Tattoo Art Forum
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

DISCUTII DESPRE TEHNICA,LINING,SHADING-MACHINE SET-UP

+17
Rookie
lapadatmarius
tattoo_maker
young_boy_florin
mtattoo
tattoo_by_flo
senzation
mariusik
geanny
CobraSupplies
sever
jokerasu
nosferatum
Ova-Tattoo Art
smiresmire
tattoos
nick_style
21 participanți

Pagina 4 din 8 Înapoi  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Urmatorul

In jos

DISCUTII DESPRE TEHNICA,LINING,SHADING-MACHINE SET-UP - Pagina 4 Empty Re: DISCUTII DESPRE TEHNICA,LINING,SHADING-MACHINE SET-UP

Mesaj Scris de geanny Lun Ian 24, 2011 9:34 pm

am incercat RM si am avut rezultate mult mai bune decat M1, sunt foarte bune si la umplut si la linii. Multumesc pentru sfat mtattoo[b]
geanny
geanny
Membru Bronz
Membru Bronz

masculin
Numarul mesajelor : 32
Varsta : 40
Location : Sibiu
Data de inscriere : 13/12/2010

Sus In jos

DISCUTII DESPRE TEHNICA,LINING,SHADING-MACHINE SET-UP - Pagina 4 Empty Re: DISCUTII DESPRE TEHNICA,LINING,SHADING-MACHINE SET-UP

Mesaj Scris de geanny Lun Ian 24, 2011 9:50 pm

-daca e facut tatuajul din 2 sedinte si in prima sedinta am facut doar liniile, dupa cat timp ma pot apuca de umplut?
-daca e facut contur si umplut si mai sunt de facut retusuri, dupa cat timp se mai poate lucra la el?
-daca e facut tatuajul la parnae Very Happy umplut complet, peste cat timp ma pot apuca sa il repar sau un cover?
Astept raspunsuri de la cunoscatori nu pareri.MS
geanny
geanny
Membru Bronz
Membru Bronz

masculin
Numarul mesajelor : 32
Varsta : 40
Location : Sibiu
Data de inscriere : 13/12/2010

Sus In jos

DISCUTII DESPRE TEHNICA,LINING,SHADING-MACHINE SET-UP - Pagina 4 Empty Re: DISCUTII DESPRE TEHNICA,LINING,SHADING-MACHINE SET-UP

Mesaj Scris de nosferatum Mier Ian 26, 2011 2:45 pm

ce preferati? apa distilata in combinatie cu tus negru sau graywash uri? astept pareri, pro si contra atat pentru apa cu negru cat si ptr gray..
nosferatum
nosferatum
Membru Gold
Membru Gold

masculin
Numarul mesajelor : 827
Varsta : 33
Location : Galati
Data de inscriere : 26/07/2009

Sus In jos

DISCUTII DESPRE TEHNICA,LINING,SHADING-MACHINE SET-UP - Pagina 4 Empty Re: DISCUTII DESPRE TEHNICA,LINING,SHADING-MACHINE SET-UP

Mesaj Scris de nick_style Mier Ian 26, 2011 6:01 pm

Dupa investitie prefer sa le fac singur cu apa distilata Smile
Cand tatuezi nu se vede nici o diferenta intre ele.
nick_style
nick_style
Membru Gold
Membru Gold

masculin
Numarul mesajelor : 1386
Varsta : 44
Location : vaslui
Data de inscriere : 19/04/2009

Sus In jos

DISCUTII DESPRE TEHNICA,LINING,SHADING-MACHINE SET-UP - Pagina 4 Empty Re: DISCUTII DESPRE TEHNICA,LINING,SHADING-MACHINE SET-UP

Mesaj Scris de mariusik Vin Feb 04, 2011 9:16 am

geanny a scris:-daca e facut tatuajul din 2 sedinte si in prima sedinta am facut doar liniile, dupa cat timp ma pot apuca de umplut?
-daca e facut contur si umplut si mai sunt de facut retusuri, dupa cat timp se mai poate lucra la el?
-daca e facut tatuajul la parnae Very Happy umplut complet, peste cat timp ma pot apuca sa il repar sau un cover?
Astept raspunsuri de la cunoscatori nu pareri.MS

Din momentul in care tatuajul este vindecat poti lucra la el. Eu am fost in aceasta situatie si am lasat cam 3 saptamani, dar am auzit si de 2. Eu unul prefer sa treaca prin toate stadiile de vindecare si sa se vada si tonurile de gri bine, sa se aseze tusul cat de cat.
mariusik
mariusik
Membru Gold
Membru Gold

masculin
Numarul mesajelor : 980
Varsta : 40
Location : tulcea
Data de inscriere : 01/07/2010

Sus In jos

DISCUTII DESPRE TEHNICA,LINING,SHADING-MACHINE SET-UP - Pagina 4 Empty Re: DISCUTII DESPRE TEHNICA,LINING,SHADING-MACHINE SET-UP

Mesaj Scris de mariusik Vin Feb 04, 2011 9:22 am

Sunt si eu curios, in legatura cu apa distilata, de unde o cumparati? Eu cunosc pe cineva la o farmacie si consider asta un noroc chior deoarece apa distilata farmaceutica, care este singura verificata si sigura pentru a intra in contact cu pielea, este foarte scumpa, daca te gandesti ca la un tatuaj, pentru a o combina cu tusurile si pentru a mai avea si un capacel rezerva iti trebuie ceva ml. Sau cumparati apa distilata pentru masini?
mariusik
mariusik
Membru Gold
Membru Gold

masculin
Numarul mesajelor : 980
Varsta : 40
Location : tulcea
Data de inscriere : 01/07/2010

Sus In jos

DISCUTII DESPRE TEHNICA,LINING,SHADING-MACHINE SET-UP - Pagina 4 Empty Re: DISCUTII DESPRE TEHNICA,LINING,SHADING-MACHINE SET-UP

Mesaj Scris de mariusik Vin Feb 04, 2011 9:29 am

geanny a scris:Ms pt sfaturi.Am doua aparate cred k "made in china" cu arcuri de linii, ce arcuri trebuie sa-mi iau(de pe ce site, ce model, ce tip) sa imi fac unul din ele pt umbre-umplut.pls
Resorturile de la eicon sunt de preferat iar dintre acestea cele de 16, 18 si 20. Poti sa le combine cel mai bine pentru a scoate necesarul de tensiune fata-spate.
mariusik
mariusik
Membru Gold
Membru Gold

masculin
Numarul mesajelor : 980
Varsta : 40
Location : tulcea
Data de inscriere : 01/07/2010

Sus In jos

DISCUTII DESPRE TEHNICA,LINING,SHADING-MACHINE SET-UP - Pagina 4 Empty Re: DISCUTII DESPRE TEHNICA,LINING,SHADING-MACHINE SET-UP

Mesaj Scris de senzation Vin Feb 04, 2011 9:09 pm

da nu poti umple cu shaderu(umbre), poti umple cu lineru, daca vrei sa faci o tentativa de umple fao cu shaderu Smile) Acu depinde si cum setezi shaderu, daca il setezi sa are pielea poti umple daca-l setezi sa faca degradeuri fine nu poti umple Razz
senzation
senzation
Membru Gold
Membru Gold

masculin
Numarul mesajelor : 667
Varsta : 35
Location : IASI ; Rromania
Data de inscriere : 06/02/2010

Sus In jos

DISCUTII DESPRE TEHNICA,LINING,SHADING-MACHINE SET-UP - Pagina 4 Empty Re: DISCUTII DESPRE TEHNICA,LINING,SHADING-MACHINE SET-UP

Mesaj Scris de sever Dum Feb 06, 2011 10:25 pm

shaderul reglat pe bataie f lunga umple bine negrul compact,daca il reglezi pe bataie scurta baga foarte bine umbre daca sti sa il manevrezi.LINERUL FACE LINII.

sever
Membru Gold
Membru Gold

masculin
Numarul mesajelor : 841
Varsta : 44
Location : Lupeni-Hunedoara,Odense-Danemarca
Data de inscriere : 06/11/2010

http://www.severtattoo.com

Sus In jos

DISCUTII DESPRE TEHNICA,LINING,SHADING-MACHINE SET-UP - Pagina 4 Empty Re: DISCUTII DESPRE TEHNICA,LINING,SHADING-MACHINE SET-UP

Mesaj Scris de senzation Lun Feb 07, 2011 8:21 am

ia s ama inveti si pe mine reglajele astea ca eu nu stiam, bataie lunga bataie scurta Razz
senzation
senzation
Membru Gold
Membru Gold

masculin
Numarul mesajelor : 667
Varsta : 35
Location : IASI ; Rromania
Data de inscriere : 06/02/2010

Sus In jos

DISCUTII DESPRE TEHNICA,LINING,SHADING-MACHINE SET-UP - Pagina 4 Empty Re: DISCUTII DESPRE TEHNICA,LINING,SHADING-MACHINE SET-UP

Mesaj Scris de mariusik Lun Feb 07, 2011 12:07 pm

depinde si de resorturi din cate stiu eu... de tensiunea din resortul de pe spate si cel de pe fata! Si de voltaj deasemenea... si de viteza cu care lucrezi...
mariusik
mariusik
Membru Gold
Membru Gold

masculin
Numarul mesajelor : 980
Varsta : 40
Location : tulcea
Data de inscriere : 01/07/2010

Sus In jos

DISCUTII DESPRE TEHNICA,LINING,SHADING-MACHINE SET-UP - Pagina 4 Empty Re: DISCUTII DESPRE TEHNICA,LINING,SHADING-MACHINE SET-UP

Mesaj Scris de young_boy_florin Lun Feb 07, 2011 7:40 pm

da acele cat sa iasa din varf asa aproximativ?stiu ca la umplut trebuie mai mult si la umre mai putin sa nu racai pielea prea rau!
young_boy_florin
young_boy_florin
Membru Gold
Membru Gold

masculin
Numarul mesajelor : 234
Varsta : 40
Location : bucuresti
Data de inscriere : 19/07/2010

Sus In jos

DISCUTII DESPRE TEHNICA,LINING,SHADING-MACHINE SET-UP - Pagina 4 Empty Re: DISCUTII DESPRE TEHNICA,LINING,SHADING-MACHINE SET-UP

Mesaj Scris de sever Lun Feb 07, 2011 9:53 pm

florin, eu la umbre le scot mai putin ca la umplut sau lining,iar pt mariusik bine inteles ca conteaza modelul resorturilor si viteza cu care lucrezi cat si voltajul care da puterea cu care lucrezi.

sever
Membru Gold
Membru Gold

masculin
Numarul mesajelor : 841
Varsta : 44
Location : Lupeni-Hunedoara,Odense-Danemarca
Data de inscriere : 06/11/2010

http://www.severtattoo.com

Sus In jos

DISCUTII DESPRE TEHNICA,LINING,SHADING-MACHINE SET-UP - Pagina 4 Empty Re: DISCUTII DESPRE TEHNICA,LINING,SHADING-MACHINE SET-UP

Mesaj Scris de mariusik Mar Feb 08, 2011 6:51 am

sustin intrebarea lui Florin: cat anume lasi acele sa iasa? Eu spre exemplu le reglez dupa marginea varfului iar restul depinde de bataia acului si de mana mea!
mariusik
mariusik
Membru Gold
Membru Gold

masculin
Numarul mesajelor : 980
Varsta : 40
Location : tulcea
Data de inscriere : 01/07/2010

Sus In jos

DISCUTII DESPRE TEHNICA,LINING,SHADING-MACHINE SET-UP - Pagina 4 Empty Re: DISCUTII DESPRE TEHNICA,LINING,SHADING-MACHINE SET-UP

Mesaj Scris de senzation Mar Feb 08, 2011 9:07 am

ey acele de umbre le scot undeva la jumate de mm si nu impringi acele dai ca si cum ai da cu un penson pe o panza. Si dai si de cate 20 ori pe aceeais zona pana iese cum vrei tu. Asha am facut saptamana trecuta si a esit ok, plus ca sa vindecat perfect tatuajul.
senzation
senzation
Membru Gold
Membru Gold

masculin
Numarul mesajelor : 667
Varsta : 35
Location : IASI ; Rromania
Data de inscriere : 06/02/2010

Sus In jos

DISCUTII DESPRE TEHNICA,LINING,SHADING-MACHINE SET-UP - Pagina 4 Empty Re: DISCUTII DESPRE TEHNICA,LINING,SHADING-MACHINE SET-UP

Mesaj Scris de sever Mar Feb 08, 2011 2:27 pm

1.5-2 mm

sever
Membru Gold
Membru Gold

masculin
Numarul mesajelor : 841
Varsta : 44
Location : Lupeni-Hunedoara,Odense-Danemarca
Data de inscriere : 06/11/2010

http://www.severtattoo.com

Sus In jos

DISCUTII DESPRE TEHNICA,LINING,SHADING-MACHINE SET-UP - Pagina 4 Empty Re: DISCUTII DESPRE TEHNICA,LINING,SHADING-MACHINE SET-UP

Mesaj Scris de young_boy_florin Lun Feb 14, 2011 5:25 pm

mariusik a scris:Sunt si eu curios, in legatura cu apa distilata, de unde o cumparati? Eu cunosc pe cineva la o farmacie si consider asta un noroc chior deoarece apa distilata farmaceutica, care este singura verificata si sigura pentru a intra in contact cu pielea, este foarte scumpa, daca te gandesti ca la un tatuaj, pentru a o combina cu tusurile si pentru a mai avea si un capacel rezerva iti trebuie ceva ml. Sau cumparati apa distilata pentru masini?
sefa mea are si un coafor si fetele de acolo folosesc apa distilata la demachiaje si alte ,,chestii,, si am intrebat o pe una dintre ele de unde ia apa (aveau sticle la 2 l) si mia zis ca de la benzinarii !e aceasi apa care se pune la masini! o folosesc mereu si nu a avut nimeni probleme pana acum ! bine acu nu inseamna sa te duci la benzinarie sa iei nu stiu ce antigel sau vreun lichid de frana:D ! apa distilata pura sigilata! si este cam 20 ron
young_boy_florin
young_boy_florin
Membru Gold
Membru Gold

masculin
Numarul mesajelor : 234
Varsta : 40
Location : bucuresti
Data de inscriere : 19/07/2010

Sus In jos

DISCUTII DESPRE TEHNICA,LINING,SHADING-MACHINE SET-UP - Pagina 4 Empty TATTOO MACHINE

Mesaj Scris de tattoo_maker Vin Feb 25, 2011 7:27 pm

nick_style a scris:Ok,am retinut ce ai sups despre masini si ai mare dreptate asta o shtiam Smile tocmai mi-am achizitionat una din SUA si sunt f multumit de ea,diferentza mare si numai cat le compari din punctul de vedere.
Totusi as vrea sa-mi raspunda si mie cineva la ce am scris mai sus Smile
O parere despre mashina cum vi se pare
https://2img.net/r/ihimizer/img54/162/18062009070.jpg
https://2img.net/r/ihimizer/img54/1543/18062009071m.jpg

Daca nu e secret,de unde si cat ai dat pe aparat? mii interesant..
tattoo_maker
tattoo_maker
Membru Bronz
Membru Bronz

masculin
Numarul mesajelor : 28
Varsta : 35
Location : Bacau
Data de inscriere : 25/02/2011

http://www.mytattoo.my1.ru

Sus In jos

DISCUTII DESPRE TEHNICA,LINING,SHADING-MACHINE SET-UP - Pagina 4 Empty Re: DISCUTII DESPRE TEHNICA,LINING,SHADING-MACHINE SET-UP

Mesaj Scris de nick_style Vin Feb 25, 2011 9:29 pm

L-am luat de la cineva care are salon in SUA,acum vreo 2 ani cred si am dat parac 120 de dolari cu tot cu transport si gripul ala din imagine.
Atunci avea masini la vanzare dar acum nu mai are.
O gasesti si aici daca vrei: https://www.internationaltattoosupply.com/eshop/catalog/Brass-Tattoo-Machines-price0-p-1-c-23.html
nick_style
nick_style
Membru Gold
Membru Gold

masculin
Numarul mesajelor : 1386
Varsta : 44
Location : vaslui
Data de inscriere : 19/04/2009

Sus In jos

DISCUTII DESPRE TEHNICA,LINING,SHADING-MACHINE SET-UP - Pagina 4 Empty Re: DISCUTII DESPRE TEHNICA,LINING,SHADING-MACHINE SET-UP

Mesaj Scris de lapadatmarius Mar Mar 22, 2011 11:00 pm

www.articole-tattoo.ro acolo gasesti tot ce vrei la un pret bun si de foarte buna calitate....
lapadatmarius
lapadatmarius

masculin
Numarul mesajelor : 5
Varsta : 39
Location : Romania
Data de inscriere : 09/03/2011

Sus In jos

DISCUTII DESPRE TEHNICA,LINING,SHADING-MACHINE SET-UP - Pagina 4 Empty Re: DISCUTII DESPRE TEHNICA,LINING,SHADING-MACHINE SET-UP

Mesaj Scris de mariusik Dum Mar 27, 2011 3:30 pm

senzation a scris:ey acele de umbre le scot undeva la jumate de mm si nu impringi acele dai ca si cum ai da cu un penson pe o panza. Si dai si de cate 20 ori pe aceeais zona pana iese cum vrei tu. Asha am facut saptamana trecuta si a esit ok, plus ca sa vindecat perfect tatuajul.
Pai la 0,5 mm ce sa mai impingi senzation. Daca mai ai si tensiune mica-medie in resort fata cred ca de abia daca gadili pielea... Dupa cum zice Sever, intre 1,5-2mm trebuie lasat. Tusul trebuie sa ajunga cumva in derm altfel in scurt timp tatuajul paleste. Ca atunci cand lucrezi cu un shader rapid si cu tensiune medie-mica scoti treceri foarte fine de la tonuri inchise la deschise asta este altceva, dar si acel tus trebuie sa ajunga in derm si sa ramana acolo iar asta inseamna peste 1 mm adancime, chiar 1,5, si daca mai adaugi si tensiunea resortului fata atunci rezistenta pielii duce la: 0% tus. Cel putin in timp.
mariusik
mariusik
Membru Gold
Membru Gold

masculin
Numarul mesajelor : 980
Varsta : 40
Location : tulcea
Data de inscriere : 01/07/2010

Sus In jos

DISCUTII DESPRE TEHNICA,LINING,SHADING-MACHINE SET-UP - Pagina 4 Empty Re: DISCUTII DESPRE TEHNICA,LINING,SHADING-MACHINE SET-UP

Mesaj Scris de tattoo_by_flo Mier Mar 30, 2011 6:12 am

senzation a scris:ey acele de umbre le scot undeva la jumate de mm si nu impringi acele dai ca si cum ai da cu un penson pe o panza. Si dai si de cate 20 ori pe aceeais zona pana iese cum vrei tu. Asha am facut saptamana trecuta si a esit ok, plus ca sa vindecat perfect tatuajul.
daca dai de multe ori in acelas loc risti sa iriti pielea ! nu recomand !

tattoo_by_flo
Membru Gold
Membru Gold

masculin
Numarul mesajelor : 458
Varsta : 74
Location : romania
Data de inscriere : 07/06/2010

Sus In jos

DISCUTII DESPRE TEHNICA,LINING,SHADING-MACHINE SET-UP - Pagina 4 Empty Re: DISCUTII DESPRE TEHNICA,LINING,SHADING-MACHINE SET-UP

Mesaj Scris de mtattoo Dum Apr 10, 2011 5:42 pm

Nu se intampla nimic rau daca mergi incet cu masina si doar pe deasupra.Poti sa dai in acelasi loc de cate ori e nevoie ca sa obtii nuanta dorita.Nu este recomandat sa faci asta la o viteza mare pt ca intr-adevar se poate strica pielea.

DISCUTII DESPRE TEHNICA,LINING,SHADING-MACHINE SET-UP - Pagina 4 Anubis%2Bby%2BMario
mtattoo
mtattoo
Membru Bronz
Membru Bronz

masculin
Numarul mesajelor : 43
Varsta : 50
Location : bucuresti
Data de inscriere : 27/12/2010

http://tatuaje-permanente.webs.com/apps/photos/

Sus In jos

DISCUTII DESPRE TEHNICA,LINING,SHADING-MACHINE SET-UP - Pagina 4 Empty Re: DISCUTII DESPRE TEHNICA,LINING,SHADING-MACHINE SET-UP

Mesaj Scris de tattoo_maker Mier Apr 13, 2011 3:31 pm

mtattoo a scris:Nu se intampla nimic rau daca mergi incet cu masina si doar pe deasupra.Poti sa dai in acelasi loc de cate ori e nevoie ca sa obtii nuanta dorita.Nu este recomandat sa faci asta la o viteza mare pt ca intr-adevar se poate strica pielea.

DISCUTII DESPRE TEHNICA,LINING,SHADING-MACHINE SET-UP - Pagina 4 Anubis%2Bby%2BMario

Superba lucrarea!!! O intrebare,cum anume faci nuanta aia de cafeniu,negru ala de diferite culori,si unde e rupta pielea? exact daca poti sa spui,cu un Zuper Black de la Intenze e posibil asa ceva?
tattoo_maker
tattoo_maker
Membru Bronz
Membru Bronz

masculin
Numarul mesajelor : 28
Varsta : 35
Location : Bacau
Data de inscriere : 25/02/2011

http://www.mytattoo.my1.ru

Sus In jos

DISCUTII DESPRE TEHNICA,LINING,SHADING-MACHINE SET-UP - Pagina 4 Empty Re: DISCUTII DESPRE TEHNICA,LINING,SHADING-MACHINE SET-UP

Mesaj Scris de mariusik Mier Apr 13, 2011 5:16 pm

Shaderul pe care il am este destul de rapid dar il reglez din voltaj de asa natura incat sa pot lucra cat mai finut cu el si este super! Mai mult decat viteza conteaza, cred eu 3 elemente: resortul fata, voltajul, tehnica!
mariusik
mariusik
Membru Gold
Membru Gold

masculin
Numarul mesajelor : 980
Varsta : 40
Location : tulcea
Data de inscriere : 01/07/2010

Sus In jos

DISCUTII DESPRE TEHNICA,LINING,SHADING-MACHINE SET-UP - Pagina 4 Empty Re: DISCUTII DESPRE TEHNICA,LINING,SHADING-MACHINE SET-UP

Mesaj Scris de Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 4 din 8 Înapoi  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Urmatorul

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum