fara griji Very Happy

alexsally
Membru Bronz
Membru Bronz

masculin
Numarul mesajelor : 29
Varsta : 33
Location : Bucuresti
Data de inscriere : 04/08/2009

Sus In jos

Vindecarea tatuajului - Pagina 6 Empty Re: Vindecarea tatuajului

Mesaj Scris de Ova-Tattoo Art Lun Noi 23, 2009 10:05 pm

Chiar daca va avea loc, deformarea are loc proportional si nu haotic. Mergi fara grija. Doar sa nu il lovesti de picioarele de la aparate...
Ova-Tattoo Art
Ova-Tattoo Art
Admin
Admin

masculin
Numarul mesajelor : 2675
Varsta : 47
Location : Verona / ITALY
Data de inscriere : 18/11/2007

http://www.ova-tattooarte.com/

Sus In jos

Vindecarea tatuajului - Pagina 6 Empty Re: Vindecarea tatuajului

Mesaj Scris de ten hours left Mar Dec 15, 2009 9:47 pm

Salut!
Am si eu o mica problema! Mi-am facut un tatuaj pe spate acum 5 zile.Am urmat cam tot ce ati spus si voi pe aici inclusiv am folosit bepanthen unguent de cel putin 2 ori pe zi si l-am protejat de contactul cu apa. Azi am fost plecata cam toata ziua si cand am ajuns acasa am vrut sa imi dau dinou cu Bepanthen...cand am desoperit ca tatuajul era cam uscat si s-a luat o cojita destul de groasa o data cu ungerea lui. Acum o mare parte din el e mult mai deschisa la culoare si toate detaliile s-au decolorat (tatuajul fiind de culoare neagra initial).
Ar fi cazul sa ma alarmez sau e ceva normal..chiar daca au trecut doar 5 zile?Exist aposibilitate sa isi mai revina culorile in vr-un fel? Sa folosesc peste cateva zile si crema pe baza de vitamina A?

P.S. Au mai ramas ceva cojite dar nu le rup...ci se dezlipesc singure cand aplic unguentul!

ten hours left

feminin
Numarul mesajelor : 2
Varsta : 35
Location : Pitesti
Data de inscriere : 15/12/2009

Sus In jos

Vindecarea tatuajului - Pagina 6 Empty Re: Vindecarea tatuajului

Mesaj Scris de alexsally Mar Dec 15, 2009 9:59 pm

ten hours left a scris:Salut!
Am si eu o mica problema! Mi-am facut un tatuaj pe spate acum 5 zile.Am urmat cam tot ce ati spus si voi pe aici inclusiv am folosit bepanthen unguent de cel putin 2 ori pe zi si l-am protejat de contactul cu apa. Azi am fost plecata cam toata ziua si cand am ajuns acasa am vrut sa imi dau dinou cu Bepanthen...cand am desoperit ca tatuajul era cam uscat si s-a luat o cojita destul de groasa o data cu ungerea lui. Acum o mare parte din el e mult mai deschisa la culoare si toate detaliile s-au decolorat (tatuajul fiind de culoare neagra initial).
Ar fi cazul sa ma alarmez sau e ceva normal..chiar daca au trecut doar 5 zile?Exist aposibilitate sa isi mai revina culorile in vr-un fel? Sa folosesc peste cateva zile si crema pe baza de vitamina A?

P.S. Au mai ramas ceva cojite dar nu le rup...ci se dezlipesc singure cand aplic unguentul!

Mai asteapta inca o saptamana si ai sa vezi ca tatuajul este exact ca atunci cand l-ai facut. Acum este inca in proces de vindecare. Depinde si unde l-ai facut si cum este executat dar daca ai fost multumita initial asa vei fii si dupa vindecarea lui (spun asta pt ca zici ca ai avut grija de el). Bafta :*

alexsally
Membru Bronz
Membru Bronz

masculin
Numarul mesajelor : 29
Varsta : 33
Location : Bucuresti
Data de inscriere : 04/08/2009

Sus In jos

Vindecarea tatuajului - Pagina 6 Empty Re: Vindecarea tatuajului

Mesaj Scris de ten hours left Mier Dec 16, 2009 5:56 pm

Mc mult de raspuns! Chiar sper sa fie asa pentru ca tin tare mult la el! Acum vad doar ca mi se usuca foarte repede...si banuiesc ca asta tot din vindecare face parte pentru ca deja nu ma mai doare!
O zi buna!!>Very Happy<

ten hours left

feminin
Numarul mesajelor : 2
Varsta : 35
Location : Pitesti
Data de inscriere : 15/12/2009

Sus In jos

Vindecarea tatuajului - Pagina 6 Empty Re: Vindecarea tatuajului

Mesaj Scris de parazitu1800 Dum Ian 17, 2010 8:19 pm

Salut si La Multi Ani pe 2010. Cam tarziu, dar asta e. Am si eu o intrebare. Am tot colindat forumuri, am intrebat artisti tatuatori, dar am o dilema. Este necesara folosirea unei creme hidratante dupa fiecare dus/baie? Sunt 2 tabere, unii zic nu, altii da. De ce? Eu oricum folosesc metoda asta. Mi se pare mult mai viu tatuajul dupa aplicarea cremei. Astept pareri. Multumesc

parazitu1800
Pionier
Pionier

masculin
Numarul mesajelor : 11
Varsta : 37
Location : Bucharest
Data de inscriere : 03/11/2009

Sus In jos

Vindecarea tatuajului - Pagina 6 Empty Re: Vindecarea tatuajului

Mesaj Scris de RedNeCk Dum Mar 21, 2010 11:35 pm

Hello.
Mi-am facut un tatuaj pe gat acum 1 saptamana, am urmat toate sfaturile date de voi, tatuajul e ok nu e o problema sunt multumit de el, dar ce vreau eu sa stiu sau daca imi puteti recomanda o crema ceva dupa vindecarea tatuajului in care sa ma pot da dupa ce fac un dush si sa il mentin viu colorat, as fi recunoscator daca mi-ati recomanda ceva.

Toate cele bune!
RedNeCk
RedNeCk

masculin
Numarul mesajelor : 5
Varsta : 34
Location : L.A
Data de inscriere : 21/03/2010

Sus In jos

Vindecarea tatuajului - Pagina 6 Empty hmm

Mesaj Scris de ciprian Lun Mar 22, 2010 7:35 am

domnule tattoo artist cu riscul de a lua eu stiu ce ban ...ma rog nu prea conteaza ...nu stiu ce fel de tatuaje faci tu(sau ce fel de tatuaje ai) , dar sfaturile pe care le dai sunt total eronate ! cum poti sa spui ca folia trebuie tinuta 12 ore ? tu stii ca acolo sub acea folie pielea transpira , iar asta afecteaza tatuajul extrem de rau ? imediat dupa tatuare folia poate fii tinuta maxim 2 ore !!!!!! cum poti spune ca e bun orice fel de bephanten ? antibioticul din bephanten crema deterioreaza culoarea tatuajului si cred ca nimeni nu doreste sa aiba un tatuaj decolorat .
PS : pt OVA

ciprian

masculin
Numarul mesajelor : 1
Varsta : 39
Location : bucuresti
Data de inscriere : 22/03/2010

Sus In jos

Vindecarea tatuajului - Pagina 6 Empty Re: Vindecarea tatuajului

Mesaj Scris de nick_style Lun Mar 22, 2010 11:31 am

Redneck dupa ce s-a vindecat tatuajul nu mai e nevoie sa-l dai cu nimic pt. ca el asa o sa ramana.Important e sa ai grija de el in timpul vindecarii.
nick_style
nick_style
Membru Gold
Membru Gold

masculin
Numarul mesajelor : 1386
Varsta : 44
Location : vaslui
Data de inscriere : 19/04/2009

Sus In jos

Vindecarea tatuajului - Pagina 6 Empty Re: Vindecarea tatuajului

Mesaj Scris de RedNeCk Lun Mar 22, 2010 3:56 pm

nick_style a scris:Redneck dupa ce s-a vindecat tatuajul nu mai e nevoie sa-l dai cu nimic pt. ca el asa o sa ramana.Important e sa ai grija de el in timpul vindecarii.

In fine.. eu din cate am inteles e nevoie de o crema pentru hidratarea pielii sau ceva de genu', dar nu stiu exact ce..
RedNeCk
RedNeCk

masculin
Numarul mesajelor : 5
Varsta : 34
Location : L.A
Data de inscriere : 21/03/2010

Sus In jos

Vindecarea tatuajului - Pagina 6 Empty Re: Vindecarea tatuajului

Mesaj Scris de nick_style Lun Mar 22, 2010 4:06 pm

Pai si ce faci te dai cu acea crema toata viata?Smile
nick_style
nick_style
Membru Gold
Membru Gold

masculin
Numarul mesajelor : 1386
Varsta : 44
Location : vaslui
Data de inscriere : 19/04/2009

Sus In jos

Vindecarea tatuajului - Pagina 6 Empty Re: Vindecarea tatuajului

Mesaj Scris de Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 6 din 21 Înapoi  1 ... 5, 6, 7 ... 13 ... 21  Urmatorul

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum