Tattoo Art Forum
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

DISCUTII DESPRE TEHNICA,LINING,SHADING-MACHINE SET-UP

+17
Rookie
lapadatmarius
tattoo_maker
young_boy_florin
mtattoo
tattoo_by_flo
senzation
mariusik
geanny
CobraSupplies
sever
jokerasu
nosferatum
Ova-Tattoo Art
smiresmire
tattoos
nick_style
21 participanți

Pagina 1 din 8 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Urmatorul

In jos

DISCUTII DESPRE TEHNICA,LINING,SHADING-MACHINE SET-UP Empty DISCUTII DESPRE TEHNICA,LINING,SHADING-MACHINE SET-UP

Mesaj Scris de nick_style Lun Iun 15, 2009 6:05 pm

Rog a se discuta doar pe subiect si sa invatam unii de la altii
nick_style
nick_style
Membru Gold
Membru Gold

masculin
Numarul mesajelor : 1386
Varsta : 44
Location : vaslui
Data de inscriere : 19/04/2009

Sus In jos

DISCUTII DESPRE TEHNICA,LINING,SHADING-MACHINE SET-UP Empty Re: DISCUTII DESPRE TEHNICA,LINING,SHADING-MACHINE SET-UP

Mesaj Scris de tattoos Mar Iun 16, 2009 11:32 am

nick_style a scris:Rog a se discuta doar pe subiect si sa invatam unii de la altii


da este o idee f bune acest aspect, deci toti pot sa-si exprime punctul de vedere celor amintite in rubrica!

tattoos
Membru Silver
Membru Silver

masculin
Numarul mesajelor : 91
Varsta : 47
Location : reghin
Data de inscriere : 24/05/2009

Sus In jos

DISCUTII DESPRE TEHNICA,LINING,SHADING-MACHINE SET-UP Empty Re: DISCUTII DESPRE TEHNICA,LINING,SHADING-MACHINE SET-UP

Mesaj Scris de nick_style Mar Iun 16, 2009 6:20 pm

Eu din cate stiu la liner trebuie sa fie rigide si la shader mai moi,elastice,va intreb un tatuator bun nu poate face un tatuaj bun si cu un aparat made in china de ala ieftin sau mai bine spus la fel de bun ca cel facut cu un aparat bun?
nick_style
nick_style
Membru Gold
Membru Gold

masculin
Numarul mesajelor : 1386
Varsta : 44
Location : vaslui
Data de inscriere : 19/04/2009

Sus In jos

DISCUTII DESPRE TEHNICA,LINING,SHADING-MACHINE SET-UP Empty Re: DISCUTII DESPRE TEHNICA,LINING,SHADING-MACHINE SET-UP

Mesaj Scris de nick_style Joi Iun 18, 2009 9:45 am

Ok,acum cateva zile mi-am achizitionat ace magnum M2,urmeaza sa-mi iau RM, pana acum foloseam doar M1 si as vrea un raspuns exact.RL se folosesc la contur,RS se folosesc la umplut si umbre dar mai rar dar si vreau sa shtiu M1 pt ce se folosesc cel mai bine si M2 pt ce se folosesc cel mai bine.Din cate am inteles RM sunt cele mai bune pt umbre dar vreau niste raspunsuri exacte Smile
nick_style
nick_style
Membru Gold
Membru Gold

masculin
Numarul mesajelor : 1386
Varsta : 44
Location : vaslui
Data de inscriere : 19/04/2009

Sus In jos

DISCUTII DESPRE TEHNICA,LINING,SHADING-MACHINE SET-UP Empty Re: DISCUTII DESPRE TEHNICA,LINING,SHADING-MACHINE SET-UP

Mesaj Scris de tattoos Joi Iun 18, 2009 4:08 pm

MorddorTattoo a scris:Da. Foarte multe de spus . Acuma depinde mult si de masina pe care o detii. Nu poti avea pretentii de tehnica daca masina nu te ajuta.Cel putin tu Bimbi ar trebui sa pui la dispozitia noastra arcuri de care am la aparatul facut de tine alea de la costi. Sunt niste arcuri extrem de tari si groase. Mult mai puternice decat celelalte cu care suntem obisnuiti.Liner-Shader = arcuri de calitate,,, scurt la liner si lung la shader.

lamele sant de 3 feluri care sant la vanzare, liner, shading , si standard, numai trebuie sunat !si piese de schimb, defapt tot ce treb la o masina de tattoo

tattoos
Membru Silver
Membru Silver

masculin
Numarul mesajelor : 91
Varsta : 47
Location : reghin
Data de inscriere : 24/05/2009

Sus In jos

DISCUTII DESPRE TEHNICA,LINING,SHADING-MACHINE SET-UP Empty Re: DISCUTII DESPRE TEHNICA,LINING,SHADING-MACHINE SET-UP

Mesaj Scris de tattoos Joi Iun 18, 2009 4:26 pm

nick_style a scris:Eu din cate stiu la liner trebuie sa fie rigide si la shader mai moi,elastice,va intreb un tatuator bun nu poate face un tatuaj bun si cu un aparat made in china de ala ieftin sau mai bine spus la fel de bun ca cel facut cu un aparat bun?

diferenta o simti in momentul cand ai o masina care bate constant, fata de una care dupa putin timp incepe sa piarda din putere,atunci vezi diferenta la ele , (de exp m sharpz, desi nu pare cine stie ce din punctul meu de vedere, dar are multe materiale "aliaje"in care sant facute , defapt aici ie secretul calitatii), aici intra mai multi factori , depinde si de sursa care o folosesti , ma refer la amp, iar in ukltimul rand masinile de tattoo sant setate standard, setarea finala o face tatuatorul, dupa cum ie obijnuit si multe altele.
iar o lamurire pt cei care nu fac diferenta dintre o masina de calitate si una ieftina

1- o masina de calitate, ie facut din aliaje bine gandite(studiate)confera putere masinii, si o f buna functionare
2 o masina ieftina ,materialul din care ie facut ,e cel mai ieftin posibil ,ca se face in cantitati industriale ,nde calitatea nu este punctul forte al firmelor mici , fapt ce si puterea si calitatea masinii nu este pe masura,poti face diferenta in momentul cand ai facut un tattoo cu ceva f bun si ceva cu care efectiv te chinui
bine pt incepuit ie f bun si asta mai ieftin dar pt cei care avanseaza nu pot lucra la infinit cu ceva de slaba calitate , motiv pt care am inceput sa produc masinii de tattoo pt toti tatuatorii, mai multe tipuri de masinii, putere a bobinelor, sau la comanda , fiindca din pacate ie plin de chinezarii, iar pt cei care au lucrat sau lucreaza cu masinii de tattoo de calitate ar fii bine ca fiecare sa-si spuna parerea privitor la asta, cu siguranta multi o sa-mi dea dreptate.

tattoos
Membru Silver
Membru Silver

masculin
Numarul mesajelor : 91
Varsta : 47
Location : reghin
Data de inscriere : 24/05/2009

Sus In jos

DISCUTII DESPRE TEHNICA,LINING,SHADING-MACHINE SET-UP Empty Re: DISCUTII DESPRE TEHNICA,LINING,SHADING-MACHINE SET-UP

Mesaj Scris de nick_style Joi Iun 18, 2009 5:06 pm

Ok,am retinut ce ai sups despre masini si ai mare dreptate asta o shtiam Smile tocmai mi-am achizitionat una din SUA si sunt f multumit de ea,diferentza mare si numai cat le compari din punctul de vedere.
Totusi as vrea sa-mi raspunda si mie cineva la ce am scris mai sus Smile
O parere despre mashina cum vi se pare
https://2img.net/r/ihimizer/img54/162/18062009070.jpg
https://2img.net/r/ihimizer/img54/1543/18062009071m.jpg
nick_style
nick_style
Membru Gold
Membru Gold

masculin
Numarul mesajelor : 1386
Varsta : 44
Location : vaslui
Data de inscriere : 19/04/2009

Sus In jos

DISCUTII DESPRE TEHNICA,LINING,SHADING-MACHINE SET-UP Empty Re: DISCUTII DESPRE TEHNICA,LINING,SHADING-MACHINE SET-UP

Mesaj Scris de tattoos Joi Iun 18, 2009 6:21 pm

nick_style a scris:Ok,am retinut ce ai sups despre masini si ai mare dreptate asta o shtiam Smile tocmai mi-am achizitionat una din SUA si sunt f multumit de ea,diferentza mare si numai cat le compari din punctul de vedere.
Totusi as vrea sa-mi raspunda si mie cineva la ce am scris mai sus Smile
O parere despre mashina cum vi se pare
https://2img.net/r/ihimizer/img54/162/18062009070.jpg
https://2img.net/r/ihimizer/img54/1543/18062009071m.jpg

sincer mare lucru nu prea pot sa-ti spun, cadru ie ok , nu cunosc lamele si dupa cate vad eu bobinele sant de 10 daca sant din state, pare destul de solida, dar deobicei cadrele de genul asta nu sant pt performanta ci mai mult de (fitze), dar eu cred ca sant ok,

tattoos
Membru Silver
Membru Silver

masculin
Numarul mesajelor : 91
Varsta : 47
Location : reghin
Data de inscriere : 24/05/2009

Sus In jos

DISCUTII DESPRE TEHNICA,LINING,SHADING-MACHINE SET-UP Empty Re: DISCUTII DESPRE TEHNICA,LINING,SHADING-MACHINE SET-UP

Mesaj Scris de nick_style Joi Iun 18, 2009 6:56 pm

E facut tot de cineva care are salon de tatuaje si sincer cand am pus prima oara mana pe el am simtit diferentza fata de cele made in china care le am.L-a laudat multa lume de asta am laut de la el
nick_style
nick_style
Membru Gold
Membru Gold

masculin
Numarul mesajelor : 1386
Varsta : 44
Location : vaslui
Data de inscriere : 19/04/2009

Sus In jos

DISCUTII DESPRE TEHNICA,LINING,SHADING-MACHINE SET-UP Empty Re: DISCUTII DESPRE TEHNICA,LINING,SHADING-MACHINE SET-UP

Mesaj Scris de nick_style Joi Iun 18, 2009 6:58 pm

Mai pun odata intrebarea la care vad ca a-ti evitat sa raspundeti Smile
M1 la ce se folosesc cel mai bine si M2 al ce se folosesc cel mai bine
nick_style
nick_style
Membru Gold
Membru Gold

masculin
Numarul mesajelor : 1386
Varsta : 44
Location : vaslui
Data de inscriere : 19/04/2009

Sus In jos

DISCUTII DESPRE TEHNICA,LINING,SHADING-MACHINE SET-UP Empty Re: DISCUTII DESPRE TEHNICA,LINING,SHADING-MACHINE SET-UP

Mesaj Scris de Vizitato Joi Iun 18, 2009 9:58 pm

M1 la umbre si la colorat atunci cand pierzi culoarea sau faci transfer din una in alta si M2 pentru colorat intens cum ar fi tribalele negre brute.

Vizitato
Vizitator


Sus In jos

DISCUTII DESPRE TEHNICA,LINING,SHADING-MACHINE SET-UP Empty Re: DISCUTII DESPRE TEHNICA,LINING,SHADING-MACHINE SET-UP

Mesaj Scris de smiresmire Vin Iun 19, 2009 4:05 am

me have one intrebare cei cu elasticu ala la aparate Very Happy stiu ca e o intrebare aiurea Very Happy
smiresmire
smiresmire
Membru Gold
Membru Gold

masculin
Numarul mesajelor : 205
Varsta : 36
Location : ploiesti-focsani
Data de inscriere : 17/11/2008

Sus In jos

DISCUTII DESPRE TEHNICA,LINING,SHADING-MACHINE SET-UP Empty Re: DISCUTII DESPRE TEHNICA,LINING,SHADING-MACHINE SET-UP

Mesaj Scris de nick_style Vin Iun 19, 2009 5:39 am

Merci Morddor,ma gandeam sa fie asta dar vroiam un raspuns exact.
Smiresmire fara elasticul ala nu ai cum sa faci un tatuaj de calitate,o linie dreapta,daca nu ai elasticul pus,eu pun chiar doua,nu ai sa faci nicodata o linie dreapta.Elasticul tine acul strans sa nu vibreze in toate partile
nick_style
nick_style
Membru Gold
Membru Gold

masculin
Numarul mesajelor : 1386
Varsta : 44
Location : vaslui
Data de inscriere : 19/04/2009

Sus In jos

DISCUTII DESPRE TEHNICA,LINING,SHADING-MACHINE SET-UP Empty Re: DISCUTII DESPRE TEHNICA,LINING,SHADING-MACHINE SET-UP

Mesaj Scris de smiresmire Vin Iun 19, 2009 5:56 am

aha Very Happy mersi de raspuns
smiresmire
smiresmire
Membru Gold
Membru Gold

masculin
Numarul mesajelor : 205
Varsta : 36
Location : ploiesti-focsani
Data de inscriere : 17/11/2008

Sus In jos

DISCUTII DESPRE TEHNICA,LINING,SHADING-MACHINE SET-UP Empty Re: DISCUTII DESPRE TEHNICA,LINING,SHADING-MACHINE SET-UP

Mesaj Scris de Vizitato Vin Iun 19, 2009 12:08 pm

Smiresmire sa stii ca nu e chear o intrebare aiurea ca mai toti clientii intreaba ....."de ce se pune elastic ca am vazut si la miami inki?"...deci intrebarea e cat se poate de comunaplus ca pe langa faptul ca nu trebe sa trepideze acele mai daca ai si o garnitura la ace putin uzata si sare acul din ciocanel ,la un liner 5 de ex. viteza si puterea pe care o are aparatul cred ca ar infige acele alea pana in suflet.

Vizitato
Vizitator


Sus In jos

DISCUTII DESPRE TEHNICA,LINING,SHADING-MACHINE SET-UP Empty Re: DISCUTII DESPRE TEHNICA,LINING,SHADING-MACHINE SET-UP

Mesaj Scris de nick_style Mar Iun 23, 2009 6:31 pm

O intrebare am si eu si o adresez celor experimentati in black&grey
Care e metoda voastra de shading,care vi se pare cea mai buna metoda si ce tus folositi.
Sunt mai multe intrebari Razz
nick_style
nick_style
Membru Gold
Membru Gold

masculin
Numarul mesajelor : 1386
Varsta : 44
Location : vaslui
Data de inscriere : 19/04/2009

Sus In jos

DISCUTII DESPRE TEHNICA,LINING,SHADING-MACHINE SET-UP Empty Re: DISCUTII DESPRE TEHNICA,LINING,SHADING-MACHINE SET-UP

Mesaj Scris de Vizitato Mar Iun 23, 2009 6:43 pm

pai miscarile is cheia pe langa tusul de umbre Inteze Light si Dark gray si kuro sumy Graywash

Vizitato
Vizitator


Sus In jos

DISCUTII DESPRE TEHNICA,LINING,SHADING-MACHINE SET-UP Empty Re: DISCUTII DESPRE TEHNICA,LINING,SHADING-MACHINE SET-UP

Mesaj Scris de nick_style Mar Iun 23, 2009 6:51 pm

Ok,inteleg ca u folosesti tusuri gata facute,cu ce incepi,partea intunecata sau partea cea mai luminoasa?
nick_style
nick_style
Membru Gold
Membru Gold

masculin
Numarul mesajelor : 1386
Varsta : 44
Location : vaslui
Data de inscriere : 19/04/2009

Sus In jos

DISCUTII DESPRE TEHNICA,LINING,SHADING-MACHINE SET-UP Empty Re: DISCUTII DESPRE TEHNICA,LINING,SHADING-MACHINE SET-UP

Mesaj Scris de Vizitato Mar Iun 23, 2009 6:53 pm

pai cea intunecata desigur insa miscarea mainii face acest transfer de umbre.....apesi la baza si te ridici cand ajungi inspre capat dar miscari rapide si dese pe acelasi loc.Daca e tus de umbre nu iti va fii frica sa apesi mai tare ca tot deschis va ramane

Vizitato
Vizitator


Sus In jos

DISCUTII DESPRE TEHNICA,LINING,SHADING-MACHINE SET-UP Empty Re: DISCUTII DESPRE TEHNICA,LINING,SHADING-MACHINE SET-UP

Mesaj Scris de nick_style Mar Iun 23, 2009 7:03 pm

destul de corect,miscarea manii face totul,insa sunt multi care zic ca cel mai bine e sa incepi cu partea cea mai luminoasa ca daca il faci prea intunecat nu poti sa-l mai deschizi dar daca incepi cu partea luminoasa intdeauna il poti face mai intunecat.dar e cam riscant ca risti sa ranesti pielea batabt deschis si dupa asta peste mai inchis.
nick_style
nick_style
Membru Gold
Membru Gold

masculin
Numarul mesajelor : 1386
Varsta : 44
Location : vaslui
Data de inscriere : 19/04/2009

Sus In jos

DISCUTII DESPRE TEHNICA,LINING,SHADING-MACHINE SET-UP Empty Re: DISCUTII DESPRE TEHNICA,LINING,SHADING-MACHINE SET-UP

Mesaj Scris de Vizitato Mar Iun 23, 2009 7:14 pm

pai da asta e teoria pentru cei incepatori pana se obisnuiesc ,,, dar eu zic ca trebe exersat pe miscarile normale de la inceput...nu e greu numa sa iti cunosti bine masina si sa stii unde pica acele ca sa poti merge repede

Vizitato
Vizitator


Sus In jos

DISCUTII DESPRE TEHNICA,LINING,SHADING-MACHINE SET-UP Empty Re: DISCUTII DESPRE TEHNICA,LINING,SHADING-MACHINE SET-UP

Mesaj Scris de Vizitato Mar Iun 30, 2009 7:44 am

Oricum fiecare artist isi dezvolta propriul sau stil de lucru. De acea este si foarte greu sa reproduci un tatuaj facut de altcineva.Plus ca si masina te ajuta enorm daca este relativa cerintei tale, eu de exemplu am luat o masina de la Bimbi,un shader de 14 wrap, deci vreau sa-ti zic ca rezultatele au fost radicale , ma ajuta enorm de mult acea masina.Spre fericirea mea voi avea ocazia in curand sa lucrez cu mai multe modele de la el cea ce va schimba mult rezultatele in munca.

Vizitato
Vizitator


Sus In jos

DISCUTII DESPRE TEHNICA,LINING,SHADING-MACHINE SET-UP Empty Re: DISCUTII DESPRE TEHNICA,LINING,SHADING-MACHINE SET-UP

Mesaj Scris de nick_style Mar Iun 30, 2009 7:47 am

Ok, am inteles dar ce e diferit la mashina de la Bimbi fata de alta?care e diferenta?
nick_style
nick_style
Membru Gold
Membru Gold

masculin
Numarul mesajelor : 1386
Varsta : 44
Location : vaslui
Data de inscriere : 19/04/2009

Sus In jos

DISCUTII DESPRE TEHNICA,LINING,SHADING-MACHINE SET-UP Empty Re: DISCUTII DESPRE TEHNICA,LINING,SHADING-MACHINE SET-UP

Mesaj Scris de Vizitato Mar Iun 30, 2009 8:01 am

Este facuta de el. Este studiata in ani de zile, cadru puternic care nu trepideaza ca la celelalte masini, puterea bobinelor care desi sunt de 14 wrap au o putere mare si nu chear,arcurile fata spate au o ondulatie atat de perfecta incat nu trebe sa treci de 5 ori pe locul dorit ca sa umpli, e mult de explicat ,nu vei intelege pana nu vei tine in mana una,si vei lucra cu ea. Sincer iti zic fara sa-l laud sau sa-l ridic , masina Bimbi = Micky Sharpz . Aici am pus si o poza sa o vezi.
https://2img.net/r/ihimizer/img3/1422/p1030814.jpg

Vizitato
Vizitator


Sus In jos

DISCUTII DESPRE TEHNICA,LINING,SHADING-MACHINE SET-UP Empty Re: DISCUTII DESPRE TEHNICA,LINING,SHADING-MACHINE SET-UP

Mesaj Scris de smiresmire Mar Iun 30, 2009 8:19 am

off: care imi dai modele cu samurai Very Happy for my next tattoo plz help
on topic: belea masina de tattoo Very Happy
smiresmire
smiresmire
Membru Gold
Membru Gold

masculin
Numarul mesajelor : 205
Varsta : 36
Location : ploiesti-focsani
Data de inscriere : 17/11/2008

Sus In jos

DISCUTII DESPRE TEHNICA,LINING,SHADING-MACHINE SET-UP Empty Re: DISCUTII DESPRE TEHNICA,LINING,SHADING-MACHINE SET-UP

Mesaj Scris de Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 1 din 8 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Urmatorul

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum